ფილმი ქართულ კალათბურთზე. გოგი თორაძემ საზოგადოებას ტრილოგიის მესამე ფილმი წარუდგინა : ინტერვიუ / გოგი თორაძე ; ესაუბრა მამუკა ნაცვალაძე // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - გვ.15[MFN: 108163]
UDC:  796.323.2 + 791.229](479.22)
ანოტაცია:  რეჟისორი საუბრობს საკუთარ დოკუმენტურ ფილმზე "ქართული კალათბურთი".
თემატიკა:  კალათბურთი; დოკუმენტური ფილმები.
როგორ აისახება ბიუჯეტის მილიონები გაჭირვებულ ადამიანებზე // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - ჩანართი: ბიუჯეტი და არჩევნები. - N3. - გვ.1,4[MFN: 108164]
UDC:  336.145 + 364.3](479.22)
ანოტაცია:  გორის რაიონის სოფელ ძევერში მცხოვრები ნაილი ზედგენიძის დასახმარებლად გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სოციალური დახმარების კომისიის მიერ თანხის გამოყოფის პრობლემასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  ზედგენიძე ნაილი (სოციალურად დაუცველი პირი); ნაოჭაშვილი თემურ (გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრი); ხაჩიური თემურ (გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სოციალური დახმარების კომისიის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  რეგიონული ბიუჯეტი; სოციალური დახმარებები.
"ეს ბიუჯეტი თბილისელებს არ დაუგეგმავთ, არც ერთი მოთხოვნა გათვალისწინებული არ არის" // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - ჩანართი: ბიუჯეტი და არჩევნები. - N3. - გვ.1,3[MFN: 108165]
UDC:  336.14(479.22-25)
ანოტაცია:  თბილისის ბიუჯეტის ხარჯვის გაუმჭვირვალობასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  აბაშიძე ზურაბ (თბილისის საკრებულოს წევრი); გაბუნია ზაზა (თბილისის საკრებულოს წევრი); სამუშია ჯაბა (თბილისის საკრებულოს წევრი).
მეცხრე ცვლილება მეშვიდე თვეში. ქუთაისში პარლამენტის გადატანას ნაგავსაყრელის გადატანაც მოჰყვა // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - ჩანართი: ბიუჯეტი და არჩევნები. - N3. - გვ.1-2[MFN: 108166]
UDC:  336.14(083.97)(479.22)
ანოტაცია:  ქალაქ ქუთაისის 2012 წლის ბიუჯეტში შეტანილი მორიგი ცვლილებებით დაფინანსებული პროგრამების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  მღვდელაძე მამუკა (ქუთაისის საკრებულოს წევრი, "ახალი მემარჯვენეების" წარმომადგენელი).
თემატიკა:  ქუთაისის ბიუჯეტი; პროგრამები.
მოკლევადიანი დასაქმება გრძელვადიანი მიზნებისთვის. გოკა გაბაშვილი ბიუჯეტში სოციალური ხარჯების ზრდის შესახებ კრიტიკას არ ეთანხმება // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - ჩანართი: ბიუჯეტი და არჩევნები. - N3. - გვ.1-2[MFN: 108167]
UDC:  324 + 336.14](479.22)
ანოტაცია:  წინასაარჩევნოდ სახელმწიფო ბიუჯეტში სხვადასხვა ტიპის სოციალური ხარჯების გაზრდის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  გაბაშვილი გოკა (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი).
თემატიკა:  არჩევნები; სახელმწიფო ბიუჯეტი.
1. იმედაიშვილი, ნატა
სადარბაზოები, სახურავები და ლიფტები ყველა არჩევნებზე აქტუალურია // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - ჩანართი: ბიუჯეტი და არჩევნები. - N3. - გვ.2[MFN: 108168]
UDC:  336.14 + 332.834.6](479.22)
ანოტაცია:  ბათუმის საკრებულოს სხდომაზე ახალი სამსახურის - "ბათუმის კორპუსის" დაფუძნებისა და მერიის მიერ ბათუმის ბიუჯეტში ამხანაგობების ხელშეწყობის პროგრამისთვის უპრეცედენტოდ დიდი თანხის გამოყოფის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  ჩავლეიშვილი ირაკლი (ბათუმის საკრებულოს წევრი, "რესპუბლიკური პარტიის" წარმომადგენელი); ქობულაძე ნაზიბროლა ("ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის" წევრი); ვერულიძე ვაჟა (ბათუმის საკრებულოს წევრი); კირთაძე გიორგი (ბათუმის საკრებულოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ბათუმის ბიუჯეტი; საბინაო ამხანაგობები.
მასობრივი ხარჯვა ადგილობრივი ბიუჯეტიდან. ხელისუფლებამ იმ პრობლემების მოგვარება დაიწყო, რომელიც მოსახლეობას 5, 10 და 20 წელია, აწუხებს // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - ჩანართი: ბიუჯეტი და არჩევნები. - N3. - გვ.3[MFN: 108169]
UDC:  336.145(479.22)
ანოტაცია:  წინასაარჩევნოდ დედოფლისწყაროსა და ახმეტის რაიონებში დაგეგმილი სამუშაოების შესახებ, რომელიც ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ფინანსდება.
მოხსენიებული პირები:  ბაღაშვილი ლევან (დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე); მაისურაძე კობა (ახმეტის გამგებელი).
თემატიკა:  რეგიონული ბიუჯეტი.
საპორტო ქალაქში წინასაარჩევნოდ აქცენტს კულტურაზე აკეთებენ // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - ჩანართი: ბიუჯეტი და არჩევნები. - N3. - გვ.3[MFN: 108170]
ანოტაცია:  ფოთის საკრებულოს მიერ წინასაარჩევნოდ ბიუჯეტში შეტანილი ცვლილებების შესახებ, რომელიც კულტურული ღონისძიებების დაფინანსების გაზრდას ითვალისწინებს.
მოხსენიებული პირები:  კონჯარია ოთარ (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში).
თემატიკა:  ფოთის ბიუჯეტი.
სოფელ აკეთის რწმუნებულს რვა მოადგილე ჰყავს // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - ჩანართი: ბიუჯეტი და არჩევნები. - N3. - გვ.4[MFN: 108171]
UDC:  336.145 + 331.2](479.22)
ანოტაცია:  წინასაარჩევნოდ რწმუნებულებისთვის ანაზღაურების გაზრდის გამო ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტში თანხების ჩარიცხვის შესახებ ცენტრალური ბიუჯეტიდან.
მოხსენიებული პირები:  ჭყონია ეთერ (ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საზოგადოებასა და პრესასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი); წულაძე დავით ("ახალი მემარჯვენეების" ლანჩხუთის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  რეგიონული ბიუჯეტი; ხელფასები.
ვერ დამამუნჯებ, ვერ წამშლი : [ლექსი] // საერთო გაზეთი. - , 2012. - 18-24 ივლისი. - N32(216). - გვ.2[MFN: 108172]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 10813 | 10814 | 10815 | 10816 | 10817 | 10818 | 10819 | 10820 | 10821 | 10822 | 10823 |  შემდეგი »  ბოლო »»