ნინო ანანიაშვილის გაკვეთილები : [მოსკოვის დიდი თეატრის სოლისტის შესახებ] / ლ. ნადარეიშვილი // თბილისი. - თბილისი, 1985. - 30 სექტემბერი. - გვ.5[MFN: 879872]
Хотя прогнозы - дело опасное... : [Беседа с членом директората республиканской федеральной партии Грузии З. Майсурадзе о создании союза суверенных государств] / З. Майсурадзе ; Записали Т. Цховребашвили, Вл. Саришвили // Вечерний Тбилиси. - Тбилиси, 1990. - 18 августа[MFN: 879873]
თანამედროვე პირობებში პარტიის ეროვნული პოლიტიკის შესახებ : სკკპ ცკ-ის გენერალური მდივნის მ. ს. გორბაჩოვის მოხსენება / მ. გორბაჩოვი // კომუნისტი. - თბილისი, 1989. - 20 სექტემბერი. - გვ.1. - გვ.3[MFN: 879874]
პასუხი რეცენზენტებს : [პოლემიკის გაგრძელება ალ. ონიანის წერილზე აფხაზეტი და დასავლეთ საქართველო ენობრივ მონაცემთა მიხედვით] / აკ. გელოვანი, გრ. მარგიანი, გ. გასკიანი და სხვა // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1990. - 26 ივლისი. - გვ. 14-15[MFN: 879876]
რ. ლომინაძე : [საქართველოს სსრ სახალხო არტისტი. 1904-1989. ნეკროლოგი] // დროშა. - ოზურგეთი, 1989. - 29 ივლისი. - ხელმოწერა: რაიონისკულტურის განყოფილება, ქალაქ ოზურგეთის ა. წუწუნავას სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრი[MFN: 879878]
კოლეგების დიალოგი : [საუბარი სსრკ სახალხო არტისტებთან რ. სტურუასთან და ვ. კუროჩკინთან სვერდლოვსკში რუსთაველის თეატრის გასტროლებთან დაკავშირებით] / რ. სტურუა, ვ. კუროჩკინი // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1985. - 29 სექტემბერი. - გვ.14[MFN: 879879]
Открытое письмо конфедерации независимых профсоюзов Грузии Верховному Совету Грузии об осуществлении безотлогательных мер в целях стабилизации чрезвычайного положения на потребительском рынке Грузии // Вечерний Тбилиси. - Тбилиси, 1990. - 12 ноября[MFN: 879881]