საყურადღებო ნაშრომი : [შ. რევიშვილი. ქართულ-გერმანული ლიტერატურული ურთიერთობიდან. თბ., უნ-ტის გამომცემლობა, 1969. რეც.] / დ. გამეზარდაშვილი // სამშობლო. - თბილისი, 1969. - 22 აგვისტო[MFN: 466350]
ამაგი მკურნალისა და მეცნიერისა : [პროფ. გ. ფავლენიშვილის დაბადების 70 და მოღვაწეობის 45 წლისთავის გამო] / ბ. მარტაშვილი // სახალხო ჯანმრთელობა. - თბილისი, 1968. - 10 ივნისი[MFN: 466351]
საშვილიშვილო საქმის გამგრძელებელნი : [შვეიცარიელი ქართველოლოგების ი. მარშევის, ლ. ფლურის და რ. ნოიკომის საქმიანობის შესახებ] / მ. მამულაშვილი // თბილისი. - თბილისი, 1969. - 10 დეკემბერი[MFN: 466352]
თ. შ. თაყაიშვილი : [ნეკროლოგი] // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1968. - 8 აგვისტო. - ხელმოწერა:საქართველოს კინემატოგრაფიის სახელმწიფო კომიტეტი, საქართველოს სამეცნიერო-პოპულარული და დოკუმენტური ფილმების სტუდია, საქართველოს კინემატოგრაფისტთა კავშირის გამგეობა[MFN: 466353]