1. შალამბერიძე, ალექსანდრე
სატირალი რომ არ იყოს! : [საქართველოს სსრ და რუსეთის რესპუბლიკას შორის დადებული ხელშეკრულების შესახებ] / ალექსანდრე შალამბერიძე // საქართველო. - თბილისი, 1990. - 14 სექტემბერი. - N16(21)[MFN: 926972]
1. ჩხიკვაძე, მ.
ნუ ვაგვიანებთ! : [უკრაინიდან და ბელორუსიიდან საქართველოსთვის საკვები პროდუქტების მოწოდების შესახებ] / მ. ჩხიკვიშვილი, თ. დარჩია // საქართველო. - თბილისი, 1990. - 14 სექტემბერი. - N16(21)[MFN: 926973]
დარჩია, თ.
თემატიკა:  საერთაშორისო ეკონომიკური ურთიერთობები.
1. პაქსაშვილი, ლერი
კრიტიკოსის პერსონალური პასუხისმგებლობა : [თბილისის დრამატული თეატრის შემოქმედებითი ცხოვრება] / ლერი პაქსაშვილი // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1987. - 10 ივლისი. - გვ.13[MFN: 926974]
1. საქართველოს სახალხო ფრონტის მიმართვა ყველა ამომრჩევლისადმი // საქართველო. - თბილისი, 1990. - 28 ოქტომბერი. - N18(23)[MFN: 926975]
UDC:  329.71(479.22)
თემატიკა:  საქართველოს სახალხო ფრონტი.
1. პატარიძე, იგორი
ხმა მივცეთ პატრიოტ კანდიდატებს : [კომუნისტთა დანაშაულებრივი საქმიანობა საქართველოში] / იგორი პატარიძე // საქართველო. - თბილისი, 1990. - 28 ოქტომბერი. - N18(23)[MFN: 926976]
1. მშვიდობით ვლადიმერ! : [საბჭოთა კავშირისა და პოლონეთის ურთიერთობათა ისტორიიდან] // საქართველო. - თბილისი, 1990. - 28 ოქტომბერი. - N18(23)[MFN: 926977]
UDC:  327(47+57:438)
1. ლალებაშვილი, ვაჟა
რიგითი "ჯარისკაცის" რეპლიკა : [საქართველოს კომუნისტთა შესახებ] / ვაჟა ლალებაშვილი // საქართველო. - თბილისი, 1990. - 28 ოქტომბერი. - N18(23)[MFN: 926978]
UDC:  329.15(479.22)
თემატიკა:  ქართველი კომუნისტები.
1. ჩხეიძე, ნ.
იქნებ... : [ტერენტი გრანელის ნეშტის დიდუბის პანთეონში გადმოსვენების საკითხი] / ნ. ჩხეიძე // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1987. - გვ.13[MFN: 926979]
1. ხუდონჰესი: პრობლემა მოითხოვს კომპლექსურ შესწავლას : [საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოში გაიმართა თათბირი, რომელიც მიეძღვნა ხუდონის ჰიდროელექტროსადგურის მშენებლობასთან დაკავშირებული საკითხების განხილვას] // კომუნისტი. - თბილისი, 1989. - 25 იანვარი[MFN: 926980]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭო.
გეოგ.დასახელება:  ხუდონი.
თემატიკა:  ჰიდროელექტროსადგურების მშენებლობა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ეკოლოგია; ბუნების დაცვა; სტიქიური საფრთხეები.
1. წულეისკირი, ნოდარი
სიტყვა თქმული მწერალთა კავშირში 1977 წელს ზვიად გამსახურდიას დასაცავად / ნოდარ წულეისკირი // საქართველო. - თბილისი, 1990. - 14 სექტემბერი. - N16(21)[MFN: 926981]
UDC:  324.511(479.22)
პერსონალია:  გამსახურდია ზვიადი (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 92694 | 92695 | 92696 | 92697 | 92698 | 92699 | 92700 | 92701 | 92702 | 92703 | 92704 |  შემდეგი »  ბოლო »»