რა ხდება ოზურგეთში?! : [ოზურგეთის სოფლების, საბავშვო ბაღების უცნობი გაზით მოწამვლის შესახებ] / ნინო კვაჭანტირაძე // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 19 აპრილი. - გვ.5[MFN: 928305]
UDC:  614(479.22)
1. პაპიძე, შ.
პარტიზნის ძმა : [სამამულო ომის მონაწილე გმირის, ზოია რუხაძის ძმა შალვა რუხაძის საბრძოლო ცხოვრების შესახებ] / შ. პაპიძე // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1973. - 11 სექტემბერი[MFN: 928306]
CN: 1973
UDC:  355.48(092)
პერსონალია:  რუხაძე შალვა (ომის მონაწილე).
თემატიკა:  ომების ისტორია.
მატიანის რუბრიკა:  სამხედრო საქმე.
1. მიქაძე, ალექსანდრე
ქველმოქმდება მამულიშვილური საქმეა : [აფხაზეთში შექმნილი საქველმოქმედო საზოგადოების შესახებ] / ალექსანდრე მიქაძე // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 19 აპრილი[MFN: 928307]
UDC:  061.83(479.224)
1. შავერზაშვილი, გ.
ოქრომიწა და ქრთამი : [მექრთამე გაგრის რაიონის სოფელ კოლხიდის სასოფლო საბჭოს აღმასკომის თავმჯდომარე ბესარიონ ჭითანავა] / გ. შავერზაშვილი // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1973. - 8 სექტემბერი[MFN: 928308]
UDC:  34(479.224)
პერსონალია:  ჭითანავა ბესარიონ (სოფლის მეურნეობის მუშაკი).
1. სურმანიძე, ონისე
ხელოვნურადაა შექმნილი : [აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის შესახებ] / ონისე სურმანიძე // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 19 აპრილი[MFN: 928309]
UDC:  323(479.223_
1. გ. ნ. ქართველიშვილი : [სამტრედიის მშრომელთა დეპუტატების რაისაბჭოს აღმასკომის სოფლის მეურნეობის სამმართველოს უფროსი. ნეკროლოგი] // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1973. - 2 აგვისტო[MFN: 928310]
პერსონალია:  ქართველიშვილი გ. (სოფლის მეურნეობის მუშაკი).
1. ხატიაშვილი, ქეთინო
კიდევ ერთი სიახლე : [საუბარი სასწავლებლის დირექტორის მოადგილესთან ალექსანდრე ელიოზიშვილთან მანქანათმშენებლობის ტექნიკუმის კოლეჯად გადაკეთების შესახებ] / ქეთინო ხატიაშვილი // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 19 აპრილი. - გვ.2[MFN: 928311]
პერსონალია:  ელიოზიშვილი ალექსანდრე (ტექნიკუმის დირექტორის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  მანქანათმშენებლობის ტექნიკუმი.
თემატიკა:  პროფესიული კოლეჯები.
1. ი. ლ. ლობილაძე : [საქართველოს ზოოტექნიკური სასწავლო-საკვლევი ინსტიტუტის სასოფლო-სამეურნეო ცხოველთა თერაპიისა და კლინიკური დიაგნოსტიკის კათედრის დოცენტი. ნეკროლოგი] // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1973. - 22 ივლისი[MFN: 928312]
პერსონალია:  ლობილაძე ი. (ზოოტექნიკოსი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 92827 | 92828 | 92829 | 92830 | 92831 | 92832 | 92833 | 92834 | 92835 | 92836 | 92837 |  შემდეგი »  ბოლო »»