"მაგთიკომი" და "სამსუნგი" სტრატეგიული პარტნიორები გახდნენ. რას მოუტანს მომხმარებლებს ორი ლიდერი კომპანიის დაახლოება? // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.9[MFN: 100410]
UDC:  334 + 334.722](479.22)
მოხსენიებული პირები:  ლი დევიდ (კომპანია "მაგთიკომის" გენერალური დირექტორი); ლობჟანიძე ირაკლი (კომპანია "მაგთიკომის" მარკეტინგის მენეჯერი); პანი სვეტლანა (საქართველოში "სამსუნგის" წარმომადგენლობის კოორდინატორი).
ორგანიზაცია:  ფიჭური კავშირგაბმულობის კომპანია "მაგთიკომი"; კომპანია "სამსუნგი".
თემატიკა:  ბიზნესი; კომპანიები.
"თავდაცვის სამინისტროში ასეთ "მრჩევლად" მუშაობს 250 ამერიკელი "ცერეუშკინი", შინაგან საქმეთა სამინისტროში - 170, ხოლო პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში, მგონი, ნახევარზე მეტი!... აი, ესენი მართავენ საქართველოს და არა სააკაშვილ-ადეიშვილ-მერაბიშვილი!" : ინტერვიუ / შ. ნათელაშვილი ; ესაუბრა დ. ჩუბინიძე // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.10-11[MFN: 100411]
UDC:  323(479.22) + 338.242(73)
ანოტაცია:  ინტერვიუ "ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერ შალვა ნათელაშვილთან მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებსა და დონალდ ტრამპის საქართველოში ვიზიტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ტრამპი დონალდ; სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ივანიშვილი ბიძინა (საზოგადოებრივი მოძრაობა "ქართული ოცნების" ლიდერი).
1. ანიკაშვილი, მაგდა
"რეგიონებში უკვე ბევრ პენსიონერს ჰგონია, რომ, თუ "ნაციონალებს" არ მისცემს ხმას, პენსია შეუწყდება!" : ინტერვიუ / მ. ანიკაშვილი ; ესაუბრა გ. ზედელაშვილი // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.12[MFN: 100412]
UDC:  323 + 329 + 324](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ "ქრისტიან-დემოკრატების" ლიდერ მაგდა ანიკაშვილთან მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებსა და წინასაარჩევნო კამპანიის შესახებ
თემატიკა:  პოლიტიკა; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები; არჩევნები.
"თუ ეს სატანები ჩვენ ამ შემოდგომაზე არ მოვიშორეთ, მაშინ აღარ ღირს აქ ცხოვრება! მე წავალ მაშინ ჩემს მიყრუებულ სოფელში და იქ ვიცხოვრებ" : ინტერვიუ / დ. ჯაიანი ; ესაუბრა დ. ჩუბინიძე // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.13[MFN: 100413]
UDC:  323 + 791.071](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ მსახიობ დიმა ჯაიანთან მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ივანიშვილი ბიძინა (საზოგადოებრივი მოძრაობა "ქართული ოცნების" ლიდერი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი).
მოხსენიებული პირები:  ტრამპი დონალდ (ბიზნესმენი).
"არ გამოვრიცხავ, ვანო მერაბიშვილი გახდეს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი" : ინტერვიუ / ვ. გელბახიანი ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.14-15[MFN: 100414]
ანოტაცია:  ინტერვიუ საზოგადოებრივი მოძრაობა "ჩემი საქართველოს" ლიდერ ვალერი გელბახიანთან სამომავლო გეგმებსა და მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
მოხსენიებული პირები:  ივანიშვილი ბიძინა (საზოგადოებრივი მოძრაობა "ქართული ოცნების" ლიდერი); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა მინისტრი); ნათელაშვილი შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი).
1. კვინიკაძე, კოკა
სახალხო დამცველს ამხელენ! : ინტერვიუ / კ. კვინიკაძე ; ესაუბრა ნ. ვარდიაშვილი // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.18[MFN: 100415]
UDC:  061.2 + 342.7](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ არასამთავრობო ორგანიზაციის "სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს" პოლიტპატიმართა საქმეების ჯგუფის ხელმძღვანელ კოკა კვინიკაძესთან გიორგი ტუღუშის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  ტუღუში გიორგი (სახალხო დამცველი).
მოხსენიებული პირები:  ირემაშვილი ნინო (სახალხო დამცველის აპარატის საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი).
თემატიკა:  არასამთავრობო ორგანიზაციები; ადამიანის უფლებები.
1. დოლაბერიძე, ირაკლი
ვანო მერაბიშვილის მოტივირებულ პატრულს ირაკლი ოქრუაშვილის პარტიის გენმდივნის ვალი აქვს! : ინტერვიუ / ი. დოლაბერიძე ; ესაუბრა დ. მეფარიშვილი // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.19[MFN: 100416]
ანოტაცია:  ინტერვიუ "ქართული პარტიის" გენერალურ მდივან ირაკლი დოლაბერიძესთან აეროპორტში მის უკანონოდ დაკავების ფაქტებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ოქრუაშვილი ირაკლი ("ქართული პარტიის" ლიდერი); ტლაშაძე თეო ("ქართული პარტიის" ლიდერი); იოსელიანი რამაზ ("ქართული პარტიის" წევრი).
თემატიკა:  პოლიტიკოები; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
1. წილოსანი, ავთანდილ
"ასეთი დანაშაულებრივი საგანმანათლებლო პოლიტიკის შედეგად ნიჭიერი, მაგრამ უფულო სტუდენტები სასწავლებელს მიღმა რჩებიან და უვიცები უნივერსიტეტს ამთავრებენ" : ინტერვიუ / ა. წილოსანი ; ესაუბრა ნ. თორდია // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.20[MFN: 100417]
ანოტაცია:  ინტერვიუ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ფერადი ლითონების კათედრის დამფუძნებელ ავთანდილ წილოსანთან უმაღლესი განათლების სწავლების მეთოდებში არსებულ პრობლემებზე
1. კაჭკაჭური, ნიკოლოზ
N150 და N117 "მარშრუტკების" მძღოლები გაფიცვით იმუქრებიან?! : ინტერვიუ / ნ. კაჭკაჭური ; ესაუბრა ნ. თორდია // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.20[MFN: 100418]
UDC:  656.132(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ მძღოლთა ასოციაცია "ტასატის" თავმჯდომარე ნიკოლოზ კაჭკაჭურთან ახალი სამარშრუტო ტაქსების შემოყვანის შედეგად მძღოლების უკმაყოფილების მიზეზებზე
1. წიკლაური, ნუგზარ
ნუგზარ წიკლაური: "ქართულმა ოცნებამ" პროვოკაცია მოგვიწყო" : ინტერვიუ / ნუგზარ წიკლაური ; ესაუბრა თეა მარხვაიძე // ახალი თაობა. - , 2012. - 26 აპრილი. - N98. - გვ.4[MFN: 100419]
ანოტაცია:  საუბარი უმრავლესობის ერთ-ერთ ლიდერთან პარტია "ქართული დასის" ლიდერის და აზერბაიჯანელ დეპუტატ აზერ სულეიმანოვს შორის დაპირისპირების მიზეზებზე.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 10037 | 10038 | 10039 | 10040 | 10041 | 10042 | 10043 | 10044 | 10045 | 10046 | 10047 |  შემდეგი »  ბოლო »»