ანოტაცია: გორის რაიონის სოფელ ძევერში მცხოვრები ნაილი ზედგენიძის დასახმარებლად გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სოციალური დახმარების კომისიის მიერ თანხის გამოყოფის პრობლემასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:ზედგენიძე ნაილი (სოციალურად დაუცველი პირი); ნაოჭაშვილი თემურ (გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრი); ხაჩიური თემურ (გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სოციალური დახმარების კომისიის თავმჯდომარე).
"ეს ბიუჯეტი თბილისელებს არ დაუგეგმავთ, არც ერთი მოთხოვნა გათვალისწინებული არ არის" // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - ჩანართი: ბიუჯეტი და არჩევნები. - N3. - გვ.1,3[MFN: 108165]
მეცხრე ცვლილება მეშვიდე თვეში. ქუთაისში პარლამენტის გადატანას ნაგავსაყრელის გადატანაც მოჰყვა // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - ჩანართი: ბიუჯეტი და არჩევნები. - N3. - გვ.1-2[MFN: 108166]
ანოტაცია: ბათუმის საკრებულოს სხდომაზე ახალი სამსახურის - "ბათუმის კორპუსის" დაფუძნებისა და მერიის მიერ ბათუმის ბიუჯეტში ამხანაგობების ხელშეწყობის პროგრამისთვის უპრეცედენტოდ დიდი თანხის გამოყოფის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:ჩავლეიშვილი ირაკლი (ბათუმის საკრებულოს წევრი, "რესპუბლიკური პარტიის" წარმომადგენელი); ქობულაძე ნაზიბროლა ("ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის" წევრი); ვერულიძე ვაჟა (ბათუმის საკრებულოს წევრი); კირთაძე გიორგი (ბათუმის საკრებულოს თავმჯდომარე).
მასობრივი ხარჯვა ადგილობრივი ბიუჯეტიდან. ხელისუფლებამ იმ პრობლემების მოგვარება დაიწყო, რომელიც მოსახლეობას 5, 10 და 20 წელია, აწუხებს // რეზონანსი. - , 2012. - 27 ივლისი. - N201. - ჩანართი: ბიუჯეტი და არჩევნები. - N3. - გვ.3[MFN: 108169]
ანოტაცია: ფოთის საკრებულოს მიერ წინასაარჩევნოდ ბიუჯეტში შეტანილი ცვლილებების შესახებ, რომელიც კულტურული ღონისძიებების დაფინანსების გაზრდას ითვალისწინებს.
მოხსენიებული პირები:კონჯარია ოთარ (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში).
ანოტაცია: წინასაარჩევნოდ რწმუნებულებისთვის ანაზღაურების გაზრდის გამო ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტში თანხების ჩარიცხვის შესახებ ცენტრალური ბიუჯეტიდან.
მოხსენიებული პირები:ჭყონია ეთერ (ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საზოგადოებასა და პრესასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი); წულაძე დავით ("ახალი მემარჯვენეების" ლანჩხუთის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე).