მოჭიდავეებმა გვასახელეს : [საქ. თავისუფალი სტილის მოჭიდავეთა გამარჯვება მოსწავლეთა საკ. სპარტაკიადაში] / თ. გაჩეჩილაძე, დ. ჭელიძე // ლელო. - თბილისი, 1976. - 20 ივლისი[MFN: 589028]
შეხვედრა გმირთან [დიდი სამამულო ომის მონაწილე მ. გახოკიძესთან გეგეჭკორში] : ფაშისტურ გერმანიაზე გამარჯვების 30 წლისთავი / სპ. ბართია // შრომის დროშა. - გეგეჭკორი, 1975. - 9 მაისი[MFN: 589029]
სოციალისტური სასოფლო-სამეურნეო საწარმოთა სპეციალიზაციის არსი და მნიშვნელობა : [პროპაგანდისტთა დასახმარებლად] / დ. ცისკარიშვილი // საბჭოთა ოსეთი. - ცხინვალი, 1972. - 17 ოქტომბერი[MFN: 589034]
მიიღე ახალი შევსება, მუშათა კლასო! : [მასალები საქ. პროფ-ტექნ. სასაწავლებლის 1974 წ. კურსდამთავრებულთა შესახებ] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1974. - 24 ივლისი[MFN: 589036]
სიღნაღის რაიონი - დიდ სამამულო ომში : ფაშისტურ გერმანიაზე გამარჯვების 30 წლისთავი / ლ. ბეგიაშვილი // კოლმეურნე. - სიღნაღი, 1975. - 9 მაისი[MFN: 589037]