დედაენა; დედასამშობლოს / ნ. გულუა // საბჭოთა აფხაზეთი . - სოხუმი, 1972. - 27 ივნისი[MFN: 508074 ]
მატიანის რუბრიკა: ფილოლოგიური მეცნიერებანი ; ენათმეცნიერება .
საქართველოს კპ ყაზბეგის რაიკომის პლენუმი : [აპრ. 1972 წ. მუშაობის მიმოხილვა] // დარიალი . - ყაზბეგი, 1972. - 22 აპრილი[MFN: 508075 ]
CN: 7079/1972 UDC: 329.15:005.745(479.22)
მატიანის რუბრიკა: საბჭოთა კავშირის კომუნისტური პარტია ; პარტიული მშენებლობა ; პარტიული ორგანიზაციების ხელმძღვანელობა სამეურნეო მშენებლობის ; სახელმწიფო და საზოგადოებრივი ორგანიზაციებისადმი .
პაპიაშვილი, გ.
შეუპოვარი : [მილიციის თადარიგის პოლკოვნიკი ვ. თალაკვაძე] : [საქართველოს მილიციის 50 წლისთავი] / გ. პაპიაშვილი // კომუნისტი . - თბილისი, 1971. - 25 ივნისი[MFN: 508076 ]
CN: 9536/1971 UDC: 351.74(479.22)(092)
პერსონალია: თალაკვაძე ვ. (მილიციის თანამშრომელი).
მატიანის რუბრიკა: სახელმწიფო და სამართალი ; სსრკ სახელმწიფო და სამართალი .
კვირტია, მ.
შენიშვნები... შენიშვნების გამო : [გამოხმაურება ამავე გაზეთის 22 აპრილის ნომერში მოთავსებულ წერილზე "ერთი ტოპონიმიკური წერილის გამო" სოფ. ნაფიჩხუს შესახებ] / მ. კვირტია // ნაპერწკალი . - ჩხოროწყუ, 1972. - 24 ივნისი[MFN: 508077 ]
CN: 12535/1972 UDC: 811.353.1
სიხარულიძე, ს.
ტექნიკური პროგრესი და ქალაქის პარტიული ორგანიზაციების ამოცანები / ს. სიხარულიძე // ქუთაისი . - ქუთაისი, 1972. - 18 აპრილი[MFN: 508078 ]
CN: 7080/1972 UDC: 329.15(47+57)
სამხარაძე, პ.
ღვაწლმოსილი პედაგოგი : [სოფ. თერჯოლის გოფარმთის დაწყებითი სკოლის გამგის ი. სხილაძის პედ. მუშაობის შესახებ. თერჯოლის რ-ნი] / პ. სამხარაძე // წინსვლა . - თერჯოლა, 1970. - 26 მარტი[MFN: 508079 ]
CN: 4913/1970 UDC: 373.5(092)
პერსონალია: სხილაძე ი. (პედაგოგი).
მატიანის რუბრიკა: კულტურა ; განათლება ; მეცნიერება ; ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლა .
ქევხიშვილი, თ.
კომუნისტები - შრომის ავანგარდში : [მანავის მევენახეობის საბჭ. მეურნეობის პარტ. კომიტეტის მდივნის წერილი. საგარეჯოს რ-ნი] / თ. ქევხიშვილი // ივრის განთიადი . - საგარეჯო, 1972. - 11 აპრილი[MFN: 508080 ]
CN: 7081/1972 UDC: 329.15(479.22)
შემდგომ სრულვყოთ ორგანიზატორული და პოლიტიკური მუშაობა, ავამაღლოთ სამეურნეო და კულტურული მშენებლობისადმი ხელმძღვანელობის დონე! : [საქ. კპ ვანის რაიკომის პლენუმის მუშაობის მიმოხილვა] // განთიადი . - ვანი, 1972. - 1 აპრილი[MFN: 508081 ]
CN: 7082/1972 UDC: 329.15(479.22)
ყვარელაშვილი, გ.
მამაცთა მოდგმისანი : [თბილისის 26 კომისრის რაიონის მილიციის განყოფილების მუშაკთა საქმიანობის შესახებ] : [საქართველოს მილიციის 50 წლისთავი] / გ. ყვარელაშვილი // თბილისი . - თბილისი, 1971. - 23 ივნისი[MFN: 508082 ]
CN: 9537/1971 UDC: 351.74(479.22)
სარაჯიძე, ვ.
მტკიცე ნიადაგზე დამყარებული ტრადიცია : [მასწავლებელთა მხატვრული თვითმოქმედების დათვალიერება ცხინვალის 1-ლ საშ. სკოლაში] / ვ. სარაჯიძე // საბჭოთა ოსეთი . - ცხინვალი, 1970. - 25 მარტი[MFN: 508083 ]
CN: 4914/1970 UDC: 373.5(479.225)
გვერდები: «« პირველი « წინა | 50804 | 50805 | 50806 | 50807 | 50808 | 50809 | 50810 | 50811 | 50812 | 50813 | 50814 | შემდეგი » ბოლო »»