მონაცემთა ბაზა:KOMU6 - გაზეთების მატიანე (დამატება) გამოტანის ფორმატი
ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 49 ჩანაწერი
1. ფურცელაძე, მ.
ქართული ბალეტის სკოლა : [თბილისის სახელმწიფო ქორეოგრაფიული სასწავლებლის დაარსების 70 წლისთავი] / მ. ფურცელაძე // სამშობლო. - თბილისი, 1986. - დეკემბერი. - N26. - გვ.4-5[MFN: 71]
ორგანიზაცია:  თბილისის ქორეოგრაფიული სასწავლებელი.
თემატიკა:  საბალეტო სკოლები; ქართული ბალეტი.
საკვანძო სიტყვები:  ქორეოგრაფიული სასწავლებლები.
1. ჯაფარიძე, ციცო
უპირველესად ქართული... : [კონცერტი, გამართული მე-13 სამუსიკო სკოლაში, რომელიც მიზნად ისახავდა ქართველ კომპოზიტორთა შემოქმედების გაცნობას] / ციცო ჯაფარიძე // თბილისი. - თბილისი, 1989. - 29 დეკემბრი. - გვ.4-5[MFN: 223]
თემატიკა:  მუსიკა; მუსიკალური სკოლები.
საკვანძო სიტყვები:  კონცერტები; ქართველი კომპოზიტორები.
1. ბოჭორიშვილი, ც.
"ცის კაბადონზე პოეზია იხსნის საკინძეს" : [წულუკიძის N1 საშუალო სკოლის მოსწავლის ქეთევან მინაძის პოეზია] / ც. ბოჭორიშვილი // სამშობლო. - თბილისი, 1987. - ივნისი. - N11[MFN: 242]
UDC:  821.353.1-93
პერსონალია:  მინაძე ქეთევან (მოსწავლე).
ორგანიზაცია:  წულუკიძის N1 საშუალო სკოლა.
თემატიკა:  საბავშვო პოეზია.
1. ზამბახიძე, ანზორ
სტუმრები, რომლებიც ქართულს ეუფლებიან : [ქართველოლოგიის საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა-სემინარის მსმენელები აჭარაში] / ანზორ ზამბახიძე // საბჭოთა აჭარა. - ბათუმი, 1990. - 21 აგვისტო[MFN: 408]
UDC:  008(479.22)
თემატიკა:  ქართველოლოგია.
UDC:  69(479.223)
1. ჩვენი პატარა დესპანები : [მესამე ექსპერიმენტული ზოგადსაგანმანათლებლო საშუალო სკოლის ქორეოგრაფიული ანსამბლის გასტროლები დანიაში] // სამშობლო. - თბილისი, 1987. - აგვისტო. - N17. - გვ.8[MFN: 508]
ორგანიზაცია:  თბილისის მესამე ექსპერიმენტული ზოგადსაგანმანათლებლო საშუალო სკოლა.
თემატიკა:  ქორეოგრაფიული ანსამბლები; გასტროლები.
საკვანძო სიტყვები:  ქორეოგრაფია.
1. შელია, რიმა
ამერიკაში - იუნესკოს ეგიდით : [თბილისის ნორჩ პროგრამისტთა საერთაშორისო სკოლის მოსწავლეთა გამგზავრებაზე აშშ-ში კომპიუტერულ სწავლაში მონაწილეობის მისაღებად] / რიმა შელია // კომუნისტი. - თბილისი, 1990. - 18 ოქტომბერი. - გვ.4[MFN: 556]
UDC:  004.42
ორგანიზაცია:  თბილისის ნორჩ პროგრამისტთა საერთაშორისო სკოლა.
თემატიკა:  პროგრამისტები; ქართველი მოსწავლეები.
საკვანძო სიტყვები:  პროგრამირება.
1. ლომთათიძე, მ.
შეხვედრა ინგლისელ ქართველოლოგთან : [თბილისის მეორე ექსპერიმენტულ საშუალო სკოლაში შეხვედრა მოუწყვეს ცნობილ ქართველოლოგს ჯორჯ ჰიუიტს] / მ. ლომთათიძე // სამშობლო. - თბილისი, 1987. - ნოემბერი. - N23[MFN: 753]
პერსონალია:  ჰიუიტი ჯორჯ (ინგლისელი ქართველოლოგი).
ორგანიზაცია:  თბილისის მეორე ექსპერიმენტული საშუალო სკოლა.
თემატიკა:  ინგლისელი ქართველოლოგები.
1. Портной, Н.
Эстафета верности Родине : [О дружбе юных следопытов Ленинградской школы-интерната N34 и рабочего Тбилисской обувной фабрики "Исани" Г. А. Ломидзе участника боев Марухского перевала] / Н. Портной // Молодежь Грузии. - Тбилиси, 1973. - 26 июля. - стр.3[MFN: 803]
UDC:  94(47+57)"1941-1945"
პერსონალია:  ლომიძე გ. (სამამულო ომის მონაწილე).
ორგანიზაცია:  ლენინგრადის N34 სკოლა-ინტერნატი; თბილისის ფაბრიკა "ისანი.
თემატიკა:  დიდი სამამულო ომი; ქართულ-რუსული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  მარუხის გმირები.
მოლოდინის შუქჩამდგარი თვალებით : [პატარა ცემის სკოლა-სანატორიუმის მდგომარეობის შესახებ] / თამარ შაიშმელაშვილი // თბილისი. - თბილისი, 1990. - 8 ნოემბერი[MFN: 829]
UDC:  615.8
გეოგ.დასახელება:  პატარა ცემი.
თემატიკა:  სკოლა-სანატორიუმები.