ნუგზარ კვაშალს ვახტანგ ტატიშვილის შურს : ინტერვიუ / ნ. კვაშალი ; ესაუბრა "რეზონანსი" // რეზონანსი . - , 2001. - 29 აპრილი. - N112. - გვ.13[MFN: 106530 ]
აბესაძე, დავით
"ჩვენი სინამდვილე ალექსანდრე ქუთათელის "პირისპირს" მახსენებს..." : ინტერვიუ / დავით აბესაძე ; ესაუბრა დავით ოქრუაშვილი // ყველა სიახლე . - , 2012. - 4-10 ივლისი. - N27. - გვ.20[MFN: 106531 ]
უორნერი, კარლ
საქმეზე გიჟურად შეყვარებული ფოტოგრაფი : ინტერვიუ / კარლ უორნერი ; ესაუბრა თათული ბართაია // ყველა სიახლე . - , 2012. - 4-10 ივლისი. - N27. - გვ.21[MFN: 106532 ]
UDC: 070.422
ანოტაცია: ინტერვიუ ავსტრალიელ ფოტოგრაფთან.
თემატიკა: ფოტოგრაფები .
საქართველოს პრეზიდენტმა ჩიმბულაკში ამერიკული ზურგით გაიმარჯვა // რეზონანსი . - , 2002. - 2 მარტი. - N56. - გვ.2[MFN: 106533 ]
UDC: 327(479.22:47+57)
ანოტაცია: ალმა-ათაში გამართული დსთ-ის სახელმწიფოს მეთაურთა არაოფიციალური სამიტის შესახებ
მოხსენიებული პირები: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა: საქართველო-დსთ-ის ურთიერთობები ; სამიტები .
ნოზაძე, მამუკა
"ქართული ოცნების" ერთ-ერთი დამფუძნებელი სხვა პარტიიდან იყრის კენჭს?! : ინტერვიუ / მ.ნოზაძე ; ესაუბრა დ.მეფარიშვილი // კვირის ქრონიკა . - , 2012. - 9-15 ივლისი. - N28. - გვ.7[MFN: 106534 ]
ანოტაცია: პარტია "ქართული ოცნების" ერთ-ერთი დამფუძნებლის, ადვოკატ მამუკა ნოზაძის საუბარი საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილეობის შესახებ
პერსონალია: ივანიშვილი ბიძინა ("ქართული ოცნების" ლიდერი).
Надежные партнеры. Встреча с послом Украины // Аргументы и факты . - , 2012. - июль. - N28. - С.15[MFN: 106535 ]
ანოტაცია: День Конституции Украины отмечали в Грузии.
მოხსენიებული პირები: Цыбенко Василий (посол Украины в Грузии).
ქაშიბაძე, ანა
"ჰოლივუდის მსახიობობა სჯობს საქართველოს პრეზიდენტობას" : ინტერვიუ / ანა ქაშიბაძე ; ესაუბრა ნინო მაისურაძე // ყველა სიახლე . - , 2012. - 4-10 ივლისი. - N27. - გვ.22[MFN: 106536 ]
UDC: 316.3-053.2(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ გადაცემა "ეკივოკის" მონაწილესთან.
თემატიკა: ბავშვები .