ანოტაცია:  საქართველოში საბჭოთა ლიტერატურის დღეების მონაწილეთა სხდომის შესახებ
თემატიკა:  საბჭოთა ლიტერატურა.
1. მორგოშია, თ.
ბათუმი დაამშვენა : [ილია ჭავჭავაძის ძეგლის გახსნა. ძეგლის ავტორი ელგუჯა ამაშუკელი] / თ. მორგოშია // სამშობლო. - თბილისი, 1988. - მარტი. - N6. - გვ.3[MFN: 941]
UDC:  730(479.22) + 821.353.1(092)
პერსონალია:  ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); ამაშუკელი ელგუჯა (მოქანდაკე).
თემატიკა:  ქართველ მწერალთა ძეგლები.
საკვანძო სიტყვები:  ქანდაკებები.
1. ძმა ძმისთვისაო : [საქართველოში ერთაშორისი ურთიერთობებისა და მშრომელთა ინტერნაციონალური აღზრდის შემდგომი განვითარებისათვის მუშაობის საკოორდინაციო საბჭოს შექმნა] // თბილისი. - თბილისი, 1980. - 6 ნოემბერი. - გვ.3-4[MFN: 942]
UDC:  323.1(47+57)
თემატიკა:  ერთაშორისი ურთიერთობები სსრ კავშირში; ინტერნაციონალური აღზრდა.
საკვანძო სიტყვები:  საკოორდინაციო საბჭოები.
1. გაზეთ "ქართული ფილმის" რედაქცია კინოსტუდიის მთელ კოლექტივთან ერთად დაბადების 80 წლისთავს ულოცავს ალექსანდრე მახარაძეს : [ავთანდილ გველესიანის, გოდერძი ჩოხელის, პავლე ჩარკვიანის მისალოცი წერილები, ჟურნალისტისა და რედაქტორის ა. მახარაძის იუბილესთან დაკავშირებით] // ქართული ფილმი. - თბილისი, 1987. - 26 აგვისტო. - გვ.3[MFN: 943]
UDC:  008(479.22)(092)
პერსონალია:  მახარაძე ალექსანდრე (ჟურნალისტი, რედაქტორი).
მოხსენიებული პირები:  გველესიანი ავთანდილ (რეჟისორი); ჩოხელი გოდერძი (მწერალი, რეჟისორი); ჩარკვიანი პავლე (მსახიობი, რეჟისორი).
თემატიკა:  კულტურის მუშაკები.
საკვანძო სიტყვები:  კინოხელოვნება.
1. ცირამუა, ჯიგური
"გამონაკლისი" ვის ხარჯზე? : [საზოგადოევრივი ორგანიზაციის წარმომადგენელთა კანონსაწინააღმდეგო მოქმედებების შესახებ] / ჯიგური ცირამუა // თბილისი. - თბილისი, 1990. - 21 ივლისი[MFN: 944]
საკვანძო სიტყვები:  კანონი.
1. "Вулкан на скрипке" : [Гастроли камерного оркестра Грузии под руководством Лианы Исакадзе в ФРГ] // Молодежь Грузии. - Тбилиси, 1986. - 7 ноября. - стр.7[MFN: 945]
პერსონალია:  ისაკაძე ლიანა (მევიოლინე).
თემატიკა:  საქართველოს კამერული ორკესტრი; ქართველი მუსიკოსები.
1. მაისურაძე, მ.
ეკრანზეა "გეორგიევსკის ტრაქტატი" : [საქართველოს რუსეთთან შეერთების 200 წლისთავისადმი მიძღვნილი ორნაწილიანი დოკუმენტური ფილმი. რეჟისორი შალვა ჩაგუნავა, სცენარის ავტორი ეთერ ჯაფარიძე] / მ. მაისურაძე // თბილისი. - თბილისი, 1981. - 10 აგვისტო. - გვ.3[MFN: 946]
პერსონალია:  ჩაგუნავა შალვა (რეჟისორი); ჯაფარიძე ეთერ (სცენარისტი).
თემატიკა:  ქართული დოკუმენტური ფილმები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; გეორგიევსკის ტრაქტატი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 |  შემდეგი »  ბოლო »»