ბოლშევიკური აგიტაცია გეგმების გადაჭარბებით შესრულებისათვის ბრძოლაში : [თბილისის დაზგათმშენებელი ქარხნის აგიტ-კოლექტივის სააგიტაციო-მასობრივი მუშაობის შესახებ] / შ. რევიშვილი // კომუნისტი. - თბილისი, 1942. - 4 ივნისი. - N130[MFN: 79557]
CN: 3045/1942
UDC:  329.15(479.22) + 323.232(479.22)
თემატიკა:  საქართველოს კომუნისტური პარტია; აგიტაცია-პროპაგანდა.
მატიანის რუბრიკა:  პარტიული მშენებლობა; პროპაგანდა და აგიტაცია; კომკავშირი.
1. ფართოდ გავშალოთ საომარი დროის აგიტაცია : [მეთაური სტატია] // საბჭოთა აფხაზეთი. - სოხუმი, 1942. - 9 ივნისი. - N134[MFN: 79558]
CN: 3046/1942
UDC:  355.01(47+57) + 323.232(479.22)
თემატიკა:  ომი; აგიტაცია-პროპაგანდა.
1. ზასლავსკი, დ.
ანკარის სასამართლო კომედია : [პაპენზე თავდასხმა] / დ. ზასლავსკი // კომუნისტი. - თბილისი, 1942. - 24 ივნისი. - N147. - იგივე: "პრავდა", 20 ივნისი[MFN: 79559]
CN: 3047/1942
UDC:  327(430)
პერსონალია:  პაპენი (გერმანიის ელჩი თურქეთში მეორე მსოფლიო ომის დროს).
გეოგ.დასახელება:  ანკარა.
თემატიკა:  გერმანიის საგარეო პოლიტიკა; გერმანიის დიპლომატია.
მატიანის რუბრიკა:  მსოფლიო მეურნეობა; მსოფლიო პოლიტიკა.
1. Историческое решение : [Заседание ЦК партии большевиком 23 (10) октября 1917 года о работе по подготовке вооруженного восстания, закончившейся победой Великой Октябрьской революции в СССР] : Из "Краткого курса истории ВКП (б)" // Советская Абхазия. - Сухуми, 1939. - 23 октября. - N244. - С.2[MFN: 79560]
CN: 784/1939
UDC:  329.15(47+57)(091)
თემატიკა:  კომუნისტური პარტიის ისტორია.
მატიანის რუბრიკა:  ВКП (б); ВЛКСМ; Профсоюзы; Советский народ.
1. პაპენზე თავდასხმის საქმის გარჩევა ანკარის სასამართლოში : [ანკარა - 4 ივნისი, 10 ივნისი] // კომუნისტი. - თბილისი, 1942. - 6 ივნისი. - N132. - 16 ივნისი. - N140[MFN: 79561]
CN: 3048/1942
1. ანკარის სასამართლოს აღმაშფოთებელი განაჩენი პაპენზე "თავდასხმის" პროვოკაციული საქმის გამო // კომუნისტი. - თბილისი, 1942. - 20 ივნისი. - N144[MFN: 79562]