ანოტაცია: საქართველოში მიმდინარე წინასაარჩევნო პროცესების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:დარჩიაშვილი დავით ("ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენელი); ვეფხვაძე ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატიული" მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერი); გამყრელიძე დავით ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი); ხიდაშელი თინა ("რესპუბლიკური პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი, კოალიცია "ქართული ოცნების" წარმომადგენელი); საგანელიძე დავით (კოალიცია "ქართული ოცნების" საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელი).
ანოტაცია: გლდანის N6 საპყრობილეში პატიმრების წამების შესახებ.
პერსონალია:ჭაკუა დავით (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
მოხსენიებული პირები:ინაშვილი კოტე (მედიაკავშირ "ობიექტივის" გადაცემის "ხმა მიაწვდინე პატიმარს" წამყვანი); ნიკოლაიშვილი გელა (ადვოკატი); კაკაბაძე ნანა (ა/ო "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებისთვის" თავმჯდომარე); აფციაური ლალი (ადვოკატი).
ანოტაცია: "ქრისტიან-დემოკრატიული" მოძრაობის ლიდერების მიერ გურჯაანში მხარდამჭერების მწვადით გამასპინძლების ფაქტებთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:ვეფხვაძე ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატიული" მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერი); გიგაური ეკა (ა/ო "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" აღმასრულებელი დირექტორი).
ცოტა ტურისტი და ბევრი ძალოვანი. ივანიშვილის ვიზიტის შემდეგ სვანეთში ძალოვანთა მობილიზება დაიწყო // რეზონანსი. - , 2012. - 2 აგვისტო. - N207. - გვ.5[MFN: 107878]
მოხსენიებული პირები:ჯაფარიძე ილია (მესტიის გამგებელი); ქურდიანი ირაკლი (მესტიის საკრებულოს წარმომადგენელი, "ქართული ოცნების" წევრი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი, კოალიცია "ქართული ოცნების" წევრი).
საუკეთესო ინტეგრირებული და სამომხმარებლო ინტერნეტ ბანკისათვის. "თიბისი ბანკი" ჟურნალმა Global Finance-მ დააჯილდოვა // რეზონანსი. - , 2012. - 2 აგვისტო. - N207. - გვ.7[MFN: 107880]