მუსიკოსის ტრაგედია : [უცხოეთში გარდაცვლილი ქართველი პიანისტის ი. ორბელიანის შესახებ] / ა. ცამციშვილი // თბილისი. - თბილისი, 1963. - 21 თებერვალი[MFN: 380819]
Обеспечить заботливый уход за виноградниками, добиться высоких, устойчивых урожаев винограда : На совещании в Центральном Комитете Компартии Грузии // Заря Востока. - Тбилиси, 1952. - 17 декабрь[MFN: 380822]
მეგობრული შეხვედრები : [ბაქოს, ერევნისა და თბილისის მუსიკალური სკოლების შემოქმედებითი შეხვედრა თბილისში] / ე. გეჯაძე // თბილისი. - თბილისი, 1966. - 28 მაისი[MFN: 380823]
მაღალკვალიფიციურ სპეციალისტთა მომზადება - ყურადღების ცენტრში : [შ. რუსთაველის სახ. ბათუმის პედ. ინ-ტის მუშაობის შესახებ] / კ. დოლიძე // საბჭოთა აჭარა. - ბათუმი, 1966. - 29 მაისი[MFN: 380825]
პარტიული ორგანიზაცია ღრმად სწვდება წარმოების ეკონომიკას : პარტიული ცხოვრება / ბ. მილიუტინი // კომუნისტი. - თბილისი, 1958. - 26 აგვისტო. - N196(11200). - გვ.2[MFN: 380826]
სცენაზეა "აჭიმეთი" : [გ. მარუაშვილის სატირული კომედია "საქმენი აჭიმეთური" ჭიათურის სახელმწ. თეატრის სცენაზე. რეცენზია] / შ. ცხომარია // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1963. - 24 თებერვალი[MFN: 380827]