ზეინაბ ღაღანიძე : [ნიუ-იორკში მცხოვრები ქართველი და მისი მეუღლე, მწერალი და რეჟისორი ჯორჯ სანტ ივი] // სამშობლო. - თბილისი, 1990. - ივნისი. - N13. - გვ.7[MFN: 1397]
ი. ჯავახიშვილის სახელობის პრემია : [მიენიჭა თბილისის უნივერსიტეტის სემიტოლოგიის კათედრის გამგეს, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტს, კ. წერეთელს, მონოგრაფიისათვის "სირიული ენა"] // კომუნისტი. - თბილისი, 1980. - 20 აპრილი. - გვ.4[MFN: 1398]
Большой интернациональный праздник : ["Концерт дружбы" с участием грузинских школьников и юных представителей братских республик - в Тбилиси в связи 60-летием Великого Октября] / О.Мелитаури // Вечерний Тбилиси. - Тбилиси, 1977. - 29 ноября. - стр.4[MFN: 1399]
საქალაქო საბჭოს აღმასკომის განცხადება : [ქალაქის შინაგან საქმეთა სამმართველოს და რაისაბჭოს აღმასკომებს დაევალა საპასპორტო რეჟიმის მოთხოვნების მკაცრი დაცვა] // თბილისი. - თბილისი, 1990. - 3 ივლისი[MFN: 1400]
Встреча с Японским киноискусством : [Фестиваль японских фильмов в г. Тбилиси] / А. Мурадян // Заря Востока. - Тбилиси, 1967. - 13 декабря. - стр.4[MFN: 1401]
ტრაგედიის 19 მსხვერპლი : [თბილისში 1 ივნისს საბაგირო გზაზე მომხდარი ტრაგედიის მსხვერპლთა სია] // სამშობლო. - თბილისი, 1990. - ივნისი. - N13. - გვ.4[MFN: 1402]
დილარა - ჩვენი მეგობარი : [საქართველოს კულტურის დამსახურებული მუშაკის საპატიო წოდება მიენიჭა აზერბაიჯანელ ქართველოლოგ დილარა ალიევას] / ე. ლეიაშვილი // კომუნისტი. - თბილისი, 1980. - 26 აპრილი. - გვ.2[MFN: 1403]
საქართველოს კომკავშირის პრემიის ახალი ლაურეატები : [1980-1982 წლების საქართველოს კომკავშირის პრემია სახვითი ხელოვნების დარგში მიენიჭა გიორგი ჯანბერიძეს-არქიტექტორს] // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1982. - 25 ნოემბერი[MFN: 1404]
საპატიო წოდებათა მინიჭება : [საქართველოს სსრ დამსახურებული ბუღალტრის წოდება მიენიჭა მილაძე ნინო ისაკის ასულს - კინოსტუდია "ქართული ფილმის" უფროს ბუღალტერს] // კომუნისტი. - თბილისი, 1980. - 6 სექტემბერი. - გვ.3[MFN: 1406]