1. Литвинов, М. М.
Речь тов. М. М. Литвинова [на заседании Совета Лиги наций по вопросу о швейцарском нейтралитете] / М. М. Литвинов // Заря Востока. - 1938. - 11 мая. - N11. - С.1[MFN: 48034]
CN: 4104
UDC:  341.121:005.745 + 327(494)
თემატიკა:  ერთა ლიგა; შვეიცარიის საგარეო პოლიტიკა; სხდომა.
მატიანის რუბრიკა:  Международное положение и право; Межгосударственные отношения; Мирная политика СССР.
1. Варданидзе, Г.
Васо Абашидзе : [К 85 - летию со дня рождения (1855 - 1926)] / Г. Варданидзе // Заря Востока. - 1940. - 8 марта. - N55[MFN: 48035]
CN: 2319
UDC:  792.2(092)(479.22)
პერსონალია:  აბაშიძე ვ..
თემატიკა:  დრამატული თეატრები.
მატიანის რუბრიკა:  Искусство.
1. ბრწყინვალე გამარჯვებათა 17 წელი : [საბჭოთა აჭარის 17 წლისთავი. მოწინავე სტატია] // საბჭოთა აჭარა. - 1938. - 18 მარტი. - N63. - გვ.1[MFN: 48036]
CN: 1574
UDC:  330.342.15(479.22)
თემატიკა:  სოციალისტური მეურნეობა; კომუნისტური მეურნეობა.
მატიანის რუბრიკა:  სოციალისტური ეკონომიკა.
1. სახლმწიფო დამცველთა სიტყვები : [მოკლე მიმოხილვა] : მემარჯვენეთა სიღნაღის კონტრრევოლუციონერ მავნებელთა პროცესი // კომუნისტი. - 1937. - 29 აგვისტო. - N197. - გვ.2. - საჯარო პროცესი მიმდინარეობს სიღნაღის თეატრის შენობაში. დაკითხვას აწარმოებენ : უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე მ. ისაკაძე, საქართველოს პროკურორი ვ. ტალახაძე[MFN: 48037]
UDC:  343.37(479.22) + 343.1(479.22)
ანოტაცია:  მემარჯვენეთა სიღნაღის კონტრრევოლუციონერ მავნებელთა პროცესის მიმდინარეობისას თეატრის ეზო და მახლობელი სოფლები რადიოფიცირებულია
პერსონალია:  ისაკაძე მ. (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე); ტალახაძე ვ. (საქართველოს პროკურორი); წითლიძე ა.; ალავერდაშვილი შ.; აბაშიძე კ.; სტეფანოვი ი.; ყუფარაშვილი ს.; შათირიშვილი მ.; მეტრეველი გ.; ჯავაშვილი ნ.; კობეშავიძე ა.; ყაჯრიშვილი ფ.; მახოშვილი ვ. (ბრალდებული კონტრრევოლუციონერები).
ორგანიზაცია:  მემარჯვენეთა სიღნაღის ორგანიზაცია.
თემატიკა:  სისხლის სამართალი; დანაშაული სახალხო მეურნეობის წინააღმდეგ; რეპრესიის წლები; ტროცკიზმთნ ბრძოლა.
სილამაზე და სიუხვე : [საბჭოთა აჭარა წინათ და ახლა] / გ. გიორგაძე // კომუნისტი. - 1938. - 18 მარტი. - N63. - გვ.3. - იგივე გაზეთში: საბჭოთა აჭარა, 1938. - 18 მარტი. - N63. - გვ.2[MFN: 48038]
CN: 1575
1. Жгенти, Б.
"Богдан Хмельницкий" [пьеса украинского драматурга А. Корнеичука] в театре им. Руставели : [Рецензия] / Б. Жгенти // Заря Востока. - 1940. - 10 марта. - N57[MFN: 48039]
CN: 2320
პერსონალია:  კორნეიჩუკი ა. (დრამატურგი).
თემატიკა:  დრამატული თეატრები; რუსთაველის თეატრი.
1. ალვერდაშვილი, შ.
ბრალდებულ შ. ალავერდაშვილის უკანასკნელი სიტყვა : მემარჯვენეთა სიღნაღის კონტრრევოლუციონერ მავნებელთა პროცესი : 27 აგვისტოს საღამოს სხდომა / შ. ალავერდაშვილი // კომუნისტი. - 1937. - 29 აგვისტო. - N197. - გვ.2. - საჯარო პროცესი მიმდინარეობს სიღნაღის თეატრის შენობაში. დაკითხვას აწარმოებენ : უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე მ. ისაკაძე, საქართველოს პროკურორი ვ. ტალახაძე[MFN: 48040]
1. მამალაძე, გ.
ინდუსტრიული აჭარა : [აჭარის მიღწევები და ზრდა] / გ. მამალაძე // საბჭოთა აჭარა. - 1938. - 18 მარტი. - N63. - გვ.3[MFN: 48041]
CN: 1576
Сессия Совета Лиги наций [англо-итальянское соглашение; выступление тов. Литвинова; китайский и абиссинский вопросы] // Заря Востока. - 1938. - 15 мая. - N107. - С.4[MFN: 48042]
CN: 4105
UDC:  341.121:005.745 + 327(510) + 327(630)
თემატიკა:  ერთა ლიგა; ჩინეთის საგარეო პოლიტიკა; აბისინიის საგარეო პოლიტიკა; სესია.
1. Корнейчук, А.
Замечательный спектакль : ["Богдан Хмельницкий" в театре имени Руставели] / А. Корнейчук // Заря Востока. - 1940. - 8 марта. - N55. - Подпись: А. Корнейчук, драматург - орденосец, депутат Верховного Совета СССР[MFN: 48043]
CN: 2321
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4800 | 4801 | 4802 | 4803 | 4804 | 4805 | 4806 | 4807 | 4808 | 4809 | 4810 |  შემდეგი »  ბოლო »»