1. საქართველოს დღეები მოსკოვში // სამშობლო. - თბილისი, 1987. - ოქტომბერი. - N20[MFN: 520]
UDC:  008.1(479.22:470)
1. ვაჩუქოთ ადამიანებს სილამაზე : [საქართველოს დიზაინერთა კავშირის დამფუძნებელი ყრილობა] // სამშობლო. - თბილისი, 1987. - სექტემბერი. - N19[MFN: 521]
ორგანიზაცია:  საქართველოს დიზაინერთა კავშირი.
თემატიკა:  ხელოვნება; დიზაინი.
1. ონიანი, რ.
რაც მას ახარებდა : [საქართველოს დამსახურებული მეტყევის დომენტი ეძგვერაძის გახსენება] / რ. ონიანი // თბილისი. - თბილისი, 1985. - 12 აპრილი. - გვ.3[MFN: 522]
პერსონალია:  ეძგვერაძე დომენტი (მეტყევე).
1. ჯიღაური, გ.
145 წელი სტამბაში... : [საქართველოს კპ ცკ-ის გამომცემლობის სტამბის მუშების მარიამ ლეკვეიშვილის, ქსენია მახარაძისა და ს. დალაქიანის შრომითი საქმიანობა] / გ. ჯიღაური // თბილისი. - თბილისი, 1985. - 7 მარტი. - გვ.3[MFN: 523]
UDC:  655(479.33)(092)
პერსონალია:  ლეკვეიშვილი მარიამი (სტამბის მუშა); მახარაძე ქსენია (სტამბის მუშა); დალაქიანი ს. (სტამბის მუშა).
თემატიკა:  სტამბის მუშაკები.
1. დიდი ინტერესი ქართველი მეცნიერის ნაშრომისადმი : [საბჭოთა ფსიქოპათოლოგიის კლინიცსტ-ფსიქიატრისა და ნეირომორფოლოგის, აკადემიკოს ა.დ. ზურაბაშვილის გამოკვლევა აშშ-ის ფურნალ "ფსიქოლოგიის ანალების" ერთ-ერთ ნომერში] // სამშობლო. - თბილისი, 1980. - მაისი. - N10. - გვ.8[MFN: 524]
პერსონალია:  ზურაბაშვილი ა.დ. (ფსიქიატრი, ნეირომორფოლოგი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მეცნიერები.
1. სსრ კავშირი. უმაღლესი საბჭო. პრეზიდიუმი
ამხ. მ. ბერძენიშვილისათვის "სსრ კავშირის სახალხო მხატვრის" საპატიო წოდების მინიჭების შესახებ : ბრძანებულება // სამშობლო. - თბილისი, 1987. - აგვისტო. - N17[MFN: 525]
UDC:  354(47+57)(094.1) + 75(092):06.05
პერსონალია:  ბერძენიშვილი მერაბ (ფერმწერი, მოქანდაკე).
ორგანიზაცია:  საბჭოთა კავშირის უმაღლესი საბჭო.
თემატიკა:  ბრაძანებულებები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მხატვრები; დაჯილდოება.
1. Гунашвили, Ю.
Во имя грядущего : [О разведчике Шалва Топурия, павшего смертью храбрых в одном из польских городков в годы Великой Отечественной войны] / Ю. Гунашвили // Вечерний Тбилиси. - Тбилиси, 1984. - 8 мая. - стр.3[MFN: 526]
UDC:  94(479.22)(092)"1941-1945"
პერსონალია:  თოფურია შალვა (სამამულო ომის მონაწილე).
1. Прибытие в Тбилиси представителей общественности СССР и США : [Информационное сообщение] // Заря Востока. - Тбилиси, 1974. - 24 апреля. - стр.3[MFN: 527]
UDC:  321(47+57:73)
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა; სსრ კავშირის და აშშ-ის ურთიერთობები.
1. შეთანხმება აზერბაიჯანსა და საქართველოს შორის კავშირგაბმულობის განვითარებისა და განმტკიცების ძირითად მიმართულებათა შესახებ // კომუნისტი. - თბილისი, 1990. - 8 სექტემბერი. - გვ.2. - "სოფლის ცხოვრება", 1990, 12 სექტემბერი, გვ.2[MFN: 528]
UDC:  621.391
1. კიკნაძე, ვ.
ვინც კეთილი კვალი დატოვა : [გამარჯვების პარკის აგრონომის გიორგი მრულიშვილის შრომითი საქმიანობა] / ვ. კიკნაძე // თბილისი. - თბილისი, 1985. - 1 დეკემბერი. - გვ.3[MFN: 529]
UDC:  63(479.22)(092)
პერსონალია:  მრულიშვილი გიორგი (აგრონომი).