"იაკუბრანი" : [ნაწყვეტი ლაიოშ ტარდის ისტორიული რომანიდან, რომელშიც გაშუქებულია ერეკლე მეფის დროინდელი საქართველოს პოლიტიკური და ეკონომიკური ცხოვრება] / ლაიოშ ტარდი // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1965. - 2 აპრილი. - გვ.2.4[MFN: 918334]
UDC:  821.511.141-31
თემატიკა:  უნგრული პროზა.
1. აზახიაშვილი, ქ.
ჩვენ, კრწანისელები : [ორთაჭალის უბნის კეთილმოწყობისა და გალამაზების შესახებ] / ქ. აზახიაშვილი // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 13 ოქტომბერი[MFN: 918335]
UDC:  711.168
თემატიკა:  თბილისის უბნები.
საკვანძო სიტყვები:  ორთაჭალა; რეკონსტრუქცია; განახლება.
1. რაჟდენ გიორგის ძე ლევერაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 13 ოქტომბერი[MFN: 918336]
პერსონალია:  ლევერაშვილი რაჟდენ გიორგის ძე (იურისტი, დიდი სამამულო ომის მონაწილე, 1908-1984).
1. საქართველოს სსრ. უმაღლესი საბჭო. პრეზიდიუმი
საპატიო წოდებათა მინიჭება : [საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის ბრძანებულება საქართველოს სსრ "ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწის" მინიჭების შესახებ. გ. გერსამია, ზ. კაკაბაძე, ა. რეხვიაშვილი, მ. სარალიძე] // თბილისი. - თბილისი, 1988. - 18 ოქტომბერი[MFN: 918337]
UDC:  7.071.1 + 354(479.22)(094.1)
პერსონალია:  გერსამია გ. (ხელოვნების მუშაკი); კაკაბაძე ზ. (ხელოვნების მუშაკი); რეხვიაშვილი ა. (ხელოვნების მუშაკი); სარალიძე მ. (ხელოვნების მუშაკი).
თემატიკა:  ხელოვნების მუშაკები; საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის ბრძანებულებები.
საკვანძო სიტყვები:  საპატიო წოდებები.
1. დვალი, დ.
დრო გადის, სატკივარი რჩება : [თბილისის შუშის ქარხნის პრობლემებზე] / დ. დვალი // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 13 ოქტომბერი[MFN: 918338]
UDC:  666.1
თემატიკა:  მინის წარმოება.
1. ჟიური ასახელებს გამარჯვებულს : დამთავრდა რესპუბლიკის კინემატოგრაფისტთა შემოქმედებითი ანგარიში : [ბათუმის მეორე რესპუბლიკური კინოფესტივალის შედეგები] // კომუნისტი. - თბილისი, 1976. - 30 ივნისი[MFN: 918339]
საკვანძო სიტყვები:  ქართული კინოხელოვნება.
1. ეცნობიან რესპუბლიკას : ჩეხოსლოვაკიის ეკონომიკისა და ტექნიკის დღეები საქართველოში // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 12 ოქტომბერი[MFN: 918340]
UDC:  338 + 62](438)
თემატიკა:  საქართველო-ჩეხოსლოვაკიის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ტექნიკა; ეკონომიკა.
1. აბანოთუბანი უხმობს ენთუზიასტებს : [ძველი თბილისის უბნის-აბანოთუბნის რესტავრაციის შესახებ] // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 12 ოქტომბერი[MFN: 918341]
საკვანძო სიტყვები:  აბანოთუბანი; რესტავრაცია.
1. "ზედმეტი ბილეთი არ გაქვთ?" : [ესტრადის მსახიობის ვლადიმერ ვინოკურის გასტროლებზე] // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 11 ოქტომბერი[MFN: 918342]
UDC:  7.071(470)
პერსონალია:  ვინოკური ვლადიმერ (ესტრადის მსახიობი).
1. აკაკი ანდრიას ძე ლაფაჩი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 8 ოქტომბერი[MFN: 918343]
პერსონალია:  ლაფაჩი აკაკი ანდრიას ძე (საქართველოს სსრ კულტურის დამსახურებული მუშაკი, 1915-1984).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 91830 | 91831 | 91832 | 91833 | 91834 | 91835 | 91836 | 91837 | 91838 | 91839 | 91840 |  შემდეგი »  ბოლო »»