მონაცემთა ბაზა:KOMU6 - გაზეთების მატიანე (დამატება) გამოტანის ფორმატი
1. Избрание Р.Р. Двали иностранным членом Германской академии наук в Берлине // Вечерний Тбилиси. - Тбилиси, 1971. - 29 апр.. - стр.4[MFN: 477]
პერსონალია:  დვალი რაფიელ (კონსტრუქტორ-მკვლევარი, ინჟინერი, აკადემიკოსი, 1909-1985).
ორგანიზაცია:  გერმანიის მეცნიერებათა აკადემია.
გეოგ.დასახელება:  ბერლინი (გერმანია).
საკვანძო სიტყვები:  ტექნიკური მეცნიერებები.
1. ორლოვსკაია, ნატალია
ინგლისელი მოგზაურის ცნობებით : [XIX საუკუნის ინგლისელი მოგზაურის ედმუნდ სპენსერის ცნობები ცნობილი ქართველოლოგის ნიკო მარის მამის იაკობ მარის შესახებ] / ნატალია ორლოვსკაია // თბილისი. - თბილისი, 1985. - 31 ოქტომბერი. - გვ.4[MFN: 478]
პერსონალია:  სპენსერი ედმუნდ (მოგზაური); მარი ნიკო (მეცნიერი); მარი იაკობ (შოტლანდიელი აგრონომი, მებაღე, მრეწველი, ისტორიკოს ნიკო მარის მამა).
თემატიკა:  მოგზაურობა საქართველოში; ქართველი მეცნიერები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ენათმეცნიერები; ოჯახი; წინაპრები.
1. "დედუნას" - მთავარი პრიზი : [მანჰეიმის 36-ე საერთაშორისო კინოფესტივალზე მთავრი პრიზი წილად ხვდა ახალგაზრდა ქართველი რეჟისორის დავით ჯანელიძის ფილმს "დედუნა"] // ქართული ფილმი. - თბილისი, 1987. - 4 ნოემბერი. - გვ.2[MFN: 479]
UDC:  791(479.22)
პერსონალია:  ჯანელიძე დავით (რეჟისორი).
გეოგ.დასახელება:  მანჰეიმი.
საკვანძო სიტყვები:  კინოფესტივალები.
1. მხატვრული სიტყვის უკვდავება : [მწერალ მიხეილ ჯავახიშვილის დაბადების 105 წლისთავისადმი მიზღვნილი დღესასწაული "მამულიშვილობა" მის მშობლიურ სოფელ წერაქვში] // თბილისი. - თბილისი, 1985. - 15 ოქტომბერი. - გვ.4[MFN: 480]
პერსონალია:  ჯავახიშვილი მიხეილი (მწერალი).
1. მახარაძე, ალექსანდრე
წარსული გვეხმიანება და მოგვიწოდებს : [რეჟისორ სიკო დოლიძის მხატვრული ფილმის "დარიკოს" შესახებ] / ალექსანდრე მახარაძე // ქართული ფილმი. - თბილისი, 1987. - 11 ნოემბერი. - გვ.3[MFN: 481]
პერსონალია:  დოლიძე სიკო (რეჟისორი).
1. ქოიავა, მედეა
გაძლიერებული ზრუნვით : [თბილისის მაუდ-კამვოლის კომბინატის კამვოლური წარმოების ცვლის ოსტატის რუსუდან სიხარულიძის ანგარიში და დახასიათება წარმოების პარიულ კრებაზე] / მედეა ქოიავა // თბილისი. - თბილისი, 1985. - 29 ივნისი. - გვ.1[MFN: 482]
პერსონალია:  სიხარულიძე რუსუდანი (ცვლის ოსტატი).
1. არქეოლოგია თანამედროვეობის სამსახურში : [ქართული არქეოლოგიის აქტუალური პრობლემებისადმი მიძღვნილი თათბირი საქ. კომპარტიის ცენტრალურ კომიტეტში] // სამშობლო. - თბილისი, 1987. - აპრილი. - N16. - გვ.8[MFN: 483]
ორგანიზაცია:  საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  თათბირი.
1. В дар музею : [Художник из Германской демократической респ. Иоганес Брауэр прислал в дар музею искусств Грузию ряд своих графических работ] // Вечерний Тбилиси. - Тбилиси, 1967. - 25 сентября. - стр.3[MFN: 484]
UDC:  75(450)
პერსონალია:  ბრაუერი იოჰან (მხატვარი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს ხელოვნების მუზეუმი.
გეოგ.დასახელება:  გდრ.
თემატიკა:  საქართველო-გერმანიის კულტურული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  გერმანელი მხატვრები; გრაფიკული ნამუშევრები.
1. კოჟიაშვილი, ფელიქს
ერთი "არაადამიანური აგრესიულობის" გამო : [პოლემიკა ტელეფილმ "ლაქას" გარშემო. კინოკრიტიკოს გიორგი გვახარიას წერილი] / ფელიქს კოჟიაშვილი // ქართული ფილმი. - თბილისი, 1987. - 18 ნოემბერი. - გვ.3[MFN: 485]
პერსონალია:  გვახარია გიორგი (კინოკრიტიკოსი).
1. გორგილაძე, მ.
საშვილიშვილო საქმე გვახარებს : [სასკოლო და სკოლამდელი ასაკის ბავშვთა დაწესებულებების მშენებლობის შესახებ აჭარაში] / მ. გორგილაძე // სამშობლო. - თბილისი, 1987. - აგვისტო. - N16[MFN: 486]
UDC:  69(479.223)
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 |  შემდეგი »  ბოლო »»