საეჭვო გარემოებები აჭისწყლის სანაპიროზე. გაიფლანგა თუ არა 40 000 ლარი? // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 23 იანვარი. - N15(5887). - ჩანართი: რეგიონული ბიუჯეტი. - 23 იანვარი. - N6. - გვ.3[MFN: 10794]
ფოთის ბიუჯეტი 22 მილიონიდან 11 მილიონამდე შემცირდა. ფოთელი თვითმმართველები სინამდვილეში სულაც არ არიან თვითმმართველები // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 23 იანვარი. - N15(5887). - ჩანართი: რეგიონული ბიუჯეტი. - 23 იანვარი. - N6. - გვ. 1.5[MFN: 10795]
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო.
1. ახვლედიანი, დავით
საქართველოს "სომხური სეპარატიზმის კარტის გათამაშებაში" ადანაშაულებენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 27 იანვარი. - N17. - გვ.1,3[MFN: 10796]
ანოტაცია:  ახალციხეში, ჯაშუშობისა და უკანონო შეიარაღებული დაჯგუფების შექმნის ბრალდებით, ორი ადგილობრივი მცხოვრების - გრიგორი მინასიანისა და სერგეი აკოფჯანიანის დაკავების ფაქტზე
პერსონალია:  ტატოიანი რობერტ (კავშირ "არკირის" პროგრამების კოორდინატორი); არცრუნი სევაქ (კავშირ "ერქირის" თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ქართულ-სომხური ურთიერთობები; ეროვნული უმცირესობები.
დარწმუნებული ვარ, 2009 წელი სააკაშვილის ხელისუფლებაში ყოფნის ბოლო წელია : ინტერვიუ / კახა კუკავა ; ესაუბრა დალი ბჟალავა // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 15-21 იანვარი. - N002(521). - გვ.6[MFN: 10797]
UDC:  323 + 329.052(479.22)
ანოტაცია:  "კონსერვატიული პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი საუბრობს ოპოზიციური პარტიების გაერთიანების ვარიანტებსა და ახალი პოლიტიკური ალიანსის ჩამოყალიბების გეგმებზე.
მოხსენიებული პირები:  მგალობლიშვილი გრიგოლ (ყოფილი პრემიერ მინისტრი); ბაქრაძე დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე); ალასანია ირაკლი (გაეროში საქართველოს ყოფილი ელჩი).
ლანჩხუთში პროგრამული ბიუჯეტი შეადგინეს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 23 იანვარი. - N15(5887). - ჩანართი: რეგიონული ბიუჯეტი. - 23 იანვვარი. - N6. - გვ.6[MFN: 10798]
1. გოგიჩაიშვილი, დავით
რა სარგებლობას მოუტანს ბიუჯეტს მეფუტკრეობის განვითარება // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 23 იანვარი. - N15(5887). - ჩანართი: რეგიონული ბიუჯეტი. - 23 იანვარი. - N6. - გვ.7[MFN: 10799]
ანოტაცია:  საქართველოში მეფუტკრეობის განვითარებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა; ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  თაფლის მიღება; კანონმდებლობა; სერტიფიცირება; ექსპორტი; მეფუტკრეობა; ბიზნესი.
"მე, აკაკი ასათიანი, ღიად ვაცხადებ, თუ მიშა ხელკეტს გამოიყენებს, ჩვენც ხელკეტით ვუპასუხებთ!" : ინტრვიუ / ა.ასათიანი ; ესაუბრა ი.თოდუა // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 12-18 იანვარი. - N2. - გვ.11[MFN: 10800]
ანოტაცია:  აკაკი ასათიანის საუბარი ხელისუფლების პარალელური სტრუქტურების შექმნის და ორხელისუფლებიანობის მეთოდებზე
ბანკებში ქართული კაპიტალი თითქმის აღარ არის. "სახალხო ბანკის" შემდეგ აქციები "თიბისი ბანკმაც" გაყიდა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.9[MFN: 10801]
ანოტაცია:  საბანკო სექტორში არსებული პრობლემები
პერსონალია:  ნარმანია დავით (ეკონომიკის ექსპერტი).
ორგანიზაცია:  "თიბისი" ბანკი.
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსური კრიზისი; აქციების გაყიდვა; უცხოური ინვესტიციები; აქციების ფასი.
1. ბოჭოიძე, ხათუნა
სად მიდის აეროპორტში მგზავრებისთვის ჩამორთმეული სუნამოები, სასმელები და ძვირადღირებული ნივთები? // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 15-22 იანვარი. - N002(521). - გვ.6[MFN: 10802]
UDC:  656.71(479.22)
ანოტაცია:  თბილისის აეროპორტში საბაჟო სამსახურის მუშაობის შესახებ.
პერსონალია:  ქამუშაძე კონსტანტინე (თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  აეროპორტები.
საკვანძო სიტყვები:  ჩამორთმეული ნივთები; მგზავრები.
წეროვანის კოტეჯებზე დევნილები ჩივილს აპირებენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 27 იანვარი. - N17. - გვ.2,16[MFN: 10803]
ანოტაცია:  ახალგორის რაიონიდან დევნილი მოსახლეობისათვის წეროვანში, მთავრობის მიერ აშენებულ კოტეჯებში მძიმე საცხოვრებელი პირობების გამო
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1076 | 1077 | 1078 | 1079 | 1080 | 1081 | 1082 | 1083 | 1084 | 1085 | 1086 |  შემდეგი »  ბოლო »»