ვმუშაობ საქართველოს ისტორიაზე : ["ნაკადულის" მიერ გამოცემული უნგრელი მწერლის ლ. ტარდის რომანის "იაკუბ ბეის" წინასიტყვაობა ქართული გამოცემისათვის] / ლაიოშ ტარდი // წიგნის სამყარო. - თბილისი, 1972. - 26 იანვარი. - გვ.7[MFN: 934907]
პერსონალია:  ტარდი ლაიოშ (მწერალი).
1. ირემაძე, მ.
ზეიმი გმირის სოფელში : [ჩოხატაურის რაიონის ჩაისუბნის კულტურის სახლში აღინიშნა საბჭოთა კავშირის გმირის, პოლკოვნიკ პ. წიქორიძის სამოცი წლისთავს] / მ. ირემაძე // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1978. - 23 მაისი[MFN: 934908]
პერსონალია:  წიქორიძე პ. (პოლკოვნიკი).
1. ფირცხალავა, ო.
"კახელები ბამზე" - სპექტაკლი ახალგაზრდობისათვის : [ვაჟა აზარაშვილის მუსიკალური კომედია "კახელები ბამზე" ვ. აბაშიძის სახ. მუსიკალური კომედიის თეატრის სცენაზე] / ო. ფირცხალავა // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1986. - 21 თებერვალი[MFN: 934909]
თემატიკა:  მუსიკა; თეატრები.
1. დავითაშვილი, შ.
ბრძოლისა და შრომის სახელოვანი გზა : [სამამულო ომის მონაწილის, რესპუბლიკის დამსახურებული ექიმის, მიხეილ ჩაჩაშვილის საბრძოლო გზის შესახებ] / შ. დავითაშვილი // განთიადი. - ონი, 1975. - 18 იანვარი. - გვ.2-3[MFN: 934910]
UDC:  61-051(479.22)
პერსონალია:  ჩაჩაშვილი მიხეილ (ექიმი).
1. ტაბლიაშვილი, ვახტანგ
ტკივილით ვაცილებ : [კინორეჟისორ შალვა გედევანიშვილის გარდაცვალების შესახებ] / ვახტანგ ტაბლიაშვილი // ქართული ფილმი. - თბილისი, 1990. - 31 იანვარი[MFN: 934911]
UDC:  791.44.071.1(479.22)(092)
პერსონალია:  გედევანიშვილი შალვა (კინორეჟისორი).
1. სვანიძე, ბ.
ოპერაცია: "ბორჯომი-ვაშლი". ქორვაჭართა და მექრთამეთა ლოგიკური აღსასრული : [ბორჯომელი ქორვაჭრების მიერ ვაშლის გატანა რესპუბლიკის გარეთ] / ბ. სვანიძე // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი, 1978. - 7 ივნისი[MFN: 934912]
1. ო. ნ. მაისურაძე : [სასოფლო სამეურნეო ინსტიტუტის დოცენტი. ნეკროლოგი] // სოფლის ცხოვრება. - თბილისი. - 27 ივნისი[MFN: 934913]
პერსონალია:  მაისურაძე ო. ნ. (დოცენტი).
1. პავლიაშვილი, ს.
ვარშავაში გამოცემული : [ქართველი სტუდენტის გიორგი გიუნაშვილის საკანდიდატო ნაშრომის შესახებ, რომელიც 1913 წელს დაიბეჭდა ვარშავაში] / ს. პავლიაშვილი // წიგნის სამყარო. - თბილისი, 1973. - 28 თებერვალი. - N4. - გვ.8[MFN: 934914]
პერსონალია:  გიუნაშვილი გიორგი (სტუდენტი).
1. წყარუაშვილი, უ.
ბებერი ხევსური : [99 წლის ბერდია არაბული] / უ. წყარუაშვილი // დარიალი. - ყაზბეგი, 1974. - 15 აგვისტო. - გვ.4[MFN: 934915]
პერსონალია:  არაბული ბერდია.
გზა : [ახალი ქართული მხატვრული ფილმის "უძინართა მზის" გადაღებაზე. რეჟ. თემურ ბაბლუანი] / ნანა ლომიძე // ქართული ფილმი. - თბილისი, 1990. - 31 იანვარი[MFN: 934916]
პერსონალია:  ბაბლუანი თემურ (რეჟისორი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 93487 | 93488 | 93489 | 93490 | 93491 | 93492 | 93493 | 93494 | 93495 | 93496 | 93497 |  შემდეგი »  ბოლო »»