იზარდე, აფხაზეთის უნივერსიტეტო : [საქართველოს კპ ცკ-ში გამართულ თათბირზე განიხილეს აფხაზეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ახალი კომპლექსის მშენებლობის შესახებ] // თბილისი. - თბილისი, 1985. - 18 მარტი[MFN: 920898]
მიეძღვნა პოეტის იუბილეს : [მოსკოვში გამართულ გალაკტიონ ტაბიძის საიუბილეო დღეებს მიუძღვნა გაზეთმა "ზარია ვოსტოკამ" თავისი სპეციალური ნომერი] // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1983. - 28 იანვარი. - გვ.2[MFN: 920900]
ბრიგადული მეთოდის სიკეთე : [თბილისის საავტობუსო ტრანსპორტის საწარმოო გაერთიანების N4 საწარმოში დაინერგა ექსპმერიმენტი მგზავრთა უკეთ მომსახურებისათვის] / პ. მემარნიშვილი // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 8 ოქტომბერი[MFN: 920901]
საუკეთესო სტანდარტების დონეზე : 1975 - ხარისხის წელიწადი : [გაერთიანება "ელექტროაპარატის" საამქროში] / ნ. ვახტანგაძე // თბილისი. - თბილისი, 1975. - 7 იანვარი[MFN: 920903]
"სკოლას სადაცაა ჩავაბარებთ" : [მუხიანის საშუალო სკოლის მშენებლობის შესახებ] / ზურაბ გრძელიშვილი // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1988. - 18 აგვისტო[MFN: 920904]
მთიდან გამოყოლილი სიყვარული : [სამთო მეტყველების სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორის, მეცნიერ გიორგი გიგაურის დაბადების 60 წლისთავისათვის] / ო. ჯაფარიძე // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 5 ოქტომბერი[MFN: 920906]