არაბთა გაერთიანებული საემიროები : [მსოფლიო პირველობა ფეხბურთში] / გივი გამრეკელი // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 12 მაისი[MFN: 928092]
გეოგ.დასახელება:  არაბთა გაერთიანებული საემირო.
საკვანძო სიტყვები:  მსოფლიო პირველობები.
1. თათელაძე, ნ.
ლეგენდასავით სიცოცხლე... : [ქართველი მწერლის გურამ რჩეულიშვილის ხსოვნის საღამოს ჩატარების შესახებ] / ნ. თათელაძე // კომუნისტი. - თბილისი, 1984. - 25 აპრილი[MFN: 928093]
პერსონალია:  რჩეულიშვილი გურამ (მწერალი).
ახალი წიგნიდან: " მერცხლები", "არც მეტი და არს ნაკლები" : [ლექსები] / ტარიელ ჭანტურია // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1989. - 11 თებერვალი[MFN: 928094]
1. ქაშიბაძე, ნაზი
შეიქმნა საქართველოს დედათა სათათბირო "მანდილი" / ნაზი ქაშიბაძე // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 21 ივნისი[MFN: 928095]
UDC:  316-055.2(479.22)
1. ჩიქოვანი, ჯ.
ბანაკი წყნეთში : [პირველად გაიხსნა თავდაცვითი, სპორტულ-გამაჯანსაღებელი ბანაკი] / ჯ. ჩიქოვანი // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1988. - 17 ივნისი[MFN: 928096]
UDC:  796.54(479.22)
თემატიკა:  სპორტულ-გამაჯანსაღებელი ბანაკები.
1. მარად ცოცხალი... : [გალაკტიონ ტაბიძე] // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1973. - 4 ნოემბერი[MFN: 928097]
1. ცხუმ-აფხაზეთის ეროვნული კომიტეტის ორი განცხადება : [აფხაზეთის ქართულ ეროვნულ-პოლიტიკურ გაერთიანებებსა და საზოგადოებებში დაშვებელი განხეთქილების შესახებ] // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 21 ივნისი[MFN: 928098]
თემატიკა:  აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკა.
1. გელაშვილი გიორგი სოლომონის-ძე : [საქართველოს სსრ სკოლის დამსახურებული მასწავლებელი, 1924-1988, ნეკროლოგი] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1988. - 1 ივლისი[MFN: 928099]
პერსონალია:  გელაშვილი გიორგი სოლომონის-ძე (პედაგოგი, 1924-1988).
1. "ილია ჭავჭავაძე და სოფლის მეურნეობა" : [წიგნის "ი. ჭავჭავაძე და სოფლის მეურნეობა" განხილვა] // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1989. - 17 თებერვალი. - გვ.11[MFN: 928100]
1. მცირე თეატრის სცენაზე : [თბილისის კოტე მარჯანიშვილის სახელობის სახელმწიფო აკადემიური თეატრის გასტროლების შესახებ მოსკოვში] // კომუნისტი. - თბილისი, 1984. - 27 მაისი[MFN: 928101]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 92806 | 92807 | 92808 | 92809 | 92810 | 92811 | 92812 | 92813 | 92814 | 92815 | 92816 |  შემდეგი »  ბოლო »»