მარტონი არ უნდა ვიყოთ, მარტონი ვერ გავძლებთ : [საქართველოს სსრ და რუსეთის სფსრ რესპუბლიკას შორის ეკონომიკური და კულტურული თანამშრომლობის შესახებ დადებული ხელშეკრულების შესახებ] / დომენტი მოურავიძე // თბილისი. - თბილისი, 1990. - 11 სექტემბერი[MFN: 924678]
დიდი არჩევნების წინ : [საქართველოს უზენაესი საბჭოს არჩევნების ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ დაასრულა პოლიტიკურ პარტიათა რეგისტრაცია] / შოთა მაჭარაშვილი // რესპუბლიკა. - თბილისი, 1990. - 9 სექტემბერი. - გვ.3[MFN: 924680]
უფსკრულიდან... ვარსკვლავებისაკენ?! ანუ რატომ გაგვიჭირდება საბაზრო ეკონომიკაზე უმტკივნეულოდ გადასვლა, რა უნდა გაკეთდეს ადაპტაციის პერიოდის შემსუბუქებისათვის : [საბაზრო ეკონომიკა] / ოთარ გვახარია // რესპუბლიკა. - თბილისი, 1990. - 9 სექტემბერი. - გვ.6[MFN: 924682]
საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის მიმართვა პოლიტიკური პარტიებისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკური მოძრაობებისადმი : [არჩევნების მონაწილე პოლიტიკური პარტიებისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკური მოძრაობების წარმომადგენელთა შეხვედრის აუცილებლობის შესახებ] // თბილისი. - თბილისი, 1990. - 11 სექტემბერი[MFN: 924683]
იუბილეს მიეძღვნა : [მახარაძის რაიონული გაზეთის "ლენინის დროშის" პირველი ნომრის გამოსვლიდან 50-ე და ქ. მახარაძეში სტამბის დაარსების 20-ე წლისთავის იუბილისადმი მიძღვნილი საზეიმო კრება მახარაძეში] / ჭ. ხომერიკი // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1981. - 6 თებერვალი[MFN: 924685]
საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის მიმართვა რესპუბლიკის კომუნისტებისა და მოსახელეობისადმი : [საარჩევნო კანონის მიღების გამო] // თბილისი. - თბილისი, 1990. - 11 სექტემბერი[MFN: 924687]