თაქთაქიშვილი, ო.
საფესტივალო მარში : [მუსიკა ო. თაქთაქიშვილის, ტექსტი შ. ამირანაშვილის] / ო. თაქთაქიშვილი // სახალხო განათლება . - თბილისი, 1957. - 26 ივნისი[MFN: 175249 ]
CN: 10246/1957 UDC: 78.084(479.22)
პერსონალია: ამირანაშვილი შ. .
თემატიკა: საოპერო მუსიკა ; მარშები .
მატიანის რუბრიკა: ხელოვნება .
თეთრაძე, ხ.
დამსახურებული გამარჯვება : [პიანისტ ალექსანდრე ნიჟარაძის შესახებ] / ხ. თეთრაძე // ახალგაზრდა კომუნისტი . - თბილისი, 1957. - 29 ივნისი[MFN: 175250 ]
CN: 10247/1957 UDC: 78.071.2(479.22)
პერსონალია: ნიჟარაძე ა. (პიანისტი).
თემატიკა: შემსრულებელი ვირტუოზები .
წივწივაძე, ვ.
მეცხოველეობის მეტი პროდუქტები ფრონტსა და სამშობლოს / ვ. წივწივაძე // საბჭოთა აჭარა . - ბათუმი, 1944. - 23 ნოემბერი. - N230[MFN: 175251 ]
CN: 6903/1944 UDC: 636
თემატიკა: მეცხოველეობა .
მატიანის რუბრიკა: სოფლის მეურნეობა .
ორატორია "ლენინი" : ლენინისადმი მიძღვნილი ახალი ნაწარმოებები // ახალგაზრდა კომუნისტი . - თბილისი, 1957. - 27 ივნისი[MFN: 175252 ]
CN: 10248/1957 UDC: 78.02(479.22)
პერსონალია: ლენინი ვ. .
თემატიკა: მუსიკალური ნაწარმოებების შექმნა .
ხელი შევუწყოთ მეკამეჩეობის განვითარებას : [მოწინავე] // მგზნებარე კოლხიდელი . - ფოთი, 1944. - 31 ოქტომბერი. - N215[MFN: 175253 ]
CN: 6904/1944 UDC: 636
ჟორჟოლიანი, ც.
ახალი წარმოდგენა "გზები" : ბათუმის თეატრის სცენაზე : [რეცენზია] / ც. ჟორჟოლიანი // საბჭოთა აჭარა . - ბათუმი, 1957. - 23 ივნისი[MFN: 175254 ]
CN: 10249/1957 UDC: 792.09(479.22)
თემატიკა: თეატრალური წარმოდგენები .