ძმობის წიგნი : [რეცენზია ლეონ მელიქსეთ-ბეგის წიგნზე: "სომეხი მწერლები და საქართველო"] / დ. გაზაზიანი // კომუნისტი. - თბილისი, 1964. - 14 აგვისტო[MFN: 907704]
ანოტაცია:  ახალი წყაროები ქართველი და სომეხი ხალხების ლიტერატურულ ურთიერთობაზე
პერსონალია:  მელიქსეთ-ბეგი ლეონ (სომეხი მეცნიერი).
თემატიკა:  ქართულ-სომხური ლიტერატურული ურთიერთობები; სომეხი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  რეცენზიები.
1. გაზეთ "კომუნისტის" რედაქცია
დამსახურებული სიყვარული : [თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის უახლესი ქართული ლიტერატურის ისტორიის კათედრამ მოაწყო კონსტანტინე გამსახურდიას თხზულებათა რვატომეულის განხილვა] // კომუნისტი. - თბილისი, 1969. - 10 დეკემბერი[MFN: 907705]
UDC:  821.353.1(092) + 821.353.1.09
პერსონალია:  გამსახურდია კონსტანტინე (მწერალი).
ორგანიზაცია:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; უახლესი ქართული ლიტერატურის ისტორიის კათედრა.
თემატიკა:  ქართველი მწერლები; ქართული ლიტერატურის ისტორია და კრიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული მწერლობა; ახალი გამოცემები; შემოქმედებითი განხილვები; შეხვედრები დიდოსტატთან.
1. საპატიო წოდების მინიჭება : ["საქართველოს სსრ დამსახურებული მასწავლებლის" საპატიო წოდება მიენიჭა ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის სამუსიკო სასწავლებლის პედაგოგს იაკობ იოსების ძე მელამერსონს] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1980. - 17 ოქტომბერი. - გვ.2[MFN: 907706]
პერსონალია:  მელამერსონი იაკობი იოსების ძე (მუსიკის პედაგოგი).
ორგანიზაცია:  ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის სამუსიკო სასწავლებელი.
თემატიკა:  მუსიკის პედაგოგები.
საკვანძო სიტყვები:  საპატიო წოდებები; დაჯილდოვებები.
1. იაშვილი, კახა
შეხვედრა ბორის პაიჭაძესთან : [საქართველოს სსრ შინაგან საქმეთა სამინისტროს და სპორტსაზოგადოება "დინამოს" წარმომადგენლებმა, დაბადების 70 წლისთავთან დაკავშირებით შეხვედრა მოუწყვეს იუბილარს] / კახა იაშვილი // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1985. - 23 მარტი[MFN: 907707]
პერსონალია:  პაიჭაძე ბორის (ფეხბურთელი).
ორგანიზაცია:  საქარტველოს სსრ შინაგან საქმეთა სამინისტრო; სპორტსაზოგადოება "დინამო".
საკვანძო სიტყვები:  იუბილეები.
1. საპატიო წოდების მინიჭება : ["საქართველოს სსრ დამსახურებული მასწავლებლის" საპატიო წოდება მიენიჭა ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის სამუსიკო სასწავლებლის პედაგოგს არდევან ალექსანდრეს ძე მოწონელიძეს] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1980. - 17 ოქტომბერი. - გვ.2[MFN: 907708]
პერსონალია:  მოწონელიძე არდევან ალექსანდრეს ძე (მუსიკის პედაგოგი).
1. ფურცხვანიძე, რ.
მატერიალური დაინტერესების ქვაკუთხედი : [რეცენზია დ. ხანთაძის წიგნზე: დამზადების პოლიტიკის როლი საკოლმეურნეო წარმოების განვითარებაში] / რ. ფურცხვანიძე // კომუნისტი. - თბილისი, 1964. - 9 ოქტომბერი[MFN: 907709]
UDC:  631.115.61(479.22)(049.32)
პერსონალია:  ხანთაძე დ. (ეკონომისტი, წიგნის ავტორი).
თემატიკა:  სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების დამზადება; საკოლმეურნეო წარმოების განვითარება.
საკვანძო სიტყვები:  რეცენზიები; სოფლის მეურნეობა; ეკონომიკა.
1. საპატიო წოდების მინიჭება : ["საქართველოს სსრ დამსახურებული მასწავლებლის" საპატიო წოდება მიენიჭა ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის სამუსიკო სასწავლებლის პედაგოგს ნინო ანდრიას ასული ფედოროვას] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1980. - 17 ოქტომბერი. - გვ.2[MFN: 907710]
პერსონალია:  ფედოროვა ნინო ანდრიას ასული (მუსიკის პედაგოგი).
1. საპატიო წოდების მინიჭება : ["საქართველოს სსრ დამსახურებული მასწავლებლის" საპატიო წოდება მიენიჭა ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის სამუსიკო სასწავლებლის პედაგოგს ნაზი ტროფიმეს ასულ პატარაიას] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1980. - 17 ოქტომბერი. - გვ.2[MFN: 907711]
პერსონალია:  პატარაია ნაზი ტროფიმეს ას (მუსიკის პედაგოგი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 90767 | 90768 | 90769 | 90770 | 90771 | 90772 | 90773 | 90774 | 90775 | 90776 | 90777 |  შემდეგი »  ბოლო »»