გრიგოლ კიკნაძეს გაკვეთილები : [თბილისის უნივერსიტეტის პროფესორი] / ნ. კაკაბაძე // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1989. - 15 მარტი. - გვ.12-13[MFN: 861734]
სამართლებრივი სახელმწიფო და სისხლის სამართლის რეფორმა : [თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის სისხლის სამართლისა და კრიმინოლოგიის კათედრის გამგის, პროფესორ გ. ტყეშელაშვილის წერილი] / გ. ტყეშელიაძე // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1989. - 15 მარტი. - გვ.4[MFN: 861737]
ახალგაზრდობას გაფრთხილება ესაჭიროება : [საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის პარტბიუროს მდივნის ი. ქელბაქიანის წერილი] / ი. ქელბაქიანი // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1989. - 15 მარტი. - გვ.2[MFN: 861740]
დედაქალაქი : ეკონომიკური დამოუკიდებლობის ამოცანებიდან გამომდინარე განვითარების ძირითადი მიმართულებები // თბილისი. - თბილისი, 1989. - 4 აგვისტო. - გვ.4-5[MFN: 861741]