"სამსუნგის" სმარტფონებს "მაგთიკომი" უფასო ინტერნეტით უზრუნველყოფს // რეზონანსი. - , 2012. - 25 აპრილი. - N108. - გვ.6[MFN: 101519]
ანოტაცია:  "მაგთიკომსა" და "სამსუნგს" შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმების შესახებ სასტუმრო "რედისონში".
მოხსენიებული პირები:  ლი დევიდ ("მაგთიკომის" გენერალური დირექტორი); კიმი სონგუ (შუა აზიასა და კავკასიაში კომპანია "სამსუნგის" პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  კომპანია "მაგთიკომი"; კომპანია "სამსუნგი".
დავით ჯავრიშვილი ქართული ცეკვის ნოტების ავტორი // პრაიმტაიმი. - , 2011. - 24 იანვარი. - N4. - გვ.26[MFN: 101520]
UDC:  793.3(479.22)
ანოტაცია:  ქართული ქორეოგრაფიისა და მხატვრული ტანვარჯიშის ფუძემდებლის, ბალეტმაისტერისა, ეროვნული ქორეოგრაფიის მკვლევარის დავით ყაჯრიშვილის ცხოვრების ისტორია.
თემატიკა:  ქორეოგრაფები.
უმადურობის სინდრომი // საერთო გაზეთი. - , 2010. - 3 მარტი. - N5(86). - გვ.6-7[MFN: 101521]
ანოტაცია:  გამოხმაურება ვაჟა გავაშელის წერილზე "ფხიზლად, ქართველებო, არსაკიძეს დღესაც ჭრიან მარჯვენას"("ასავალ-დასავალი", N9, 2010 წ.)
პუტინმა შეურაცხყოფა მოგვაყენა? // ახალი თაობა. - , 2012. - 9 მაისი. - N109. - გვ.7[MFN: 101522]
UDC:  949100)"1939-1945"
ანოტაცია:  საქართველოს საგარეო სამინისტროს გამოხმაურება რუსეთის პრეზიდენტის მიერ ქართველი ხალხისთვის დიდ სამამულო ომში გამარჯვების 67-ე წლისთავის მილოცვის გამო.
მოხსენიებული პირები:  ვაშაკიძე ნიკოლოზ (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  მეორე მსოფლიო ომი.
ყველა სერვისის ინტერნეტში გადატანა მოსახლეობის ნაწილს პრობლემას უქმნის // რეზონანსი. - , 2012. - 25 აპრილი. - N108. - გვ.7[MFN: 101523]
მთავრობა ბიუჯეტის შეუსრულებლობაზე უკვე დაფიქრდა // რეზონანსი. - , 2002. - 6 თებერვალი. - N32. - გვ.8[MFN: 101524]
UDC:  663.97(479.22)
ანოტაცია:  "საქართველოს თამბაქოს წარმოების" მუშაობის შეჩერების საკითხთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ზარნაძე ბონდო (მეწარმეთა კავშირის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სიგარეტის წარმოება.
წლის ბოლომდე რამდენიმე მცირე ბანკი გაერთიანდება?! // რეზონანსი. - , 2012. - 25 აპრილი. - N108. - გვ.7[MFN: 101525]
ანოტაცია:  საბანკო სექტორში პრობლემური ბანკების გაერთიანების პროცესთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  გვასალია ზურაბ (საქართველოს ბანკების ასოციაციის ხელმძღვანელი); ელიავა ლია (საბანკო დარგის ექსპერტი).
1. გუჯაბიძე, ბიძინა
ნაცემი ბიძინა გუჯაბიძე ალაპარაკდა : ინტერვიუ / ბიძინა გუჯაბიძე ; ესაუბრა ვანო პავლიაშვილი // ვერსია. - , 2007. - 7-8 ნოემბერი. - N32. - გვ.6[MFN: 101526]