რაც მას ახარებდა : [საქართველოს დამსახურებული მეტყევის დომენტი ეძგვერაძის გახსენება] / რ. ონიანი // თბილისი. - თბილისი, 1985. - 12 აპრილი. - გვ.3[MFN: 522]
დიდი ინტერესი ქართველი მეცნიერის ნაშრომისადმი : [საბჭოთა ფსიქოპათოლოგიის კლინიცსტ-ფსიქიატრისა და ნეირომორფოლოგის, აკადემიკოს ა.დ. ზურაბაშვილის გამოკვლევა აშშ-ის ფურნალ "ფსიქოლოგიის ანალების" ერთ-ერთ ნომერში] // სამშობლო. - თბილისი, 1980. - მაისი. - N10. - გვ.8[MFN: 524]
ამხ. მ. ბერძენიშვილისათვის "სსრ კავშირის სახალხო მხატვრის" საპატიო წოდების მინიჭების შესახებ : ბრძანებულება // სამშობლო. - თბილისი, 1987. - აგვისტო. - N17[MFN: 525]
Во имя грядущего : [О разведчике Шалва Топурия, павшего смертью храбрых в одном из польских городков в годы Великой Отечественной войны] / Ю. Гунашвили // Вечерний Тбилиси. - Тбилиси, 1984. - 8 мая. - стр.3[MFN: 526]
Прибытие в Тбилиси представителей общественности СССР и США : [Информационное сообщение] // Заря Востока. - Тбилиси, 1974. - 24 апреля. - стр.3[MFN: 527]
შეთანხმება აზერბაიჯანსა და საქართველოს შორის კავშირგაბმულობის განვითარებისა და განმტკიცების ძირითად მიმართულებათა შესახებ // კომუნისტი. - თბილისი, 1990. - 8 სექტემბერი. - გვ.2. - "სოფლის ცხოვრება", 1990, 12 სექტემბერი, გვ.2[MFN: 528]
ვინც კეთილი კვალი დატოვა : [გამარჯვების პარკის აგრონომის გიორგი მრულიშვილის შრომითი საქმიანობა] / ვ. კიკნაძე // თბილისი. - თბილისი, 1985. - 1 დეკემბერი. - გვ.3[MFN: 529]