მიზანი- საყოველთაო საშუალო განათლებაზე გადასვლა : [რა ითქვა მასწავლებელთა იანვრის თათბირზე. ცხინვალის რაიონი] // საბჭოთა ოსეთი. - ცხინვალი, 1970. - 14 იანვარი[MFN: 472583]
ისევ წერის, მეტყველების კულტურისათვის : [გამოხმაურება გაზ. "ლიტერატურული საქართველოს" 1969 წ. 25 ივლისის ნომერში გამოქვეყნებულ გ. წიბახაშვილის წერილზე "წერისა და მეტყველების კულტურისათვის"] / ი. გავაშელაშვილი // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1969. - 5 სექტემბერი[MFN: 472586]
როგორ ვასწავლი ბელადის შეხედულებებს ლიტერატურასა და ხელოვნებაზე : [XX რესპ. სამეცნ. პედ. კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებიდან] / ნ. მირზოევა // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1970. - 21 იანვარი[MFN: 472587]
Чаеводы Аджарии, приумножим славу грузинского чая! : [Материалы о подготовке к началу сезона сбора чайного листа] // Советская Аджария. - Батуми, 1968. - 18 апреля[MFN: 472588]
მამებიც წინა ხაზზე : [თბილისის 55-ე საშ. სკოლის მშრომელთა კომიტეტის მუშაობის შესახებ] / ლ. მიქაძე // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1970. - 16 იანვარი[MFN: 472590]
Верность интернационализму : [Об оказании помощи Советским Союзом чехословацкому народу в защите его социалистич. завоеваний] : [К оказанию братскому чехословацкому народу неотложной помощи. включая помощь вооруженными силами Советским Союзом и союзными социалистическими государствами] // Заря Востока. - Тбилиси, 1968. - 30 августа. - "Правда", 29 августа[MFN: 472591]