თვალის ერთი გადავლებით : [საქართველოს ტელევიზიისკინოგადაცემათა პროგრამების მთავარი რედაქტორის, კინოგადაცემათა განყოფილების გამგის ნანა თუთბერიძის საუბარი ქართული, საბჭოთა და საზღვარგარეთული კინოს სიახლეებზე, ახალგაზრდა კინორეჟისორებზე და კინომსახიობებზე] // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1985. - 23 მარტი[MFN: 907702]
ძმობის წიგნი : [რეცენზია ლეონ მელიქსეთ-ბეგის წიგნზე: "სომეხი მწერლები და საქართველო"] / დ. გაზაზიანი // კომუნისტი. - თბილისი, 1964. - 14 აგვისტო[MFN: 907704]
დამსახურებული სიყვარული : [თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის უახლესი ქართული ლიტერატურის ისტორიის კათედრამ მოაწყო კონსტანტინე გამსახურდიას თხზულებათა რვატომეულის განხილვა] // კომუნისტი. - თბილისი, 1969. - 10 დეკემბერი[MFN: 907705]
საპატიო წოდების მინიჭება : ["საქართველოს სსრ დამსახურებული მასწავლებლის" საპატიო წოდება მიენიჭა ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის სამუსიკო სასწავლებლის პედაგოგს იაკობ იოსების ძე მელამერსონს] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1980. - 17 ოქტომბერი. - გვ.2[MFN: 907706]
შეხვედრა ბორის პაიჭაძესთან : [საქართველოს სსრ შინაგან საქმეთა სამინისტროს და სპორტსაზოგადოება "დინამოს" წარმომადგენლებმა, დაბადების 70 წლისთავთან დაკავშირებით შეხვედრა მოუწყვეს იუბილარს] / კახა იაშვილი // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1985. - 23 მარტი[MFN: 907707]
საპატიო წოდების მინიჭება : ["საქართველოს სსრ დამსახურებული მასწავლებლის" საპატიო წოდება მიენიჭა ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის სამუსიკო სასწავლებლის პედაგოგს არდევან ალექსანდრეს ძე მოწონელიძეს] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1980. - 17 ოქტომბერი. - გვ.2[MFN: 907708]
მატერიალური დაინტერესების ქვაკუთხედი : [რეცენზია დ. ხანთაძის წიგნზე: დამზადების პოლიტიკის როლი საკოლმეურნეო წარმოების განვითარებაში] / რ. ფურცხვანიძე // კომუნისტი. - თბილისი, 1964. - 9 ოქტომბერი[MFN: 907709]
საპატიო წოდების მინიჭება : ["საქართველოს სსრ დამსახურებული მასწავლებლის" საპატიო წოდება მიენიჭა ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის სამუსიკო სასწავლებლის პედაგოგს ნინო ანდრიას ასული ფედოროვას] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1980. - 17 ოქტომბერი. - გვ.2[MFN: 907710]
საპატიო წოდების მინიჭება : ["საქართველოს სსრ დამსახურებული მასწავლებლის" საპატიო წოდება მიენიჭა ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის სამუსიკო სასწავლებლის პედაგოგს ნაზი ტროფიმეს ასულ პატარაიას] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1980. - 17 ოქტომბერი. - გვ.2[MFN: 907711]