მეისრეა დამნაშავე : [ავარიაზე სამტრედიის სადგურ იანეთის ცვლის მორიგე დ. ყითეიშვილის მიერ რკინიგზის ტრანსპორტის ეკსპლუატაციის წესის დარღვევის გამო] // თბილისი. - თბილისი, 1982. - 14 დეკემბერი[MFN: 914520]
შეჩვეული მუნდირის ლოდინში... : [შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისხლის სამართლის სამძებრო განყოფილების უფროსი ინსპექტორის კაზიმირ მამადაშვილის სკკპ რიგებიდან გარიცხვის შესახებ] / ჯ. მეხრიშვილი // კომუნისტი. - თბილისი, 1986. - 18 მაისი[MFN: 914521]
რუსთაველის საზოგადოების დამფუძნებელი კონფერენცია : [შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო აკადემიურ თეატრში გაიმართა რუსთაველის საზოგადოების დამფუძნებელი კონფერენცია] // თბილისი. - თბილისი, 1988. - 21 მარტი[MFN: 914525]
რა მოხდა სოჩხეთში : [სანადირო თოფების არადანიშნულებისამებრ გამოყენება. ტრაგედია ტყიბულის რაიონის სოფელ სოჩხეთში] / ვ. ცირეკიძე // კომუნისტი. - თბილისი, 1973. - 13 აპრილი[MFN: 914526]
მთავარი მაინც ადამიანია : [საწარმოო გაერთიანება "საქღვინომანქანის" საექსპერიმენტო მუშაობის შესახებ] / შ. ჯოხაძე // თბილისი. - თბილისი, 1982. - 13 დეკემბერი[MFN: 914527]
ერთობლივი შეხების წერტილები : [საუბარი შინაგან საქმეთა მინისტრთან გ. გვეტაძესთან] / გ. გვეტაძე // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1980. - 26 აგვისტო[MFN: 914528]