სატირალი რომ არ იყოს! : [საქართველოს სსრ და რუსეთის რესპუბლიკას შორის დადებული ხელშეკრულების შესახებ] / ალექსანდრე შალამბერიძე // საქართველო. - თბილისი, 1990. - 14 სექტემბერი. - N16(21)[MFN: 926972]
ნუ ვაგვიანებთ! : [უკრაინიდან და ბელორუსიიდან საქართველოსთვის საკვები პროდუქტების მოწოდების შესახებ] / მ. ჩხიკვიშვილი, თ. დარჩია // საქართველო. - თბილისი, 1990. - 14 სექტემბერი. - N16(21)[MFN: 926973]
კრიტიკოსის პერსონალური პასუხისმგებლობა : [თბილისის დრამატული თეატრის შემოქმედებითი ცხოვრება] / ლერი პაქსაშვილი // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1987. - 10 ივლისი. - გვ.13[MFN: 926974]
იქნებ... : [ტერენტი გრანელის ნეშტის დიდუბის პანთეონში გადმოსვენების საკითხი] / ნ. ჩხეიძე // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1987. - გვ.13[MFN: 926979]
ხუდონჰესი: პრობლემა მოითხოვს კომპლექსურ შესწავლას : [საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოში გაიმართა თათბირი, რომელიც მიეძღვნა ხუდონის ჰიდროელექტროსადგურის მშენებლობასთან დაკავშირებული საკითხების განხილვას] // კომუნისტი. - თბილისი, 1989. - 25 იანვარი[MFN: 926980]
სიტყვა თქმული მწერალთა კავშირში 1977 წელს ზვიად გამსახურდიას დასაცავად / ნოდარ წულეისკირი // საქართველო. - თბილისი, 1990. - 14 სექტემბერი. - N16(21)[MFN: 926981]