კასპი, საქართველოს სსრ ამხ. ალექსანდრე დიმიტრის-ძე მაჭარაშვილს : [მისალმება წითელ არმიის ჯავშანსატანკო ძალებზე მზრუნველობის გამო] / იოსებ სტალინი // კომუნისტი. - თბილისი, 1943. - 19 მაისი. - N109[MFN: 99066]
ლ. მ. კაგანოვიჩის სახელობის მხატვრული აღზრდისა და ტექნიკური პროპაგანდის სახლი : [მისალმება თბილისის საბავშვო რკინიგზის რკინიგზელებისადმი 10.000 მანეთის შეგროვების გამო, ჯავშნიანი მატარებლის "სამშობლოსათვის, სტალინისათვის" ასაგებად] / იოსებ სტალინი // კომუნისტი. - თბილისი, 1943. - 7 მაისი. - N100[MFN: 99068]
საქართველოს სსრ მახარაძის რაიონის ბერიას სახელობის კოლმეურნეობა კოლმეურნეობის თამჯდომარეს ამხ. ვასილ ბესარიონის-ძე ჯაბუას : [მისალმება კოლმეურნეებსა და კოლმეურნე ქალებს წითელი არმიის ჯავშანსატანკო ძალებზე და სამრეწველო საწარმოების მუშებზე ზრუნვის გამო] / იოსებ სტალინი // კომუნისტი. - თბილისი, 1943. - 19 მაისი. - N109[MFN: 99072]
საქართველოს სსრ მახარაძის რაიონის სოფელ გურიანთის მახარაძის სახელობის კოლმეურნეობა, კოლმეურნეობის თავმჯდომარეს აკაკი სამსონის-ძე მალაზონიას : [მისალმება წითელ არმიის ჯავშანსატანკო ძალებზე და ჩვენი თავდაცვითი სამრეწველო საწარმოების მუშებზე ზრუნვის გამო] / იოსებ სტალინი // კომუნისტი. - თბილისი, 1943. - 19 მაისი. - N109[MFN: 99073]
სახვითი ხელოვნების მომავალი ოსტატები : ო. კალანდარიშვილი, ე. სულხანიშვილი / მ. კორინთელი // ლიტერატურა და ხელოვნება. - თბილისი, 1950. - 2 ივლისი. - N27[MFN: 99074]