საზეიმო საღამო : [ახალშენის კულტურის სახლში] : [შოთა რუსთაველის დაბადების 800 წლისთავი] / ა. ლორია, რ. ჩაჩუა // ოქტომბრის გზით. - ბათუმი, 1966. - 29 სექტემბერი[MFN: 410618]
გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალური მდივნის მოხსენება გენერალური ასამბლეის საგანგებო სესიის რეზოლუციის შესრულების შესახებ : [ლიბანიდან და იორდანიიდან ამერიკისა და ინგლისის ჯარების გაყვანის თაობაზე] : [ნიუ-იორკი. 30 სექტემბერი. საკდესის ინფორმაცია] // კომუნისტი. - თბილისი, 1958. - 2 ოქტომბერი. - N228(11232). - გვ.4[MFN: 410621]
ხელთნაწერი "ვეფხისტყაოსანი" : [ი. ხუციშვილის ხელნაწერი "ვეფხისტყაოსანი" შრომის საშ. სკოლის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმში] : [შოთა რუსთაველის დაბადების 800 წლისთავი] / გ. მაისურაძე // ლენინის გზით. - გურჯაანი, 1966. - 20 სექტემბერი[MFN: 410623]
მეგობრები სწავლობენ ერთმანეთისაგან : [სოციალისტური შეჯიბრება კრასნოდარის მხარის ვისელკოვსკის რ-ნისა და წითელწყაროს რ-ნის მშრომელებს შორის] / შ. ბიკაშვილი // ახალი შირაქი. - წითელწყარო, 1967. - 22 ივნისი[MFN: 410624]
Революцией признанный : [Участник борбы за установление Советской власти в Абхазии С. Капба] / С. Зубха // Советская Абхазия. - Сухуми, 1967. - 10 окт.[MFN: 410625]
От Центрального Комитета Компартии Грузии, Президиума Верховного Совета и Совета Министров Грузинской ССР : [Соболезнование по случаю кончины большевика Г. Е. Нарсия] // Заря Востока. - Тбилиси, 1963. - 16 марта[MFN: 410626]
სახალხო თეატრმა ფეხი აიდგა : [ბ. ლავრენევის პიესა "რღვევა" რუსთავის კულტურის სახლის სცენაზე] / გ. გელაშვილი // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1963. - 1 მაისი[MFN: 410627]