1. "შენს მიწას მიმაბარეო" : [14 მარტს ქართველმა ხალხმა მშობლიურ მიწას მიაბარა თვალსაჩინო ქართველი მეცენატის, პატრიოტისა და მოქალაქის, არაბულ ენაზე თარგმნილი "ვეფხისტყაოსნის" სირიაში გამომცემლის ლევან საღარაძის ნეშტი] // კომუნისტი. - თბილისი, 1989. - 15 მარტი[MFN: 929427]
პერსონალია:  საღარაძე ლევან (მეცენატი).
გეოგ.დასახელება:  სირია.
1. საქართველოს ეროვნული კონგრესის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის განცხადება : [ყოფილი მარქსიზმ-ლენინიზმის შენობის დარბევის და საჭირო საბუთების გატაცების შესახებ] // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 25 სექტემბერი[MFN: 929428]
1. კაჭიჭი მაქსიმეს ძე შენგელია : [სახალხო განათლების ღვაწლმოსილი მუშაკი, 1920-1989, ნეკროლოგი] // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1989. - 6 იანვარი[MFN: 929429]
პერსონალია:  შენგელია კაჭიჭი მაქსიმეს ძე (პედაგოგი, 1920-1989).
1. არჩვაძე, პაატა
საგანგებო კონფერენცია : [საქართველოს სახელმწიფო ფილარმონიის დიდ დარბაზში მუშაობა დაიწყო საქართველოს ეროვნულ-განმანთავისუფლებელი მოძრაობის საგანგებო კონფერენციამ] / პაატა არჩვაძე // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 25 სექტემბერი[MFN: 929430]
1. პოლონელი მეცნიერები საქართველოში : [პოლონეთის სახალხო რესპუბლიკის მეცნიერებათა აკადემიის დელეგაციის სტუმრობის შესახებ საქართველოში] // კომუნისტი. - თბილისი, 1984. - 30 ივნისი[MFN: 929431]
UDC:  001(438)
თემატიკა:  პოლონელი მეცნიერები; ქართულ-პოლონური ურთიერთობები.
1. ბოტკოველი, ზაალ
ერის უკვდავების საგალობელი : [ანსამბლ "რუსთავმა" გამოსცა სამი ალბომი] / ზაალ ბოტკოველი // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1990. - 7 სექტემბერი. - გვ.12[MFN: 929432]
UDC:  784.4 + 793.31](479.22)
ორგანიზაცია:  "რუსთავი".
თემატიკა:  ქართული ხალხური სიმღერისა და ცეკვის ანსამბლები.
1. შავდია, დავითი
ქალთა უმაღლესი კურსები : [ქალთა უმაღლესი კურსები რუსეთის იმპერიის სხვადასხვა ქალაქებში. პედაგოგიკის ისტორიიდან] / დავით შავდია // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1989. - 3 იანვარი[MFN: 929433]
UDC:  37.01(470)
1. კობახიძე, გიორგი
შეთანხმებული მოქმედება - გზა თავისუფლებისაკენ : [ეროვნული კონგრესის არჩევნების შესახებ] / გიორგი კობახიძე // ახალგაზრდა ივერიელი. - თბილისი, 1990. - 29 სექტემბერი[MFN: 929434]
1. ადმინისტრაციული ორგანოების მუშაკთა რესპუბლიკური თათბირი : [13 ივლისს საქართველოს კპ ცკ-ში გამართული რესპუბლიკური თათბირის შესახებ, რომელიც მიეძღვნა 1984 წლის პირველ ნახევარში დამნაშავეობის წინააღმდეგ ბრძოლის შედეგების შეჯამებას] // კომუნისტი. - თბილისი, 1984. - 14 ივლისი[MFN: 929435]
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაულთან ბრძოლა.
1. პასუხს ველოდებით : [ქართველ მწერალთა ჯგუფის კოლექტიური წერილი გოგი ოჩიაურის ქანდაკების "აღორძინების" ჩუმად, ქურდულად აღების გამო] // ლიტერატურული საქართველო. - თბილისი, 1989. - 23 დეკემბერი. - გვ.16[MFN: 929436]
პერსონალია:  ოჩიაური გოგი (მოქანდაკე).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 92939 | 92940 | 92941 | 92942 | 92943 | 92944 | 92945 | 92946 | 92947 | 92948 | 92949 |  შემდეგი »  ბოლო »»