ლანჩხუთში პროგრამული ბიუჯეტი შეადგინეს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 23 იანვარი. - N15(5887). - ჩანართი: რეგიონული ბიუჯეტი. - 23 იანვვარი. - N6. - გვ.6[MFN: 10798]
გეოგ.დასახელება:  გურია.
1. გოგიჩაიშვილი, დავით
რა სარგებლობას მოუტანს ბიუჯეტს მეფუტკრეობის განვითარება // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 23 იანვარი. - N15(5887). - ჩანართი: რეგიონული ბიუჯეტი. - 23 იანვარი. - N6. - გვ.7[MFN: 10799]
ანოტაცია:  საქართველოში მეფუტკრეობის განვითარებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა; ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  თაფლის მიღება; კანონმდებლობა; სერტიფიცირება; ექსპორტი; მეფუტკრეობა; ბიზნესი.
1. ასათიანი, აკაკი
"მე, აკაკი ასათიანი, ღიად ვაცხადებ, თუ მიშა ხელკეტს გამოიყენებს, ჩვენც ხელკეტით ვუპასუხებთ!" : ინტრვიუ / ა.ასათიანი ; ესაუბრა ი.თოდუა // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 12-18 იანვარი. - N2. - გვ.11[MFN: 10800]
ანოტაცია:  აკაკი ასათიანის საუბარი ხელისუფლების პარალელური სტრუქტურების შექმნის და ორხელისუფლებიანობის მეთოდებზე
ბანკებში ქართული კაპიტალი თითქმის აღარ არის. "სახალხო ბანკის" შემდეგ აქციები "თიბისი ბანკმაც" გაყიდა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.9[MFN: 10801]
ანოტაცია:  საბანკო სექტორში არსებული პრობლემები
პერსონალია:  ნარმანია დავით (ეკონომიკის ექსპერტი).
ორგანიზაცია:  "თიბისი" ბანკი.
თემატიკა:  საბანკო საქმე; ბანკები.
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსური კრიზისი; აქციების გაყიდვა; უცხოური ინვესტიციები; აქციების ფასი.
1. ბოჭოიძე, ხათუნა
სად მიდის აეროპორტში მგზავრებისთვის ჩამორთმეული სუნამოები, სასმელები და ძვირადღირებული ნივთები? // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 15-22 იანვარი. - N002(521). - გვ.6[MFN: 10802]
UDC:  656.71(479.22)
ანოტაცია:  თბილისის აეროპორტში საბაჟო სამსახურის მუშაობის შესახებ.
პერსონალია:  ქამუშაძე კონსტანტინე (თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  აეროპორტები.
საკვანძო სიტყვები:  ჩამორთმეული ნივთები; მგზავრები.
წეროვანის კოტეჯებზე დევნილები ჩივილს აპირებენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 27 იანვარი. - N17. - გვ.2,16[MFN: 10803]
ანოტაცია:  ახალგორის რაიონიდან დევნილი მოსახლეობისათვის წეროვანში, მთავრობის მიერ აშენებულ კოტეჯებში მძიმე საცხოვრებელი პირობების გამო
თემატიკა:  საქართველოს ოკუპაცია; იძულებით გადაადგილებული პირები.
1. სამადაშვილი, ზაალ
თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარის სასტიკი ირონია! : ინტერვიუ / ზაალ სამადაშვილი ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბ., 2009. - 6-8 თებერვალი. - N15(223). - გვ.2[MFN: 10804]
ფოტოები:  ზაალ სამადაშვილი
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; მოსკოვი; საქართველო.
თემატიკა:  პოლიტიკა; ქართული ლიტერატურა.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია; ბიუჯეტი; პუშკინის ძეგლი; ქუჩების სახელები; ტელე-პროექტები; ქართველი მწერლები; მწერალთა კავშირი; აგვისტოს ომი.
რუსეთის პატრიარქობისათვის 3 კანდიდატი იბრძოლებს. რუსეთის მე-16 პატრიარქის არჩევნები დღეს იწყება // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 27 იანვარი. - N17. - გვ.3,16[MFN: 10805]
პერსონალია:  სმოლენსკისა და კალინინგრადის მიტროპოლიტი კირილი; კალუგისა და ბოროვის მიტროპოლიტი კლიმენტი; მინსკისა და სლუცკის მიტროპოლიტი ფილარეტი; კობახიძე ბასილ (რელიგიის მცოდნე); აბაშიძე ლევან (თეოლოგი).
თემატიკა:  რელიგია.
1. ჯაიანი, დიმა
"საახალწლოდ ცნობილ ადამიანებს მანქანებით ჩამოუარეს და სააკაშვილთან წაიყვანეს..." : ინტერვიუ / დ.ჯაიანი ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 12-18 იანვარი. - N2. - გვ.13[MFN: 10806]
ანოტაცია:  ავლვბრის რეზიდენციაში პრეზიდენტ სააკაშვილსა და ინტელიგენციის წარმომადგენლებს შორის გამართულ შეხვედრის დეტალებზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ლორთქიფანიძე გიგა (რეჟისორი).
1. ჩხეიძე, როსტომ
როსტომ ჩხეიძე: "სამყარო წიგნში აღსაწერად შეიქმნა". ერი, სახელმწიფო, უპირველეს ყოვლისა, კულტურაა, რომლის ღირსებაც თავისთავადობის სიღრმით განისაზღვრება : ინტერვიუ / როსტომ ჩხეიძე ; ესაუბრა დავით ოქრუაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.10[MFN: 10807]
ანოტაცია:  მწერალი საუბრობს მისი ლიტერატურული გემოვნების, მის ცხოვრებაში წიგნის ადგილის, ოთარ ჩხეიძის შემოქმედების, მკითხველის წიგნიერების და ქვეყანაში არსებულ კულტურულ და საზოგადოებრივი პროცესებისადმი დამოკიდებულებაზე
თემატიკა:  ქართული ლიტერატურა; ქართველი მწერლები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1076 | 1077 | 1078 | 1079 | 1080 | 1081 | 1082 | 1083 | 1084 | 1085 | 1086 |  შემდეგი »  ბოლო »»