სიცრუის დაკანონება : სამართალი და მორალი : [თბილისის კიროვის რაიონის სასამართლოში ე.წ. "კარაქის საქმის" შესახებ] / მარადი ანასაშვილი // კომუნისტი. - თბილისი, 1989. - 26 ნოემბერი[MFN: 914519]
UDC:  347(479.22)
ორგანიზაცია:  თბილისის კიროვის რაიონის სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  სამართალი; სასამართლოები.
1. მეისრეა დამნაშავე : [ავარიაზე სამტრედიის სადგურ იანეთის ცვლის მორიგე დ. ყითეიშვილის მიერ რკინიგზის ტრანსპორტის ეკსპლუატაციის წესის დარღვევის გამო] // თბილისი. - თბილისი, 1982. - 14 დეკემბერი[MFN: 914520]
1. მეხრიშვილი, ჯ.
შეჩვეული მუნდირის ლოდინში... : [შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისხლის სამართლის სამძებრო განყოფილების უფროსი ინსპექტორის კაზიმირ მამადაშვილის სკკპ რიგებიდან გარიცხვის შესახებ] / ჯ. მეხრიშვილი // კომუნისტი. - თბილისი, 1986. - 18 მაისი[MFN: 914521]
პერსონალია:  მამადაშვილი კაზიმირ (იურისტი).
1. "ფიროსმანი" დანიაში : [საბჭოთა ფილმის კვირეულზე წარდგენილია ქართული ფილმი "ფიროსმანი"] // კომუნისტი. - თბილისი, 1973. - 12 აპრილი[MFN: 914522]
1. ი. ს. გძელიძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1966. - 8 ივნისი[MFN: 914523]
UDC:  329.15(479.22)(092)
პერსონალია:  გრძელიძე ი.ს. (თბილისის საქალაქო საბჭოს აღმასკომის მდივანი).
თემატიკა:  ნეკროლოგები; ქართველი პარტიული მუშაკები.
1. ვალერი თუთისანი : [ნეკროლოგი] // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1980. - 31 ივლისი[MFN: 914524]
პერსონალია:  თუთისანი ვ..
1. რუსთაველის საზოგადოების დამფუძნებელი კონფერენცია : [შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო აკადემიურ თეატრში გაიმართა რუსთაველის საზოგადოების დამფუძნებელი კონფერენცია] // თბილისი. - თბილისი, 1988. - 21 მარტი[MFN: 914525]
თემატიკა:  რუსთაველის საზოგადოება.
1. ცირეკიძე, ვ.
რა მოხდა სოჩხეთში : [სანადირო თოფების არადანიშნულებისამებრ გამოყენება. ტრაგედია ტყიბულის რაიონის სოფელ სოჩხეთში] / ვ. ცირეკიძე // კომუნისტი. - თბილისი, 1973. - 13 აპრილი[MFN: 914526]
თემატიკა:  დანაშაული; კრიმინალი.
1. ჯოხაძე, შ.
მთავარი მაინც ადამიანია : [საწარმოო გაერთიანება "საქღვინომანქანის" საექსპერიმენტო მუშაობის შესახებ] / შ. ჯოხაძე // თბილისი. - თბილისი, 1982. - 13 დეკემბერი[MFN: 914527]
UDC:  331
ორგანიზაცია:  "საქღვინომანქანა", საწარმოო გაერთიანება.
თემატიკა:  შრომა.
საკვანძო სიტყვები:  საწარმოების მუშაობა.
1. გვეტაძე, გ.
ერთობლივი შეხების წერტილები : [საუბარი შინაგან საქმეთა მინისტრთან გ. გვეტაძესთან] / გ. გვეტაძე // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1980. - 26 აგვისტო[MFN: 914528]
პერსონალია:  გვეტაძე გ. (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 91448 | 91449 | 91450 | 91451 | 91452 | 91453 | 91454 | 91455 | 91456 | 91457 | 91458 |  შემდეგი »  ბოლო »»