რუსთაველი სიბრძნის ტბა არის : (წინადადებანი რუსთაველის საზოგადოების შექმნასთან დაკავშირებით) / ა. ცამციშვილი // კომუნისტი. - თბილისი, 1988. - 6 მარტი. - გვ. 4[MFN: 838792]
ამხ. ლ.ნ დონცოვას აფხაზეთის ასსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის საპატიო სიგელით დაჯილდოების შესახებ : [ბრძანებულება] / აფხაზეთის ასსრ უმაღლესი საბჭო // საბჭოთა აფხაზეთი. - სოხუმი, 1988. - 3 მაისი[MFN: 838793]
ჭეშმარიტად ეროვნული საქმე / ს. წერეთელი // კომუნისტი. - თბილისი, 1988. - 6 მარტი. - გვ. 4. - წინადადებანი რუსთაველის საზოგადოების შექმნასთან დაკავშირებით[MFN: 838794]
მრავალშვილიანი დედების დაჯილდოების შესახებ : [ბრძანებულება] / აფხაზეთის ასსრ უმაღლესი საბჭო // საბჭოთა აფხაზეთი. - სოხუმი, 1988. - 4 მაისი[MFN: 838796]
არც რამ...; ხანდაშან მინდა გადავიკარგო; "სიკვდილი რაა - ..."; აჰა დასრულდა!..." : [ლექსები] / მ. აბრამიშვილი // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1988. - 4 მარტი. - გვ. 9[MFN: 838798]
განვამტკიცოთ მიღწეული, დავაჩქაროთ გარდაქმნა : [სამხრეთ ოსეთის სახალხო დეპუტატთა საოლქო საბჭოს თავმჯდომარის ა. კაჩმაზოვის, მოადგილის ა. შავლოხოვის მოხსენებები და კამათის მონაწილეთა გამოსვლები სამხრ. ოსეთის ავტ. ოლქის მე-20 მოწვევის სახალხო დეპუტატთა საბჭოს მე-4 სესიაზე] // სამხრეთ ოსეთი. - ცხინვალი, 1988. - 19 აპრილი[MFN: 838799]