ნანა გაფრინდაშვილი: სამეცნიერო კონფერენცია ბელორუსიაში : [სსრკ ხალხთა ლიტერატურების ურთიერთგამდიდრება (ქართულ-ბელორუსული საზოგადოებრივ-კულტურული თანამეგობრობის მაგალითზე)] // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1986. - 11 ივლისი. - N28. - გვ.3[MFN: 788]
ზღაპრულ სამყაროში : [თბილისის თოჯინების თეატრის შესახებ საუბრობს ამავე თეატრის დირექტორი ვახტანგ მაღლაფერიძე] / გ. სარჩიმელიძე // სამშობლო. - თბილისი, 1987. - ნოემბერი. - N24[MFN: 789]
იური იარვეტი: "არასოდეს დამავიწყდება ქართველ კოლეგებთან მუშაობის მშვენიერი დღეები..." : [ინტერვიუ "დათა თუთაშხიაში" გრაფი სეგედის როლის შემსრულებელ ესტონელ მსახიობ იური იარვეტთან] // ქართული ფილმი. - თბილისი, 1988. - 16 ნოემბერი. - გვ.3[MFN: 790]
ჩვენი სტუმრები: ლეო კოშუტი, ქრისტინე ლიხტენფელდი : [გერმანიის გამომცემლობა "ფოლკ უნდ ველთის" საბჭოთა ლიტერატურის განყოფილების გამგე ლ. კოშუტი და გერმანელი მთარგმნელი ქ. ლიხტენფელდი საქართველოში. საუბარი სტუმრებთან ქართულ ლიტერატურაზე] / მიხეილ ბეროშვილი // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1985. - 7 ნოემბერი. - N45. - გვ.4[MFN: 792]
ილია ჟღერს არაბულად : [ილია ჭავჭავაძის საიუბილეოდ საქართველოში ჩამოსული დამასკოში მცხოვრები ჩვენი თანამემამულე ლევან საღარაძე, რომელმაც თავისი სახსრებით გამოსცა ი. ჭავჭავაძის "განდეგილი"] / გ. ჩიქოვანი // სამშობლო. - თბილისი, 1987. - ნოემბერი. - N24. - გვ.4[MFN: 794]
Донесение правительству Грузинской республики о результатах обсуждения меморандума о приеме Грузии в Лигу Нации // Кутаисская правда. - Кутаиси, 1990. - 26 мая[MFN: 795]