საპატიო წოდების მინიჭება : [საქართველოს სსრ დამსახურებული ბიბლიოთეკარის წოდება მიენიჭა ბეჟანიშვილს ქსენია იაკობის ასულს - საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის ბიბლიოთეკის უფროს ბიბლიოთეკარს] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1983. - 2 მარტი. - გვ.2[MFN: 909353]
ცხოველმყოფელი ტრადიციები : [დღეს თბილისში ჩამოდიან უცხოელი ლიტერატორები, მწერლები, რომლებიც მონაწილეობას მიიღებენ მაქსიმ გორკის დაბადების 100 წლისთავისადმი მიძღვნილ პლენუმში] // კომუნისტი. - თბილისი, 1968. - 27 ივნისი[MFN: 909354]
საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმი : [სრულვყოთ საბჭოების მუშაობა. სამეურნეო და სოციალურ - კულტურულ მშენებლობაში საბჭოების როლის კიდევ უფრო გაძლიერების შესახებ] // კომუნისტი. - თბილისი, 1983. - 30 იანვარი[MFN: 909355]
გამოცდილება - ერთმანეთის საკუთრება : [26 კომისრის პარტიის რაიკომის მიერ ტრიკოტაჟის N1 ფაბრიკაში გაიმართა სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენცია სოციალისტური შეჯიბრების ნაცადი მეთოდების დანერგვის, ახლის ძიებისა და გავრცელების შესახებ] / ი. ინასარიძე // თბილისი. - თბილისი, 1979. - 13 აპრილი[MFN: 909357]
საპატიო წოდების მინიჭება : [საქართველოს სსრ კულტურის დამსახურებული მუშაკის წოდება მიენიჭა ჯანოევას ალექსანდრე სერგოს ძეს - საქართველოს პოლიტექნიკური ინ-ტის სტამბის ფოტოგრაფს] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1983. - 2 მარტი. - გვ.2[MFN: 909358]
"ქართველ მწერალთა საბავშვო ნაწარმოებები" : [ს. მეფარიშვილი ქართველ მწერალთა საბავშვო ნაწარმოებები. რეცენზია] / ვ. გოგოლაძე // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1968. - 22 აგვისტო[MFN: 909359]
ვამრავლოთ წარმატებანი : [აფხაზეთის ასსრ მშრომელთა 1983 წლის სოც. ვალდებულებების მიღების შესახებ შრომით კოლექტივებში და აფხაზეთის სსრ პატიულ - სამეურნეო აქტივის კრებაზე] // კომუნისტი. - თბილისი, 1983. - 2 თებერვალი[MFN: 909360]