მორიგი ბრანწი // რეზონანსი. - , 2012. - 7 მაისი. - N120. - გვ.8[MFN: 102280]
UDC:  614.283 + 342.537.3](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის მიერ პირველი მოსმენით მიღებული ანტინარკოტიკული კანონპროექტების პაკეტის შესახებ.
პერსონალია:  წერეთელი გიგი (პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ნარკოტიკები; კანონპროექტები.
თსუ-ის მინერალური ნედლეულის ინსტიტუტის საუკუნის პროექტი // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2012. - 28 მარტი. - N3. - გვ.7[MFN: 102281]
UDC:  549 + 001](479.22)
ანოტაცია:  თსუ-ის კავკასიის ალექსანდრე თვალჭრელიძის მინერალური ნედლეულის ინსტიტუტის სამეცნიერო პროექტების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  კვატაშიძე რევაზ (მინერალური ნედლეულის ინსტიტუტის დირექტორი); გელეიშვილი ვაჟა (გეოლოგიურ-მინერალოგიურ მეცნიერებათა დოქტორი).
თემატიკა:  მინერალური ნედლეული; სამეცნიერო ინსტიტუტები.
1. ტყემალაძე, ზურაბ
"გვახსოვს ის პერიოდიც, ბურჯანაძე პარლამენტის თავმჯდომარე რომ იყო და თქვენ - ოპოზიცია..." : ინტერვიუ / ზ.ტყემალაძე ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. - , 2012. - 13-19 მაისი. - N20. - გვ.10[MFN: 102282]
ანოტაცია:  პარტიის "მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს" ერთ-ერთ ლიდერ ზურაბ ტყემალაძის საუბარი კოალიცია "ქართულ ოცნებაში" ნინო ბურჯანაძის გაწევრიანების საკითხთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა ("ქართული ოცნების" ლიდერი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერი).
1. შარაშია, გოდერძი
"პრაიმტაიმი" თურქეთის მაჭახელას ექვს ქართულ სოფელში გავრცელდება // პრაიმტაიმი. - , 2011. - 7 თებერვალი. - N6. - გვ.12-13[MFN: 102283]
თემატიკა:  ქართული პრესა.
1. დევილერსი, დევიდ
ექსკლუზიური ინტერვიუ სადამ ჰუსეინის ბრალმდებელთან : ინტერვიუ / დ. დევილერსი ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - , 2011. - 7 თებერვალი. - N6. - გვ.16[MFN: 102284]
ანოტაცია:  ამერიკელი პროკურორის საუბარი ქართულ მართლმსაჯულებაში მიმდინარე რეფორმების შესახებ.
თემატიკა:  საქართველოს მართლმსაჯულება.
"მინდა, გაგაფრთხილოთ და გითხრათ, რომ სააკაშვილის ასეთ განცხადებას გულარხეინად ნუ მიიღებთ..." : ინტერვიუ / ი.ბათიაშვილი ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. - , 2012. - 13-19 მაისი. - N20. - გვ.11[MFN: 102285]
UDC:  329.(479.22)