1. ქართველი, ს.
ფიქრები საქართველოზე : [პარიზში მცხოვრები დიპლომატის წერილი, რომელიც ჟურნალ "ივერიის" 35-ე ნომერში დაიბეჭდა პარიზში] / ს. ქართველი // მამული. - თბილისი, 1990. - N24. - გვ.2[MFN: 943036]
ორგანიზაცია:  "ივერია", ჟურნალი.
1. ქურხული, ჯ.
მიწისქვეშა მაგისტრალები : [თბილისის მეტროპოლიტენი] / ჯ. ქურხული // სამშობლო. - თბილისი, 1970. - 23 იანვარი. - N2. - გვ.2[MFN: 943037]
UDC:  625.4(479.22-25)
თემატიკა:  მეტროპოლიტენი.
1. გოზალიშვილი, ვ.
ვაზო შენ გამო... : [ანუ ფიქრები იმის შესახებ, თუ როგორ გაუმჯობესდეს სეტყვის საწინააღმდეგო სამსახურის მუშაობა, ანდა რატომ უნდა იყოს სარისკო ვენახების ბადით გადახურვის სხვადასხვა მეთოდის ექსპერიმენტი] / ვ. გოზალიშვილი, დ. გერგიშვილი // კომუნისტი. - თბილისი, 1987. - 16 აგვისტო[MFN: 943038]
გერგიშვილი, დ.
1. Д. Е. Кутателадзе : [Некролог] // Заря Востока. - Тбилиси, 1958. - 4 июня. - N129. - С.4[MFN: 943039]
პერსონალია:  Кутателадзе Д. (основоположник грузинской станковой графики).
თემატიკა:  მხატვრები; ნეკროლოგები.
1. ნანკევიჩი, ა.
ძმობის მარადმწვანე ხე : [საბჭოთა კავშირის გმირის, მფრინავის ზაქარია ხიტალიშვილისა და თავისი თვითმფრინავის მექანიკოსის ვლადიმერ გალაკას შეხვედრა 35 წლის შემდეგ. პოლტავის ოლქის კოტელვის რაიონში] / ა. ნანკევიჩი // კომუნისტი. - თბილისი, 1981. - 9 მაისი[MFN: 943040]
პერსონალია:  ხიტალიშვილი ზაქარია (მფრინავი); გალაკა ვლადიმერ (თვითმფრინავის მექანიკოსი).
1. აწმყოს ვუცქერით, მომავალს ვხედავთ. გამარჯვებულთა გალერეა : [საუბარი აბაშის რაიკომის მდივანთან გურამ მგელაძესთან სკკპ XXVI ყრილოვის დელეგატთან] // კომუნისტი. - თბილისი, 1981. - 23 თებერვალი[MFN: 943041]
პერსონალია:  მგელაძე გურამ.
1. ნაციაშვილი, ს.
ერთი შეხვედრის ისტორია : [მილანში ვ. სარაჯიშვილის ნაჩუქარი შალიაპინის პორტრეტი ავტოგრაფით] / ს. ნაციაშვილი // კომუნისტი. - თბილისი, 1964. - 10 აგვისტო[MFN: 943042]
პერსონალია:  სარაჯიშვილი ვანო (მომღერალი); შალიაპინი (მომღერალი).
1. ედილაშვილი, ლ.
საქმის ნიჭიერი ორგანიზატორი : [საქ. სსრ კომუნალური მეურნეობის გაზიფიკაციის მთავარი სამმართველოს ყოფილი უფროსი გიორგი ბარძიმოვი. გახსენება] / ლ. ედილაშვილი // კომუნისტი. - თბილისი, 1985. - 11 აპრილი[MFN: 943043]
პერსონალია:  ბარძიმოვი გიორგი.
1. მჭედლიშვილი, კ.
არ დავიწყება ღვაწლისა : [სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი არჩილ ნატროშვილი. მოგონება] / კ. მჭედლიშვილი, ა. ღლიღვაშვილი, ა. ქურიძე // კომუნისტი. - თბილისი, 1985. - 12 აპრილი[MFN: 943044]
ღლიღვაშვილი, ა.ქურიძე, ა.
პერსონალია:  ნატროშვილი არჩილ (პროფესორი).
1. მიმართვა ქართველი ხალხისადმი : [ნოე ჟორდანიას მიმართვა ქართველი ხალხისადმი, წაკითხული პარიზში 1938 წლის 26 მაისს] // კომუნისტი. - თბილისი, 1990. - 26 მაისი. - გვ.2[MFN: 943045]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 94300 | 94301 | 94302 | 94303 | 94304 | 94305 | 94306 | 94307 | 94308 | 94309 | 94310 |  შემდეგი »  ბოლო »»