ახლებურად, შემოქმედებითად : [თბილისის 150-ე საშუალო სკოლის ფიზიკური აღზრდის მასწავლებელი სახალხო განათლების წარჩინებული ეთერ ხახუბია] / მერაბ ზაქრაძე // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1988. - 1 ივლისი[MFN: 928150]
განცხადება : [საქართველოს ჰელსინკის კავშირი, მონარქისტული პარტია, წმინდა ილია მართლის საზოგადოება და საქართველოს მერაბ კოსტავას საზოგადოება გამოდიან "მრგვალი მაგიდის" შექმნის ინიციატივით] // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 8 მაისი[MFN: 928151]
თანამშრომლობის ძალა და ეფექტი : [თბილისის პუშკინის სახ. პედ. ინსტიტუტის და გოგებაშვილის სახ. პედაგოგიური სასწავლებლის პროფესორ-მასწავლებელთა საქმიან კონტაქტებზე] / ჯ. ჩიქოვანი // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1988. - 1 ივლისი[MFN: 928153]
საქართველოს რესპუბლიკურ-ფედერალური პარტიის ეკონომიკური კოლეგიის მიმართვა სრულიად საქართველოს რუსთაველის საზოგადოების ეკონომიკური კომისიისადმი // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 1 მაისი[MFN: 928156]