უნდა გვწამდეს სიყვარულის უკვდავებისა : [ბალერინა ნინო ანანიაშვილი] / ავთანდილ დანელია // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1988. - 8 მარტი[MFN: 918883]
1. შენს ჭირისუფლად გვიგულე : [სომხეთში მომხდარი უბედურების შესახებ] // თბილისი. - თბილისი, 1988. - 9 დეკემბერი[MFN: 918884]
UDC:  550.34(479.25)
თემატიკა:  მიწისძვრა სომხეთში.
1. გავახანგრძლივოთ სიცოცხლე : [თბილისში გერონტოლოგიისა და გერიატრიის აქტუალური საკითხებისადმი მიძღვნილი მეორე სამეცნიერო კონფერნციის გახსნის შესახებ] // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 31 ოქტომბერი[MFN: 918885]
საკვანძო სიტყვები:  კონფერენცია.
1. ხალხური სიმღერების უკვდავება : [ქართული ფოლკლორული ანსამბლის "რუსთავის" გასტროლები დასავლეთ ევროპის ქვეყნებში] // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1981. - 20 ნოემბერი. - გვ.5[MFN: 918886]
ორგანიზაცია:  ფოლკლორული ანსამბლი "რუსთავი".
თემატიკა:  ქართული ხალხური მუსიკა.
1. ძმებს უბედურებაში არ მივატოვებთ : [საქართველოს კომპარტიის ცენტრალურ კომიტეტსა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოში მოძმე ხალხის დასახმარებლად] // თბილისი. - თბილისი, 1988. - 9 დეკემბერი[MFN: 918887]
1. თევზაძე, ვ.
საერთო-სახალხო საქმე : [საქართველოს ჰიდროტექნიკისა და მელიორაციის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის შრომით საქმიანობაზე] / ვ. თევზაძე // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 30 ოქტომბერი[MFN: 918888]
თემატიკა:  სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტები.
საკვანძო სიტყვები:  შრომითი საქმიანობა.
1. ყველასათვის ძვირფასი გუდიაშვილი : [სსრ კავშირის სახალხო მხატვრის, სოციალისტური შრომის გმირის ლადო გუდიაშვილის 80 ფერწერული და გრაფიკული ნამუშევრის აზერბაიჯანის რ. მუსტაფაევის სახელობის ხელოვნების სახელმწიფო მუზეუმში გამოფენის შესახებ] // კომუნისტი. - თბილისი, 1987. - 4 ივნისი. - "სამშობლო". 1987. N12. ივნ.[MFN: 918889]
UDC:  75.071.1(479.22)
პერსონალია:  გუდიაშვილი ლადო (მხატვარი).
1. იანტბელიძე, რ.
დგანან და ელიან : [სამსახურებრივი და პირადი სარგებლობის მანქანების ანგარების მიზნით გამოყენების შესახებ] / რ. იანტბელიძე // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 10 ოქტომბერი[MFN: 918890]
1. თაბუკაშვილი, ნანა
უცხო პირთათვის (მამაკაცებისათვის) შესვლა აკრძალულია! : [თბილისში გაიმართა კინომატოგრაფისტ ქალთა საერთაშორისო ასოციაციის დამფუძნებელი კონგრესი] / ნანა თაბუკაშვილი // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1988. - 8 მარტი[MFN: 918891]
1. არ დაგტოვებთ გაჭირვებაში : [ქართველი ინტელიგენციის მიმართვა დაზარებულ სომეხ ხალხს] // თბილისი. - თბილისი, 1988. - 10 დეკემბერი[MFN: 918892]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 91885 | 91886 | 91887 | 91888 | 91889 | 91890 | 91891 | 91892 | 91893 | 91894 | 91895 |  შემდეგი »  ბოლო »»