1. რეხვიაშვილი, ს.
შეხვედრები შორეულ აღმოსავლეთში : [შორეულ აღმოსავლეთში მომუშავე ქართველებზე] / ს. რეხვიაშვილი // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1977. - 1 იანვარი[MFN: 929104]
1. გავააქტიუროთ სამართალდაცვითი მუშაობა : [საქართველოს კპ ცკ-ში გამართული რესპუბლიკური თათბირის შესახებ, რომელმაც განიხილა დამნაშავეობასთან ბრძოლის მდგომარეობა მიმდინარე წლის 4 თვის შედეგების მიხედვით] // კომუნისტი. - თბილისი, 1984. - 25 მაისი[MFN: 929105]
1. ნინო (შუტუ) ნიკოლოზის ასული ცინცაძე - სულაქველიძე : [ნეკროლოგი] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1977. - 7 იანვარი[MFN: 929106]
პერსონალია:  ცინცაძე-სულაქველიძე ნინო (შუტე) (საქართველოს სსრ დამსახურებული მასწავლებელი, 1911-1976).
1. დიდი ჯილდო. გიორგი მელიქიშვილი და დავით კობიძე - ივანე ჯავახიშვილის სახ. პრემიის ლაურეატები // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1976. - 13 ოქტომბერი[MFN: 929107]
პერსონალია:  მელიქიშვილი გიორგი (ისტორიკოსი); კობიძე დავით (აღმოსავლეთმცოდნე).
თემატიკა:  დაჯილდოვება.
1. შ. ა. ასათიანი : [რესპუბლიკის დამსახურებული აგრონომი] // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1986. - 24 დეკემბერი[MFN: 929108]
UDC:  631(479.22)(092)
პერსონალია:  ასათიანი შ. (აგრონომი).
1. მესენგისერი, ზ.
ღვინის ბრალია : [მარკოზ ხოსიტაშვილმა მთვარალ მდგომარეობაში დანით ჭრილობა მიაყენა ვ. გურგენიანს] / ზ.მესენგისერი // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1974. - 7 ივლისი[MFN: 929109]
პერსონალია:  ხოსიტაშვილი მარკოზ; გურგენიანი ვ..
1. "სამშობლოვ ჩემო, შენზე ვმღეროდი!" : [სიღნაღის რაიონის სოფელ ვაქირში მწერლისა და საზოგადო მოღვაწის ილო მოსაშვილის მემორიალური სახლ-მუზეუმის გახსნის შესახებ] // კომუნისტი. - თბილისი, 1984. - 23 მაისი. - სამშობლო, 1984, N11[MFN: 929110]
პერსონალია:  მოსაშვილი ილო (მწერალი, საზოგადო მოღვაწე).
1. უჭკნობი თავფურცელი : ["შუშანიკის წამების" 1500 წლისთავის გამო] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1978. - 13 დეკემბერი[MFN: 929111]
UDC:  821.353.1.09(003)
თემატიკა:  ძველი ქართული მწერლობის ისტორია და კრიტიკა.
1. გომართელი, ნუნუ
მასპინძლობენ ადიგენელები : [ადიგენის კულტურის სახლში გაიმართა თვითმოქმედი თეატრალური კოლექტივების და თოჯინების თეატრის ზონალური დათვალიერება] / ნუნუ გომართელი // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1986. - 24 დეკემბერი[MFN: 929112]
UDC:  7.077(479.22)
თემატიკა:  თვითმოქმედი თეატრები.
1. ახალი გრძნობით : [გაზეთ "სახალხო განათლების" ახალ გეგმებსა და ამოცანებზე] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1978. - 8 დეკემბერი[MFN: 929113]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 92907 | 92908 | 92909 | 92910 | 92911 | 92912 | 92913 | 92914 | 92915 | 92916 | 92917 |  შემდეგი »  ბოლო »»