ძველი და ახალი გურჯები. ძამის ხეობა // საერთო გაზეთი . - , 2012. - 9-15 მაისი. - N22(206). - გვ.24[MFN: 101902 ]
ანოტაცია: ისტორიული ძეგლები ძამის ხეობაში
თემატიკა: ისტორიული ძეგლები .
საკვანძო სიტყვები: ორთუბნის აბანო ; ქოზიფა ; ძაძვის სამონასტრო კომპლექსი .
მჟავანაძე, ნიკოლოზ
ვისი ნებართვით ნადგურდება თბილისის ბოტანიკური ბაღი : ინტერვიუ / ნიკოლოზ მჟავანაძე ; ესაუბრა გულიკო ბალაძე // ახალი თაობა . - , 2012. - 12-13 მაისი. - N112. - გვ.9[MFN: 101903 ]
UDC: 712:58(479.22)
ანოტაცია: საუბარი ეკოლოგიური სამართლის ცენტრის ხელმძღვანელთან ზუგდიდის ბოტანიკურ ბაღში ველობილიკის მშენებლობასთან დაკავშირებით.
თემატიკა: ბოტანიკური ბაღები .
ადეიშვილი, ზურაბ
"პოლიციის წინააღმდეგ უფრო ქმედითი ბერკეტები გვაქვს" : ინტერვიუ / ზ. ადეიშვილი ; ესაუბრა თ. ასლანიკაშვილი // რეზონანსი . - , 2001. - 11 თებერვალი. - N39. - გვ.6[MFN: 101904 ]
UDC: 328.185(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ პარლამენტის კანონიერების დაცვისა და იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის პირველ მოადგილესთან კორუფციასთან ბრძოლასთან დაკავშირებით.
გალელი მასწავლებლები საქართველოს ხელისუფლებას უყურადღებობაში ადანაშაულებენ // რეზონანსი . - , 2012. - 5 მაისი. - N118. - გვ.6[MFN: 101905 ]
UDC: 37.091.321 + 323.173](479.22:479.224)
ანოტაცია: გალის რაიონის ქვედა და ზედა ზონის სოფლებში ე.წ. სასაზღვრო გამშვები პუნქტების გახსნის შეფერხების მიზეზები და გალის ქართული სკოლების პედაგოგების დაფინანსების პრობლემები.
თემატიკა: პედაგოგები ; ოკუპირებული ტერიტორიები .
საკვანძო სიტყვები: სასაზღვრო-გამშვები პუნქტები .
უკრაინა საერთაშორისო იზოლაციაში ექცევა? // ახალი თაობა . - , 2012. - 12-13 მაისი. - N112. - გვ.11[MFN: 101906 ]
UDC: 327(477)
ანოტაცია: უკრაინის საგარეო პოლიტიკის შესახებ.
მაისურაძე, ხათუნა
ვინ და რატომ ცდილობს გუბაზ სანიკიძის თავიდან მოშორებას? // პრაიმტაიმი . - , 2012. - 14 მაისი. - N19. - გვ.18[MFN: 101907 ]
UDC: 329.052 + 324](479.22)
ანოტაცია: "ეროვნული ფორუმის" წევრ გუბაზ სანიკიძის ქუთაისის მაჟორიტარ დეპუტატობის საკითხთან დაკავშირებით.
მამია ორახელაშვილი - 1921-22 წლები // რეზონანსი . - , 2001. - 11 თებერვალი. - N39. - გვ.7[MFN: 101908 ]
ანოტაცია: კომუნისტის ცხოვრების შესახებ.
თემატიკა: კომუნისტები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 10186 | 10187 | 10188 | 10189 | 10190 | 10191 | 10192 | 10193 | 10194 | 10195 | 10196 | შემდეგი » ბოლო »»