ლანჩხუთში პროგრამული ბიუჯეტი შეადგინეს // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 23 იანვარი. - N15(5887). - ჩანართი: რეგიონული ბიუჯეტი. - 23 იანვვარი. - N6. - გვ.6[MFN: 10798 ]
გოგიჩაიშვილი, დავით
რა სარგებლობას მოუტანს ბიუჯეტს მეფუტკრეობის განვითარება // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 23 იანვარი. - N15(5887). - ჩანართი: რეგიონული ბიუჯეტი. - 23 იანვარი. - N6. - გვ.7[MFN: 10799 ]
ანოტაცია: საქართველოში მეფუტკრეობის განვითარებასთან დაკავშირებით
თემატიკა: სოფლის მეურნეობა ; ეკონომიკა .
საკვანძო სიტყვები: თაფლის მიღება ; კანონმდებლობა ; სერტიფიცირება ; ექსპორტი ; მეფუტკრეობა ; ბიზნესი .
"მე, აკაკი ასათიანი, ღიად ვაცხადებ, თუ მიშა ხელკეტს გამოიყენებს, ჩვენც ხელკეტით ვუპასუხებთ!" : ინტრვიუ / ა.ასათიანი ; ესაუბრა ი.თოდუა // კვირის ქრონიკა . - , 2009. - 12-18 იანვარი. - N2. - გვ.11[MFN: 10800 ]
ანოტაცია: აკაკი ასათიანის საუბარი ხელისუფლების პარალელური სტრუქტურების შექმნის და ორხელისუფლებიანობის მეთოდებზე
ბანკებში ქართული კაპიტალი თითქმის აღარ არის. "სახალხო ბანკის" შემდეგ აქციები "თიბისი ბანკმაც" გაყიდა // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.9[MFN: 10801 ]
ანოტაცია: საბანკო სექტორში არსებული პრობლემები
პერსონალია: ნარმანია დავით (ეკონომიკის ექსპერტი).
ორგანიზაცია: "თიბისი" ბანკი .
საკვანძო სიტყვები: ფინანსური კრიზისი ; აქციების გაყიდვა ; უცხოური ინვესტიციები ; აქციების ფასი .
ბოჭოიძე, ხათუნა
სად მიდის აეროპორტში მგზავრებისთვის ჩამორთმეული სუნამოები, სასმელები და ძვირადღირებული ნივთები? // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2009. - 15-22 იანვარი. - N002(521). - გვ.6[MFN: 10802 ]
UDC: 656.71(479.22)
ანოტაცია: თბილისის აეროპორტში საბაჟო სამსახურის მუშაობის შესახებ.
პერსონალია: ქამუშაძე კონსტანტინე (თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: აეროპორტები .
საკვანძო სიტყვები: ჩამორთმეული ნივთები ; მგზავრები .
წეროვანის კოტეჯებზე დევნილები ჩივილს აპირებენ // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 27 იანვარი. - N17. - გვ.2,16[MFN: 10803 ]
ანოტაცია: ახალგორის რაიონიდან დევნილი მოსახლეობისათვის წეროვანში, მთავრობის მიერ აშენებულ კოტეჯებში მძიმე საცხოვრებელი პირობების გამო
თემატიკა: საქართველოს ოკუპაცია ; იძულებით გადაადგილებული პირები .
სამადაშვილი, ზაალ
თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარის სასტიკი ირონია! : ინტერვიუ / ზაალ სამადაშვილი ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია . - თბ., 2009. - 6-8 თებერვალი. - N15(223). - გვ.2[MFN: 10804 ]
ფოტოები: ზაალ სამადაშვილი
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება: რუსეთი ; მოსკოვი ; საქართველო .
თემატიკა: პოლიტიკა ; ქართული ლიტერატურა .
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიცია ; ბიუჯეტი ; პუშკინის ძეგლი ; ქუჩების სახელები ; ტელე-პროექტები ; ქართველი მწერლები ; მწერალთა კავშირი ; აგვისტოს ომი .
რუსეთის პატრიარქობისათვის 3 კანდიდატი იბრძოლებს. რუსეთის მე-16 პატრიარქის არჩევნები დღეს იწყება // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 27 იანვარი. - N17. - გვ.3,16[MFN: 10805 ]
პერსონალია: სმოლენსკისა და კალინინგრადის მიტროპოლიტი კირილი ; კალუგისა და ბოროვის მიტროპოლიტი კლიმენტი ; მინსკისა და სლუცკის მიტროპოლიტი ფილარეტი ; კობახიძე ბასილ (რელიგიის მცოდნე); აბაშიძე ლევან (თეოლოგი).
"საახალწლოდ ცნობილ ადამიანებს მანქანებით ჩამოუარეს და სააკაშვილთან წაიყვანეს..." : ინტერვიუ / დ.ჯაიანი ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა . - , 2009. - 12-18 იანვარი. - N2. - გვ.13[MFN: 10806 ]
ანოტაცია: ავლვბრის რეზიდენციაში პრეზიდენტ სააკაშვილსა და ინტელიგენციის წარმომადგენლებს შორის გამართულ შეხვედრის დეტალებზე
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ლორთქიფანიძე გიგა (რეჟისორი).
ჩხეიძე, როსტომ
როსტომ ჩხეიძე: "სამყარო წიგნში აღსაწერად შეიქმნა". ერი, სახელმწიფო, უპირველეს ყოვლისა, კულტურაა, რომლის ღირსებაც თავისთავადობის სიღრმით განისაზღვრება : ინტერვიუ / როსტომ ჩხეიძე ; ესაუბრა დავით ოქრუაშვილი // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.10[MFN: 10807 ]
ანოტაცია: მწერალი საუბრობს მისი ლიტერატურული გემოვნების, მის ცხოვრებაში წიგნის ადგილის, ოთარ ჩხეიძის შემოქმედების, მკითხველის წიგნიერების და ქვეყანაში არსებულ კულტურულ და საზოგადოებრივი პროცესებისადმი დამოკიდებულებაზე
თემატიკა: ქართული ლიტერატურა ; ქართველი მწერლები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1076 | 1077 | 1078 | 1079 | 1080 | 1081 | 1082 | 1083 | 1084 | 1085 | 1086 | შემდეგი » ბოლო »»