"მაგთიკომი" და "სამსუნგი" სტრატეგიული პარტნიორები გახდნენ. რას მოუტანს მომხმარებლებს ორი ლიდერი კომპანიის დაახლოება? // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.9[MFN: 100410]
მოხსენიებული პირები:ლი დევიდ (კომპანია "მაგთიკომის" გენერალური დირექტორი); ლობჟანიძე ირაკლი (კომპანია "მაგთიკომის" მარკეტინგის მენეჯერი); პანი სვეტლანა (საქართველოში "სამსუნგის" წარმომადგენლობის კოორდინატორი).
"თავდაცვის სამინისტროში ასეთ "მრჩევლად" მუშაობს 250 ამერიკელი "ცერეუშკინი", შინაგან საქმეთა სამინისტროში - 170, ხოლო პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში, მგონი, ნახევარზე მეტი!... აი, ესენი მართავენ საქართველოს და არა სააკაშვილ-ადეიშვილ-მერაბიშვილი!" : ინტერვიუ / შ. ნათელაშვილი ; ესაუბრა დ. ჩუბინიძე // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.10-11[MFN: 100411]
ანოტაცია: ინტერვიუ "ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერ შალვა ნათელაშვილთან მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებსა და დონალდ ტრამპის საქართველოში ვიზიტთან დაკავშირებით
"რეგიონებში უკვე ბევრ პენსიონერს ჰგონია, რომ, თუ "ნაციონალებს" არ მისცემს ხმას, პენსია შეუწყდება!" : ინტერვიუ / მ. ანიკაშვილი ; ესაუბრა გ. ზედელაშვილი // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.12[MFN: 100412]
"თუ ეს სატანები ჩვენ ამ შემოდგომაზე არ მოვიშორეთ, მაშინ აღარ ღირს აქ ცხოვრება! მე წავალ მაშინ ჩემს მიყრუებულ სოფელში და იქ ვიცხოვრებ" : ინტერვიუ / დ. ჯაიანი ; ესაუბრა დ. ჩუბინიძე // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.13[MFN: 100413]
ანოტაცია: ინტერვიუ მსახიობ დიმა ჯაიანთან მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
პერსონალია:სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ივანიშვილი ბიძინა (საზოგადოებრივი მოძრაობა "ქართული ოცნების" ლიდერი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი).
ანოტაცია: ინტერვიუ არასამთავრობო ორგანიზაციის "სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს" პოლიტპატიმართა საქმეების ჯგუფის ხელმძღვანელ კოკა კვინიკაძესთან გიორგი ტუღუშის საქმიანობის შესახებ
"ასეთი დანაშაულებრივი საგანმანათლებლო პოლიტიკის შედეგად ნიჭიერი, მაგრამ უფულო სტუდენტები სასწავლებელს მიღმა რჩებიან და უვიცები უნივერსიტეტს ამთავრებენ" : ინტერვიუ / ა. წილოსანი ; ესაუბრა ნ. თორდია // ალია. - , 2012. - 26-30 აპრილი. - N31. - გვ.20[MFN: 100417]
ანოტაცია: ინტერვიუ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ფერადი ლითონების კათედრის დამფუძნებელ ავთანდილ წილოსანთან უმაღლესი განათლების სწავლების მეთოდებში არსებულ პრობლემებზე
ანოტაცია: ინტერვიუ მძღოლთა ასოციაცია "ტასატის" თავმჯდომარე ნიკოლოზ კაჭკაჭურთან ახალი სამარშრუტო ტაქსების შემოყვანის შედეგად მძღოლების უკმაყოფილების მიზეზებზე
ანოტაცია: საუბარი უმრავლესობის ერთ-ერთ ლიდერთან პარტია "ქართული დასის" ლიდერის და აზერბაიჯანელ დეპუტატ აზერ სულეიმანოვს შორის დაპირისპირების მიზეზებზე.