არ შეიძლება განზე ვიდგეთ: საქართველოს სსრ უზენაესი საბჭოს არჩევნების შესახვედრად : [საუბარი პარტიის ზუგდიდის საქალაქო კომიტეტის პირველ მდივანთან გურამ ფიფიასთან] / მარადი ანასაშვილი // კომუნისტი. - თბილისი, 1990. - 20 იანვარი[MFN: 910998]
პერსონალია:  ფიფია გურამ (პარტიის ზუგდიდის საქალაქო კომიტეტის პირველი მდივანი).
1. ვართანელი, ხ.
რაც სამუდამოდ დაახსომდა... : [საბრძოლო ეპიზოდი დიდი სამამულო ომის მონაწილის ბაგრატ მეტრეველის ცხოვრებიდან] / ხ. ვართანელი // თბილისი. - თბილისი, 1980. - 20 სექტემბერი[MFN: 910999]
პერსონალია:  მეტრეველი ბაგრატ.
თემატიკა:  დიდი სამამულო ომი.
საკვანძო სიტყვები:  ომის მონაწილე.
1. დონაძე, დ.
ხსოვნის საღამო : [მხატვრის სახლში გაიმართა რესპუბლიკის დამსახურებული მხატვრების მარგარიტა და შოთა მეტრეველების ხსოვნის საღამო] / დ. დონაძე // თბილისი. - თბილისი, 1989. - 17 აპრილი[MFN: 911000]
პერსონალია:  მეტრეველი მარგარიტა (მხატვარი); მეტრეველი შოთა (მხატვარი).
1. ოდიშვილი, ვ.
ახალგაზრდობა და დანაშაული : [არასრულწლოვანთა და ახალგაზრდობის დანაშაულობათა წინააღმდეგ ბრძოლა] / ვ. ოდიშვილი // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1973. - 3 აპრილი[MFN: 911001]
1. გვარამაძე, გ.
მისი წარსული და დღევანდელი დღე : [ღვაწლმოსილი პედაგოგი ომის და შრომის ვეტერანი ნიკოლოზ კოსტანიშვილი] / გ. გვარამაძე // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1985. - 4 ოქტომბერი[MFN: 911002]
პერსონალია:  კოსტანიშვილი ნიკოლოზი (პედაგოგი).
1. პოეტის უკვდავი ჩანგი : [ა.ს. პუშკინის დაბადების 175 წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო საღამო] // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1974. - 4 ივნისი. - "თბილისი", 1974წ. 3 ივნისი[MFN: 911003]
პერსონალია:  პუშკინი ა.ს. (მწერალი).
1. ტაბიძე, ი.
სირცხვილი : [თბილისის "დინამოს" სტადიონზე მომხდარი ხულიგნობის შესახებ] / ი. ტაბიძე // თბილისი. - თბილისი, 1980. - 18 სექტემბერი[MFN: 911004]
საკვანძო სიტყვები:  ხულიგნობის შესახებ.
1. კუხიანიძე, ვ.
მართლწესრიგის სადარაჯოზე : [საგამომძიებლო სამმართველოს ახალგაზრდა გამომძიებლის შესახებ] / ვ. კუხიანიძე // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1973. - 7 აპრილი[MFN: 911005]