ორი დოკუმენტი : ნ. ჟორდანიას და უშ. ლომინაძის წერილი / ს. ამაღლობელი // კომუნისტი. - 1924. - 23 მაისი. - N116. - გვ.1[MFN: 9250]
UDC: 323.273 + 325.2(=353) + 94(479.22) + 329.14
პერსონალია: ჟორდანია ნოე; ლომინაძე უშანგი.
თემატიკა: კონტრრევოლუცია; ქართული მენშევიკური ემიგრაცია; საქართველოს ისტორია 1917-1921; მენშევიკი სოციალ-დემოკრატები.
მატიანის რუბრიკა: საქართველოს ისტორია; მენშევიკური ხელისუფლებისა და კონტრრევოლუციური პარტიების ისტორიის მასალები; ბრძოლა საბჭოთა ხელისუფლების გამარჯვებისათვის საქართველოში.
ქუთაის-ბათუმის აკადემიური დასი : [დასის შემადგენლობა; რეპერტუარი] // კომუნისტი. - თბილისი, 1928. - 20 სექტემბერი. - N 219. - გვ. 6[MFN: 9251]
გეოგ.დასახელება: ქუთაისი; ბათუმი.
თემატიკა: თეატრები; მეორე სახელმწიფო აკადემიური თეატრი.
მატიანის რუბრიკა: თეატრები.
დემოკრატიული საქართველო და 26 მაისი / შ. ანდღულაძე // კომუნისტი. - 1924. - 25 მაისი. - N118. - გვ.2-3[MFN: 9252]
განსაკუთრებული დებულება ჭიათურის რაიონის შავი ქვის სამადნეების და ქარხნების მომავალი ექსპლოატაციის პირობების შესახებ // კომუნისტი. - 1922. - 17 აგვისტო. - N188. - გვ.3-4[MFN: 9253]
UDC: 622.341.2(479.22)
თემატიკა: სამთამადნო საქმე; სამთო მრეწველობის დარგები; მინერალები; მადნეული; არამადნეული საბადოები; მარგანეცი.
მატიანის რუბრიკა: სამთამადნო საქმე; გ)მარგანეცი.
პირველი მაისისათვის : მზადება დღესასწაულისათვის : [მოწინავე] // ახალი კომუნისტი. - 1923. - 20 აპრილი. - N88. - გვ.1[MFN: 9254]
UDC: 327.321(479.22)
თემატიკა: მშრომელთა სოლიდარობის საერთაშორისო დღე.
მატიანის რუბრიკა: პირველმაისობა 1923 წელს.
სეით დევდარიანის ახალი გზა : ["კომუნისტში" მოთავსებული ყოფილი მენშევიკის წერილების გამო] / შ. ანღულაძე // კომუნისტი. - 1924. - 27 მარტი. - N69. - გვ.3[MFN: 9255]
პერსონალია: დევდარიანი სეით (ჟურნალისტი).
სეით დევდარიანის ახალი გზა : ["კომუნისტში" მოთავსებული ყოფილი მენშევიკის წერილების გამო] / შ. ანდღულაძე // კომუნისტი. - 1924. - 30 მარტი. - N72. - გვ.4[MFN: 9256]
პროლეტარიატის საერთაშორისო სოლიდარობისა და ბრძოლის დღე : [მოწინავე] // ახალი კომუნისტი. - 1923. - 1 მაისი. - N97. - გვ.1[MFN: 9257]
ქუთაის-ბათუმის დრამა : [კარლო კალაძის ახალი პიესის დადგმის გამო] // კომუნისტი. - თბილისი, 1929. - 6 მარტი. - N 52. - გვ. 6[MFN: 9258]
პერსონალია: კალაძე კარლო.
თემატიკა: თეატრები; მეორე სახელმწიფო აკადემიური დრამის თეატრი.
სოციალისტები - "უწმინდესი კონტრრევოლუციის" დამცველის როლში : ყოფილი დამოუკიდებელი სოციალ-დემოკრატის ხმა / შ. ანდღულაძე // კომუნისტი. - 1924. - 14 მარტი. - N60. - გვ.1[MFN: 9259]