ანოტაცია:  რეცენზია წიგნზე: საქართველოს მწერალთა კავშირი. 1917-1982 / რ. კვერენჩხილაძე. - თბ.: "მერანი", 1983
თემატიკა:  ქართული ლიტერატურათმცოდნეობა.
მატიანის რუბრიკა:  ფილოლოგიური მეცნიერებანი.
1. ტყეშელიაძე, გ.
სამართლებრივი სახელმწიფო და სისხლის სამართლის რეფორმა : [თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის სისხლის სამართლისა და კრიმინოლოგიის კათედრის გამგის, პროფესორ გ. ტყეშელაშვილის წერილი] / გ. ტყეშელიაძე // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1989. - 15 მარტი. - გვ.4[MFN: 861737]
CN: 2540/1989
1. დადიანი, ქ.
რა შემოგვაქვს, და რა გაგვაქვს? : [ეკონომიკური კავშირები] / ქ. დადიანი // თბილისი. - თბილისი, 1989. - 1 აგვისტო. - გვ.1[MFN: 861738]
CN: 9257/1989
1. გურჩიანი, ე.
ლაგუშედა : [ისტორიული და ენათმეცნიერული გამოკვლევა] / ე. გურჩიანი // ახალი სვანეთი. - მესტია, 1990. - 6 თებერვალი. - 8 თებერვალი. - 27 თებერვალი[MFN: 861739]
CN: 2957/1990
1. ქელბაქინაი, ი.
ახალგაზრდობას გაფრთხილება ესაჭიროება : [საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის პარტბიუროს მდივნის ი. ქელბაქიანის წერილი] / ი. ქელბაქიანი // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1989. - 15 მარტი. - გვ.2[MFN: 861740]
CN: 2541/1989
1. დედაქალაქი : ეკონომიკური დამოუკიდებლობის ამოცანებიდან გამომდინარე განვითარების ძირითადი მიმართულებები // თბილისი. - თბილისი, 1989. - 4 აგვისტო. - გვ.4-5[MFN: 861741]
CN: 9258/1989
1. ჯიჯეიშვილი, მ.
საზმეცნიერებათა სწავლება-სრულყოფის აქტუალური საკითხები / მ. ჯიჯეიშვილი // საბჭოთა პედაგოგი. - თბილისი, 1989. - 2 მარტი[MFN: 861742]
CN: 2542/1989
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 86170 | 86171 | 86172 | 86173 | 86174 | 86175 | 86176 | 86177 | 86178 | 86179 | 86180 |  შემდეგი »  ბოლო »»