1. თაქთაქიშვილი, ო.
საფესტივალო მარში : [მუსიკა ო. თაქთაქიშვილის, ტექსტი შ. ამირანაშვილის] / ო. თაქთაქიშვილი // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1957. - 26 ივნისი[MFN: 175249]
CN: 10246/1957
UDC:  78.084(479.22)
პერსონალია:  ამირანაშვილი შ..
თემატიკა:  საოპერო მუსიკა; მარშები.
მატიანის რუბრიკა:  ხელოვნება.
1. თეთრაძე, ხ.
დამსახურებული გამარჯვება : [პიანისტ ალექსანდრე ნიჟარაძის შესახებ] / ხ. თეთრაძე // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1957. - 29 ივნისი[MFN: 175250]
CN: 10247/1957
პერსონალია:  ნიჟარაძე ა. (პიანისტი).
თემატიკა:  შემსრულებელი ვირტუოზები.
1. წივწივაძე, ვ.
მეცხოველეობის მეტი პროდუქტები ფრონტსა და სამშობლოს / ვ. წივწივაძე // საბჭოთა აჭარა. - ბათუმი, 1944. - 23 ნოემბერი. - N230[MFN: 175251]
CN: 6903/1944
მატიანის რუბრიკა:  სოფლის მეურნეობა.
1. ორატორია "ლენინი" : ლენინისადმი მიძღვნილი ახალი ნაწარმოებები // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1957. - 27 ივნისი[MFN: 175252]
CN: 10248/1957
UDC:  78.02(479.22)
პერსონალია:  ლენინი ვ..
თემატიკა:  მუსიკალური ნაწარმოებების შექმნა.
1. ხელი შევუწყოთ მეკამეჩეობის განვითარებას : [მოწინავე] // მგზნებარე კოლხიდელი. - ფოთი, 1944. - 31 ოქტომბერი. - N215[MFN: 175253]
CN: 6904/1944
1. ჟორჟოლიანი, ც.
ახალი წარმოდგენა "გზები" : ბათუმის თეატრის სცენაზე : [რეცენზია] / ც. ჟორჟოლიანი // საბჭოთა აჭარა. - ბათუმი, 1957. - 23 ივნისი[MFN: 175254]
CN: 10249/1957
თემატიკა:  თეატრალური წარმოდგენები.