ორი "ინფო 9"-ის ომი // რეზონანსი. - , 2012. - 22 აგვისტო. - N227. - გვ.6,11[MFN: 108148]
UDC:  070(479.2)
ანოტაცია:  ივანიშვილის "ინფო 9"-ისა და მისი სამთავრობო სუროგატის "ინფო 9.კომ"-ის მუშაობაზე. კომენტარები
მოხსენიებული პირები:  ელიაშვილი მანანა ("ინფო 9"-ის ხელმძღვანელი); ხატიაშვილი ზაზა (ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  საავტორო უფლებები; საინფორმაციო სააგენტოები.
1. გიორგაძე, ნატა
თბილისელების დიდ ნაწილს მეზობელ ქვეყნებში მიმდინარე მოვლენები არ აღელვებს // რეზონანსი. - , 2012. - 22 აგვისტო. - N227. - გვ.7[MFN: 108149]
UDC:  32.019.52(479.22)
ანოტაცია:  საზოგადოებრივი აზრის კვლევის ცენტრ "ეისითის" კვლევის შესახებ თბილისელების ინტერესებზე საგარეო პოლიტიკასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საზოგადოებრივი აზრის შესწავლა.
საკვანძო სიტყვები:  საგარეო პოლიტიკა.
1. დადიანი, ანდრო
"ევრიჩაილდმა" ბავშვზე ზრუნვის ალტერნატიული მომსახურების საჭიროებათა კვლევა ჩაატარა : საუბარი / ა.დადიანი ; ესაუბრა ნ.გიორგაძე // რეზონანსი. - , 2012. - 22 აგვისტო. - N227. - გვ.7[MFN: 108150]
UDC:  37.018.324 + 005.584.1](479.22)
ანოტაცია:  არასამთავრობო ორგანიზაცია "ევრიჩაილდის" დირექტორის საუბარი ორგანიზაციის მიერ ბავშვთა ზრუნვის რეფორმის მიმდინარეობის მონიტორინგის შედეგებზე
თემატიკა:  ბავშვთა სახლები; მონიტორინგი.
ლობისტური ბრძოლა "ნაციონალებსა" და "ოცნებას" შორის // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - გვ.1-2[MFN: 108151]
UDC:  005.575 + 329](479.22)
ანოტაცია:  "ნაციონალური მოძრაობისა" და კოალიცია "ქართული ოცნების" მიერ უცხოური ლობისტური კომპანიების მომსახურების გამოყენების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  გალუმაშვილი სოსო (პიარის სპეციალისტი); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); დარჩიაშვილი დავით (ევროპასთან ინტეგრაციის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე); ზურაბიშვილი სალომე ("საქართველოს გზის" ლიდერი).
ორგანიზაცია:  PRIME POLICE GROUP; GERPHARD GOVERNMENT AFFAIRS.
თემატიკა:  ლობირება; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
კონტროლის პალატის ყოფილი შეფი, შესაძლოა, "ნაციონალების" პირველი ნომერი გახდეს // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - გვ.1,15[MFN: 108152]
UDC:  336.711.65 + 329](479.22)
ანოტაცია:  კონტროლის პალატისა და სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიუკერძოებლობისა და დამოუკიდებლობის შესახებ გაჩენილი ეჭვების მიზეზები.
პერსონალია:  ბეჟაშვილი ლევან (კონტროლის პალატის ყოფილი შეფი, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ყოფილი ხელმძღვანელი); თორდია ლაშა (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, სახელმწიფო აუდიტის ხელმძღვანელი).
მოხსენიებული პირები:  კობახიძე მანანა (პარტია "ქართული ოცნების" თავმჯდომარე); გიგაური ეკა ("საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს" თავმჯდომარე); ალაფიშვილი ლევან (იურისტი).
თემატიკა:  სახელმწიფო კონტროლი; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
1. [კახეთში მომხდარი სტიქიური უბედურების გამოყენების შესახებ პოლიტიკური პიარისთვის] // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - გვ.2[MFN: 108153]
UDC:  551.577.6 + 329](479.22)
ანოტაცია:  საზოგადოების წარმომადგენლების მოსაზრებები.
მოხსენიებული პირები:  ნანეიშვილი თემურ (ფიზიოლოგი); ჭოხონელიძე თამარ (მომღერალი); ჭყოიძე ვასილ (ექსპერტი); მარგველაშვილი გიორგი (ფილოსოფოსი).
თემატიკა:  სტიქიური მოვლენები; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
პოლიტპატიმართა რიცხვი 188-მდე გაიზარდა // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - გვ.3[MFN: 108154]
UDC:  323 + 342.7](479.22)
ანოტაცია:  "თბილისის ჰელსინკის ჯგუფის" შექმნის შესახებ, რომელიც დაკავდება პოლიტიკური მოტივით დაპატიმრებულთა საქმეების შესწავლითა და მათთვის პოლიტპატიმრის სტატუსის მინიჭებით.
მოხსენიებული პირები:  ბექაური ქეთი ("თბილისის ჰელსინკის ჯგუფის" ხელმძღვანელი); ხერხეულიძე ეკა (პარლამენტის ადამიანის უფლებების კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე).
გახშირებულ ავარიებს ექსპერტები მართვის მოწმობის ადვილად აღებით ხსნიან // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - გვ.4[MFN: 108155]
UDC:  656.086(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში ავარიების რიცხვის მატების მიზეზების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  ობგაიძე შალვა (საავტომობილო ექსპერტი); ლაზაშვილი ლაშა (კერძო საავტომობილო რეპეტიტორი).
1. ფუტკარაძე, ირინა
"სამოქალაქო განვითარებისთვის" ადმინისტრაციული რესურსის მონიტორინგს იწყებს : ინტერვიუ / ირინა ფუტკარაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - გვ.4[MFN: 108156]
UDC:  324(083.94)(479.22)_
ანოტაცია:  ა/ო "საზოგადოებრივი დამცველის" თავმჯდომარე საუბრობს კოალიციის "სამოქალაქო განვითარებისთვის" წევრი ორგანიზაციების მიერ 1-ლი აგვისტოდან "შიდა ქართლში - არჩევნების დემორკრატიულად და სამართლიანად ჩატარების ხელშეწყობის მიზნით" - პროექტის განხორციელების დაწყებასთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  არჩევნები; პროექტები.
გავა თუ არა ნაციონალურ არხებზე საარჩევნო დებატები // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - გვ.5[MFN: 108157]
ანოტაცია:  ტელევიზიებში პოლიტიკური თოქშოუების ეთერში გასვლასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  ნაჭყებია მანანა ("ახალი მემარჯვენეების" ერთ-ერთი ლიდერი); კირვალიძე მათე (ტელეკომპანია "იმედის" საინფორმაციო სამსახურის უფროსი); ღლონტი მამუკა (ტელეკომპანია "მაესტროს" დამფუძნებელი); ბერძენიშვილი ხათუნა ("საზოგადოებრივი მაუწყებლის" საინფორმაციო სამსახურის უფროსი); ჯანგირაშვილი ნინო (ტელეკომპანია "კავკასიის" დირექტორი); ანთაძე ია (მედიაექსპერტი).
თემატიკა:  ტელევიზია; პოლიტიკური გადაცემები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 10811 | 10812 | 10813 | 10814 | 10815 | 10816 | 10817 | 10818 | 10819 | 10820 | 10821 |  შემდეგი »  ბოლო »»