თემატიკა:  უმაღლესი სასწავლებლები; სამშენებლო საქმე.
ამერიკელი ბეისბოლისტები თბილისში / თამაზ სულაძე // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1988. - 20 აგვისტო[MFN: 920899]
UDC:  796.3(73)
თემატიკა:  ბეისბოლი.
1. მიეძღვნა პოეტის იუბილეს : [მოსკოვში გამართულ გალაკტიონ ტაბიძის საიუბილეო დღეებს მიუძღვნა გაზეთმა "ზარია ვოსტოკამ" თავისი სპეციალური ნომერი] // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1983. - 28 იანვარი. - გვ.2[MFN: 920900]
UDC:  821.353.1(092) + 070(470)
ორგანიზაცია:  ზარია ვოსტოკა, გაზეთი.
თემატიკა:  ქართველი პოეტები; რუსული პრესა.
1. მემარნიშვილი, პ.
ბრიგადული მეთოდის სიკეთე : [თბილისის საავტობუსო ტრანსპორტის საწარმოო გაერთიანების N4 საწარმოში დაინერგა ექსპმერიმენტი მგზავრთა უკეთ მომსახურებისათვის] / პ. მემარნიშვილი // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 8 ოქტომბერი[MFN: 920901]
UDC:  656.13(479.22)
1. დავითაშვილი, მ.
საგუნდო მუსიკის ზეიმი : [საგუნდო ხელოვნების ფესტივალი-დათვალიერება თბილისში] / მ. დავითაშვილი // თბილისი. - თბილისი, 1976. - 3 დეკემბერი[MFN: 920902]
UDC:  78.091.4
თემატიკა:  საგუნდო მუსიკა; ფესტივალები.
1. ვახტანგაძე, ნ.
საუკეთესო სტანდარტების დონეზე : 1975 - ხარისხის წელიწადი : [გაერთიანება "ელექტროაპარატის" საამქროში] / ნ. ვახტანგაძე // თბილისი. - თბილისი, 1975. - 7 იანვარი[MFN: 920903]
UDC:  658(479.22)
ორგანიზაცია:  გაერთიანება "ელექტროაპარატი".
1. გრძელიშვილი, ზურაბ
"სკოლას სადაცაა ჩავაბარებთ" : [მუხიანის საშუალო სკოლის მშენებლობის შესახებ] / ზურაბ გრძელიშვილი // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1988. - 18 აგვისტო[MFN: 920904]
UDC:  373.5(479.22) + 69
თემატიკა:  ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლები; სამშენებლო საქმე.
1. ბეჟან ალექსანდრეს ძე ჩხეიძე : [ნეკროლოგი] // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1967. - 24 მარტი[MFN: 920905]
პერსონალია:  ჩხეიძე ბეჟან (ფინანსთა მინისტრი).
1. ჯაფარიძე, ო.
მთიდან გამოყოლილი სიყვარული : [სამთო მეტყველების სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორის, მეცნიერ გიორგი გიგაურის დაბადების 60 წლისთავისათვის] / ო. ჯაფარიძე // თბილისი. - თბილისი, 1984. - 5 ოქტომბერი[MFN: 920906]
პერსონალია:  გიგაური გიორგი (მეცნიერი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 92086 | 92087 | 92088 | 92089 | 92090 | 92091 | 92092 | 92093 | 92094 | 92095 | 92096 |  შემდეგი »  ბოლო »»