ასი წლის ჭაბუკი ანუ ჩანახატები ინტერვიუების თანხლებით რუსთაველის თეატრის თემებზე : [რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო აკადემიური თეატრის დაარსების 100 წლისთავი] // კომუნისტი. - თბილისი, 1981. - 30 ოქტომბერი. - ავტორები: ლ. ხეიფეცი, ვ. არტამანე, რ. სტურუა და სხვები[MFN: 838740]
კონკრეტული კონტაქტები თანადგომის სამსახურში : [დასავლეთ გერმანიის ქ. ობერჰაუზენში ჩატარებულ 35-ე საერთაშორისო კინემატოგრაფიის ჟიურის თავმჯდომარედ მიწვეულ ლ. ღოღობერიძის შთაბეჭდილებებიაქ გამართულ პრესკონფერენციის და ინტერვიუებისა და თბილისის ტრაგედიასთან დაკავშირებით] / ლ. ღოღობერიძე ; ჩაიწერა მ. კარტოზიამ // კომუნისტი. - თბილისი, 1989. - 14 მაისი[MFN: 850103]
ქართულ-გერმანული დიალოგი ადამიანურ ღირსებაზე : [თბილისის უნივერსიტეტში ჩატარებულ საერთაშორისო კონფერენციის "მსოფლმხედველობა, რწმენა, ადამიანის ღირსება" მონაწილეთა მცირე ინტერვიუები] ; საუბარს უძღვებოდა ნ. გოძიაშვილი // სახალხო განათლება. - თბილისი, 1990. - 12 ივლისი. - გვ.10-11[MFN: 879687]
ასი წლის ჭაბუკი : [ანუ ჩანახატები ინტერვიუების თანხლებით რუსთაველის თეატრის თემებზე] / ვ. მარდალეიშვილი // კომუნისტი. - თბილისი, 1981. - 30 ოქტომბერი. - გვ. 3[MFN: 897681]
თვალის ერთი გადავლებით : [საქართველოს ტელევიზიისკინოგადაცემათა პროგრამების მთავარი რედაქტორის, კინოგადაცემათა განყოფილების გამგის ნანა თუთბერიძის საუბარი ქართული, საბჭოთა და საზღვარგარეთული კინოს სიახლეებზე, ახალგაზრდა კინორეჟისორებზე და კინომსახიობებზე] // ახალგაზრდა კომუნისტი. - თბილისი, 1985. - 23 მარტი[MFN: 907702]
რა გავაკეთეთ? რისთვის ვიღვწვით? : [საქართველოს მოწყალებისა და ჯანმრთელობის ფონდის თავმჯდომარის სიმონ ხეჩინაშვილის, ინვალიდთა ასოციაციის პრეზიდენტის ზაზა სიხარულიძის, ახალგაზრდა პედაგოგთა ასოციაციის პრეზიდენტის მამუკა ნაცვალაძის, საქართველოს სსრ მშენებელთა კავშირის თავმჯდომარის თენგიზ ჟორჟოლიანის ინტერვიუები] / სიმონ ხეჩინაშვილი, ზაზა სიხარულიძე, მამუკა ნაცვალაძე, თენგიზ ჟორჟოლიანი // კომუნისტი. - თბილისი, 1990. - 27 იანვარი[MFN: 937655]