რევიშვილი, შ.
ბოლშევიკური აგიტაცია გეგმების გადაჭარბებით შესრულებისათვის ბრძოლაში : [თბილისის დაზგათმშენებელი ქარხნის აგიტ-კოლექტივის სააგიტაციო-მასობრივი მუშაობის შესახებ] / შ. რევიშვილი // კომუნისტი . - თბილისი, 1942. - 4 ივნისი. - N130[MFN: 79557 ]
CN: 3045/1942 UDC: 329.15(479.22) + 323.232(479.22)
თემატიკა: საქართველოს კომუნისტური პარტია ; აგიტაცია-პროპაგანდა .
მატიანის რუბრიკა: პარტიული მშენებლობა ; პროპაგანდა და აგიტაცია ; კომკავშირი .
ფართოდ გავშალოთ საომარი დროის აგიტაცია : [მეთაური სტატია] // საბჭოთა აფხაზეთი . - სოხუმი, 1942. - 9 ივნისი. - N134[MFN: 79558 ]
CN: 3046/1942 UDC: 355.01(47+57) + 323.232(479.22)
თემატიკა: ომი ; აგიტაცია-პროპაგანდა .
ზასლავსკი, დ.
ანკარის სასამართლო კომედია : [პაპენზე თავდასხმა] / დ. ზასლავსკი // კომუნისტი . - თბილისი, 1942. - 24 ივნისი. - N147. - იგივე: "პრავდა", 20 ივნისი[MFN: 79559 ]
CN: 3047/1942 UDC: 327(430)
პერსონალია: პაპენი (გერმანიის ელჩი თურქეთში მეორე მსოფლიო ომის დროს).
გეოგ.დასახელება: ანკარა .
თემატიკა: გერმანიის საგარეო პოლიტიკა ; გერმანიის დიპლომატია .
მატიანის რუბრიკა: მსოფლიო მეურნეობა ; მსოფლიო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: მეორე მსოფლიო ომი .
Историческое решение : [Заседание ЦК партии большевиком 23 (10) октября 1917 года о работе по подготовке вооруженного восстания, закончившейся победой Великой Октябрьской революции в СССР] : Из "Краткого курса истории ВКП (б)" // Советская Абхазия . - Сухуми, 1939. - 23 октября. - N244. - С.2[MFN: 79560 ]
CN: 784/1939 UDC: 329.15(47+57)(091)
თემატიკა: კომუნისტური პარტიის ისტორია .
მატიანის რუბრიკა: ВКП (б) ; ВЛКСМ ; Профсоюзы ; Советский народ .
პაპენზე თავდასხმის საქმის გარჩევა ანკარის სასამართლოში : [ანკარა - 4 ივნისი, 10 ივნისი] // კომუნისტი . - თბილისი, 1942. - 6 ივნისი. - N132. - 16 ივნისი. - N140[MFN: 79561 ]
CN: 3048/1942 UDC: 327(430)
ანკარის სასამართლოს აღმაშფოთებელი განაჩენი პაპენზე "თავდასხმის" პროვოკაციული საქმის გამო // კომუნისტი . - თბილისი, 1942. - 20 ივნისი. - N144[MFN: 79562 ]
CN: 3049/1942 UDC: 327(430)
ანოტაცია: პავლოვი და კორნილოვი დაუსაბუთებლად გამოაცხადეს დამნაშავეებად და ოც-ოცი წლის პატიმრობა მიუსაჯეს
პერსონალია: პაპენი (გერმანიის ელჩი თურქეთში მეორე მსოფლიო ომის დროს); პავლოვი ; კორნილოვი (ანკარის სასამართლოს მსჯავრდებულები).
კალინინი, მ. ი.
მისალოცი დეპეშა დიდი ბრიტანეთის მეფეს გეორგ VI : მისი დაბადების დღის გამო / მ. ი. კალინინი // კომუნისტი . - თბილისი, 1942. - 16 ივნისი. - N140[MFN: 79563 ]
CN: 3050/1942 UDC: 327(47+57)
პერსონალია: გეორგ VI (დიდი ბრიტანეთის მეფე).
თემატიკა: საბჭოთა კავშირის საგარეო პოლიტიკა .
პროექტი ახალი კონვენციისა სრუტეების რეჟიმის შესახებ : [მონტერეში] // კომუნისტი . - თბილისი, 1936. - ივნისი. - N145. - გვ.4[MFN: 79564 ]
CN: 4456/1936 UDC: 341.225
გეოგ.დასახელება: მონტერეი .
თემატიკა: საერთაშორისო საზღვაო სამართალი ; სრუტეების რეჟიმის შესახებ კონვეციის პროექტი .
მატიანის რუბრიკა: პოლიტიკა ; საბჭოთა მშენებლობა ; სამართალი .
დიდი ბრიტანეთის მეფე გეორგ VI საპასუხო დეპეშა : მიხეილ კალინინის მისალოც დეპეშაზე // კომუნისტი . - თბილისი, 1942. - 16 ივნისი. - N140[MFN: 79565 ]
CN: 3051/1942 UDC: 327(410)
თემატიკა: დიდი ბრიტანეთის საგარეო პოლიტიკა .
მისასალმებელი დეპეშა ავღანეთის მეფე მუჰამედ ზაჰირ შაჰისადმი : [ავღანეთის ნაციონალური დღესასწაულთან დაკავშირებით] / მიხეილ კალინინი // კომუნისტი . - თბილისი, 1942. - 4 ივნისი. - N130[MFN: 79566 ]
CN: 3052/1942 UDC: 327(47+57)
პერსონალია: მუჰამედ ზაჰირ შაჰი (ავღანეთის მეფე).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7952 | 7953 | 7954 | 7955 | 7956 | 7957 | 7958 | 7959 | 7960 | 7961 | 7962 | შემდეგი » ბოლო »»