შევძლოთ უკან დახევაც! : [ბავშვის აღზრდა ოჯახში. გვესაუბრება მამა] / ნოდარ შოშიტაშვილი // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1988. - 23 სექტემბერი[MFN: 928719]
UDC:  37.018.1(479.22)
თემატიკა:  საოჯახო აღზრდა.
1. ს. მ. ყრუაშვილი : [პერსონალური პენსიონერი. ნეკროლოგი] // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1974. - 18 მაისი[MFN: 928720]
პერსონალია:  ყრუაშვილი ს. (პენსიონერი).
თემატიკა:  ნეკროლოგები.
1. ქურხული, ჯ.
გუდარეხი, ვაკე, აბრამეთი : [თეთრიწყაროს რაიონის აღორძინებული სოფლები] / ჯ. ქურხული // კომუნისტი. - თბილისი, 1984. - 17 ნოემბერი[MFN: 928721]
თემატიკა:  ქართული სოფლები.
1. ისტორიული შემობრუნება : [ხევსურეთის თემთა საბჭოს თავმჯდომარის გიორგი წიკლაურის საუბარი ხევსურეთის დღევანდელ ცხოვრებაზე] // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1990. - 31 აგვისტო. - გვ.3[MFN: 928722]
პერსონალია:  წიკლაური გიორგი.
1. ვ. ს. სიკინჭილაშვილი : [ძველი ბოლშევიკი. ნეკროლოგი] // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1974. - 21 მაისი[MFN: 928723]
პერსონალია:  სიკინჭილაშვილი ვ. (ბოლშევიკი).
1. კონფერენცია თბილისში. მეცნიერული კონტაქტები : [თბილისში, ხალხთა მეგობრობის მუზეუმში 2-3 მარტს გაიმართება რესპუბლიკათშორისი სამეცნიერო კონფერენცია, რომელიც ქართულ-სომხური კულტურული ურთიერთკავშირის პრობლემას მიეძღვნება] // კომუნისტი. - თბილისი, 1989. - 1 მარტი[MFN: 928724]
UDC:  008(479.22:479.25)
თემატიკა:  ქართულ-სომხური კულტურული ურთიერთობები.
1. შავგულიძე, ვლადიმერ
მან რუსთაველი იაპონურ ენაზე აამეტყველა : [იპეი ფუკურო - პოეტი] / ვლადიმერ შავგულიძე // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1976. - 12 მაისი[MFN: 928725]
UDC:  821.521(092)
პერსონალია:  იპეი ფუკურო (იაპონელი პოეტი).
თემატიკა:  იაპონელი პოეტები.
1. მთელი ძალები - ხალხის სამსახურს : [აფხაზეთში საბჭოთა ლიტერატურის დღეების საზეიმო დახურვის შესახებ] // კომუნისტი. - თბილისი, 1984. - 17 ნოემბერი[MFN: 928726]
UDC:  82(47+57)
თემატიკა:  საბჭოთა ლიტერატურა.
1. ერთადერთი გზა - კონსოლიდაცია : [25 ივნისს შიმშილობა დაიწყო თბილისის პოლიტექნიკური ტექნიკუმის მე-3 კურსის სტუდენტმა დათო მახვილაძემ მოთხოვნით: ეროვნულ-პოლიტიკური ძალების კონსოლიდაცია] // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 28 ივნისი[MFN: 928727]
UDC:  325.8(479.22)
პერსონალია:  მახვილაძე დათო (სტუდენტი).
ორგანიზაცია:  პოლიტექნიკური ტექნიკუმი.
თემატიკა:  ეროვნულ-განმანთავისუფლებელი მოძრაობა საქართველოში.
1. ვარლამ ივანეს ძე ხავთავსი : [საქართველოს სსრ დამსახურებული მასწავლებელი, 1920-1988, ნეკროლოგი] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1988. - 23 სექტემბერი[MFN: 928728]
UDC:  37.013(479.22)
პერსონალია:  ხავთასი ხარლამ ივანეს-ძე (პედაგოგი, 1920-1988).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 92868 | 92869 | 92870 | 92871 | 92872 | 92873 | 92874 | 92875 | 92876 | 92877 | 92878 |  შემდეგი »  ბოლო »»