მონაცემთა ბაზა:KOMU6 - გაზეთების მატიანე (დამატება) გამოტანის ფორმატი
1. Химшиашвили, Ир.
"7:84" - театр трудящихся : [О гастролях группы Эдинбургского театра в Тбилиси] / Ир. Химшиашвили // Заря Востока. - Тбилиси, 1982. - 18 декабр. - стр.4[MFN: 2914]
ორგანიზაცია:  ედინბურგის თეატრი.
1. Ученый из Берлина : [О пребивании в Тбилиси, с целью изучения памятников средневековой грузинской архитектуры, сотрудницы Берлинского центрального института литературы Академии наук ГДР Эдит Нойбауер] // Заря Востока. - Тбилиси, 1974. - 20 сент.. - с.4[MFN: 2915]
UDC:  82.0(430)(092)
პერსონალია:  ნოიბაუერი ედიტ (მეცნიერი).
ორგანიზაცია:  გერმანიის მეცნიერებათა აკადემიის ბერლინის ლიტერატურის ცენტრალური ინსტიტუტი.
თემატიკა:  გერმანელი ლიტერატურათმცოდნეები.
საკვანძო სიტყვები:  შუასაუკუნეების ქართული არქიტექტურა.
1. Связи литератур братских народов : [Работа отдела литературных отношений ин-та истории грузинской лит-ры им. Руставели. Подготовка и издание этим отделом новых книг] // Вечерний Тбилиси. - Тбилиси, 1968. - 2 декабря. - стр.3[MFN: 2916]
UDC:  821(47+57).09
ორგანიზაცია:  შოთა რუსთაველის სახელობის ლიტერატურის ისტორიის ინსტიტუტი.
თემატიკა:  საბჭოთა მწერლობა.
1. ბრძანებულება : [ხალხთა მეგობრობის ორდენით დაჯილდოვდა საქართველოს სანაოსნოს უფროსის მოადგილე ზურაბ გალაქტიონის ძე ტუსკია] // კომუნისტი. - თბილისი, 1981. - 28 აპრილი. - გვ.3[MFN: 2917]
UDC:  656.61(479.22)
პერსონალია:  ტუსკია ზურაბ (საქ. სანაოსნოს უფროსის მოადგილე).
თემატიკა:  საქართველოს საზღვაო სანაოსნო.
საკვანძო სიტყვები:  საზღვაო ტრანსპორტი.
1. ბრძანებულება : [ხალხთა მეგობრობის ორდენით დაჯილდოვდა ლილოს "ნავთობგაზმოპოვების" სამმართველოს უფროსი მურმან პარმენის ძე ქოიავა] // კომუნისტი. - თბილისი, 1981. - 2 აპრილი. - გვ.3[MFN: 2918]
UDC:  331.45:622.323/324
პერსონალია:  ქოიავა მურმან ("ნავთობგაზმოპოვების" სამმართველოს უფროსი).
თემატიკა:  ნავთობგაზმომპოვებელი მრეწველობა საქართველოში.
1. Налаживаются контакты : [Контакты между кафедрой окружающей среды Грузин. технического ун-та и химич. ин-том Босфор ун-та (Турция)] // Вечерний Тбилиси. - Тбилиси, 1990. - 13 апреля[MFN: 2919]
UDC:  378(479.22:560)
ორგანიზაცია:  საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი; თურქეთის ბოსფორ უნივერსიტეტი.
თემატიკა:  თურქეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  უმაღლესი სასწავლებლები.
1. Киносимфония о бессмертии : [О восстановленной картине режиссора Николая Шенгелая "Двадцать шесть комиссаров"] // Заря Востока. - Тбилиси, 1983. - 16 февраля. - стр.4[MFN: 2920]
პერსონალია:  შენგელაია ნიკოლოზ (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული კინო.
1. Чарквиани, Е.
На родине Шопена : [Гасторли в Польше Государственного заслуженного симфонического оркестра Грузии, возглавляемый народным артистом СССР, лауреатом премии имени Руставели Д. Кахидзе] / Е.Чарквиани // Заря Востока. - Тбилиси, 1986. - 3 окт.. - с.4[MFN: 2921]
პერსონალია:  კახიძე ჯანსუღ (კომპოზიტორი, დირიჟორი).
მოხსენიებული პირები:  შოპენი ფრედერიკ (1810-1849).
ორგანიზაცია:  საქართველოს სახელმწიფო დამსახურებული სიმფონიური ორკესტრი.
საკვანძო სიტყვები:  სიმფონიური ორკესტრი; გასტროლები.
1. ბრძანებულება : [შრომის წითელი დროშის ორდენით დაჯილდოვდა "საქსოფლმშენმონტაჟის" N14 ტრესტის მმართველი ლევან ვიქტორის ძე ყიფიანი] // კომუნისტი. - თბილისი, 1981. - 17 აპრილი. - გვ.3[MFN: 2922]
პერსონალია:  ყიფიანი ლევან ("საქსოფლმშენმონტაჟის" ტრესტის მმართველი).
თემატიკა:  ინჟინრები.
1. Каишаури, В.
Пусть зацветет сакура на грузинской земле : [О пребывании в Тбилиси его высочайшего преясвященства, гл. епископа Токио и митрополита всея Японии Феодосия] / В. Каишаури // Вечерний Тбилиси. - Тбилиси, 1990. - 16 октября[MFN: 2923]
UDC:  2(520)(092)
პერსონალია:  ფეოდოსია (ტოკიოს მთავარი ეპისკოპოსი და სრულიად იაპონიის მიტროპოლიტი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 288 | 289 | 290 | 291 | 292 | 293 | 294 | 295 | 296 | 297 | 298 |  შემდეგი »  ბოლო »»