ეროვნულ ბიბლიოთეკაში საბიბლიოთეკო კვირეული გაიხსნება : ინტერვიუ / გ. კეკელიძე ; ესაუბრა თორნიკე ყაჯრიშვილი // პრაიმტაიმი. - , 2012. - 23 აპრილი. - N16. - გვ.48[MFN: 100316]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის გენერალური დირექტორის საუბარი წიგნისა და საავტორო უფლებების საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით ბიბლიოთეკაში რამდენიმე ღონისძიების გამართვასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  საბანაძე გიორგი (საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის საზოგადოებასთან ურთიერთობისა და კულტურული პროგრამების განყოფილების უფროსი).
1. ღოღობერიძე, მერაბ
მერაბ ღოღობერიძე: სტამბულში რომ ქარხანა დაიწვა და იქ 12 ადამიანი ჩაიფერფლა, მათ შორის 6 ქართველი იყო, იცის ვინმემ ამის შესახებ? : ინტერვიუ / მ. ღოღობერიძე ; ესაუბრა მირანდა ნაბახტეველი // საერთო გაზეთი. - , 2012. - 25 აპრილი-1 მაისი. - N20(204). - გვ.15[MFN: 100317]
UDC:  331.5 + 343.431](479.22:560)
ანოტაცია:  საუბარი ა/ო "საქართველოს კორუფციასთან ბრძოლის საინფორმაციო ცენტრის" ხელმძღვანელთან თურქეთში დასაქმებული ქართველების მძიმე პირობებზე
თემატიკა:  დასაქმება; ტრეფიკინგი.
1. პარუნაშვილი, ლაშა
ჩვენც ევროფინალში უნდა გავიდეთ : ინტერვიუ / ლაშა პარუნაშვილი ; ესაუბრა მერაბ მამულაშვილი // ლელო. - , 2012. - 19 აპრილი. - N91. - გვ.3[MFN: 100318]
ანოტაცია:  საუბარი 19-წლამდელთა ნაკრების ფეხბურთელთან.
"კოდური სახელის მქონე ადამიანები შემთხვევით არ ჩნდებიან და ინფორმაციებსაც ასე ხელაღებით არ ავრცელებენ!" : ინტერვიუ / გია ხუხაშვილი ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია. - , 2012. - 27-29 აპრილი. - N46(653). - გვ.5[MFN: 100319]
UDC:  32 + 338.242](479.22)
ანოტაცია:  საუბარი ექსპერტთან ეკონომიკის საკითხებში გია ხუხაშვილთან ბიძინა ივანიშვილის შესაძლო ლიკვიდაციასთან გავრცელებულ ინფორმაციასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, პოლიტიკოსი).
1. არველაძე, რევაზ
ქართულ ფეხბურთს ყველგან უჭირს : ინტერვიუ / რევაზ არველაძე ; ესაუბრა დავით თავართქილაძე // ლელო. - , 2012. - 19 აპრილი. - N91. - გვ.4[MFN: 100320]
ანოტაცია:  საუბარი ფედერაციის გენერალურ მდივანთან.
1. პოლიტიკური პარტია "ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს" დეკლარაცია. არსებული ვითარების შეფასება // საერთო გაზეთი. - , 2012. - 25 აპრილი-1 მაისი. - N20(204). - გვ.16-17[MFN: 100321]
თორნიკე სტეფნიაშვილი: ტიპური ქართველი ზიმბრუში // ლელო. - , 2012. - 19 აპრილი. - N91. - გვ.4[MFN: 100322]
ანოტაცია:  კიშინიოვის გუნდ "ზიმბრუს" ფეხბურთელის შესახებ.
კომუნისტური შიზოფრენია. "უკრაინელი ფსიქოპათი" // პრაიმტაიმი. - , 2012. - 23 აპრილი. - N16. - გვ.49[MFN: 100323]
UDC:  321.64(47+57)
ანოტაცია:  უკრაინელი მოქალაქის ფეოდორ რადჩენკოს თბილისში ანტისაბჭოთა საქმიანობასთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  საბჭოთა რეპრესიები.
იოსებ ელიგულაშვილი // პრაიმტაიმი. - , 2012. - 23 აპრილი. - N16. - გვ.53[MFN: 100324]
UDC:  325(=411.16) + 94](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დამფუძნებელი კრების სოციალ-დემოკრატიული პარტიის წევრის, პირველი ქართველი ებრაელი სახელმწიფო მოღვაწის იოსებ ელიგულაშვილის შესახებ.
თემატიკა:  ისტორია; ებრაელები საქართველოში.
1. სუხიშვილი, მანანა
ჟურნალისტ გიორგი სანაიას მკვლელობის უცნობი დეტალები // საერთო გაზეთი. - , 2012. - 25 აპრილი-1 მაისი. - N20(204). - გვ.18[MFN: 100325]
UDC:  070.422 + 343.61](479.22)
პერსონალია:  გელაშვილი დათო (ეჭვმიტანილი); ხურცილავა გრიგოლ (მსჯავრდებული); თევზაძე გიორგი (უფლებადამცველი, ადვოკატი); ქუთათელაძე ვახტანგ (უშიშროების ყოფილი მინისტრი); თარგამაძე კახა (შს ყოფილი მინისტრი); შევარდნაძე ედუარდ (ექსპრეზიდენტი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის ყოფილი ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ჟურნალისტები; მკვლელობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 10028 | 10029 | 10030 | 10031 | 10032 | 10033 | 10034 | 10035 | 10036 | 10037 | 10038 |  შემდეგი »  ბოლო »»